Nikto neočakáva, že poslanci musia byť odborníkmi na všetko. Keď však niekoľko mesiacov zostávajú hluchí aj slepí voči námietkam odbornej verejnosti, niekde zjavne nastal problém.
Asi všetci sa zhodneme na tom, že povoľovacie procesy na Slovensku potrebujeme zefektívniť. Nielen celý odpadový sektor túžobne očakáva veľkú reformu EIA, ktorú envirorezort sľubuje už niekoľko rokov. A zrejme takmer všetci sa zhodneme na tom, že určité nemenované „spevavé vtáky“ a podobné subjekty zneužívajú tento proces na blokovanie viacerých investičných zámerov.
A preto poslanci chceli zasiahnuť. Koncom roka v tichosti prijali pozmeňujúci návrh k novele zákona, ktorá pôvodne riešila úplne iné náležitosti. O prijatej legislatíve sme podrobne písali v tomto článku. Po prijatí sa v priestoroch Národnej rady SR chválili tým, ako špekulantom klepli po prstoch. Konečná. Fanfáry. Problémy Slovenska sú vyriešené.
Alebo nie? Na v tichosti prijatú legislatívu sa ihneď zniesla vlna kritiky nielen zo strany odbornej verejnosti, ale aj zo strany samotnej hlavy štátu.
A prezidentka zákon vetovala. Áno, opäť. A opäť tak neurobila preto, že by chcela sťažiť prácu nášmu zákonodarnému zboru alebo skomplikovať život investorom na Slovensku. Dôvod bol prostý – poslanci obišli pravidlá legislatívneho procesu, prijatiu zákona nepredchádzala odborná diskusia a zákon obmedzuje práva verejnosti vo vzťahu k rozhodovacím procesom v oblasti životného prostredia.
Nikto pritom netvrdí, že poslanci a poslankyne nemali dobré úmysly. Zámer bol opäť chvályhodný, ale aj v tomto prípade sa, žiaľ, ukázalo, že len dobrý úmysel nestačí. Jednotliví poslanci tak mali vyše mesiaca na to, aby reflektovali na požiadavky odbornej verejnosti aj hlavy štátu. Tá pritom odporučila neschváliť zákon ako celok.
Tí sa však opäť vydali vlastnou cestou a dnes (17. februára) prelomili veto prezidentky, pričom účinnosť novely posunuli na apríl. Za novelu hlasovali poslanci OĽaNO, Sme rodina, ale napríklad aj opozičný Smer. Liberáli sa zväčša zdržali.
Vetovacie „déja vu“
Problémom je, že nejde o ojedinelý prípad. Pamätáte si ešte na prijatú novelu zákona o environmentálnych záťažiach z konca roka 2021? Tú hlava štátu takisto nepodpísala, keďže podľa jej slov bola v rozpore s ochranou vlastníckeho práva. A nebola jediným kritikom. Proti prijatej novele ostro vystúpilo napríklad Združenie miest a obcí Slovenska, ale aj Klub 500.
Zostáva vám 42% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.