O transformácii poľnohospodárstva a udržateľných potravinových systémoch diskutovali experti na konferencii v Bratislave.
Európska komisia predstavila v máji 2020 v rámci Európskej zelenej dohody stratégiu Z farmy na stôl, ktorej zámerom je posun súčasného potravinového systému EÚ smerom k udržateľnému modelu. Ako dosiahnuť udržateľnejšiu výrobu a spotrebu potravín na Slovensku, v podmienkach EÚ?
O prechode na ekologickejší potravinový systém, ktorý prináša nové podnikateľské príležitosti pre subjekty v agrosektore a potravinárstve, ako aj o tom, čo tieto zmeny znamenajú pre Slovensko, debatovali odborníci a odborníčky v rámci konferencie s názvom Udržateľnosť na tanieri, ktorú organizovala spoločnosť Tesco spolu s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Konferencie sa zúčastnili:
- Martin Kuruc, generálny riaditeľ, Tesco Slovensko
- Martin Kováč, štátny tajomník, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
- Ladislav Miko, poradca ministra životného prostredia Českej republiky
- Andrea Porcella Čapkovičová, analytička Generálneho riaditeľstva pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (DG AGRI), Európska komisia
- Denisa Petrakovičová, generálna riaditeľka sekcie potravinárstva a obchodu, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
- Zuzana Madajová, programová manažérka, Free Food
Potravinové systémy súvisia s klimatickou zmenou
Spôsob, akým dnes vyrábame, distribuujeme a konzumujeme potraviny tvorí významnú časť našej ekologickej stopy. Až 40 % potravín, ktoré sa vo svete vyrobia, sa neskonzumujú a končia ako odpad. K vzniku potravinového odpadu dochádza na strane farmárov, v potravinárskom priemysle, v maloobchode, až po domácnosti.
Zuzana Madajová upozorňuje, že hoci už v súčasnosti sa vyrába dostatočné množstvo potravín pre viac ako desať miliárd ľudí, do roku 2050 bude na svete viac ako deväť miliárd ľudí a produkciu potravín bude potrebné navýšiť o viac ako 60 %.
„Potraviny, ktoré neskonzumujeme, produkujú až 10 % globálnych emisií uhlíka, to znamená, že zásadne prispievajú ku klimatickej zmene. Namiesto toho, aby tieto potraviny aspoň sčasti nakŕmili tých približne 800 miliónov ľudí, ktorí dnes na svete stále hladujú, zásadne prispievajú ku globálnemu otepľovaniu,“ uvádza generálny riaditeľ Tesco na Slovensku Martin Kuruc.
„Ak všetci nezmeníme svoje správanie, potraviny budú do roku 2030 najväčším prispievateľom ku globálnej klimatickej zmene. Na druhej strane, naše potravinové systémy predstavujú tú najväčšiu príležitosť – môžu priniesť obrovské výhody a byť jedným z kľúčových riešení klimatickej krízy,“ pokračuje.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.