NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Editoriál. Festival premárnených príležitostí

Úvodník Radovana Kazdu vyšiel v júnovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 2023/02 s prílohou ENERGO a VODA.

Editoriál. Festival premárnených príležitostí

Foto: Odpady-portal.sk

V denníku Odpady-portal.sk sme sa spýtali odborníkov v oblasti odpadového hospodárstva na to, ako hodnotia pôsobenie ministerstva životného prostredia počas troch rokov a dvoch mesiacov, keď viedol rezort Ján Budaj.

Výsledok nevyšiel pre ministra dobre. U deviatich zo štrnástich respondentov prevažujú „odpadové” negatíva a len u jedného pozitíva.

Nie je to prekvapenie. Po celý čas prejavovalo vedenie envirorezortu neschopnosť personálne stabilizovať rezort vo vedúcich funkciách, pomaly pripravovalo kľúčové zákony, zaviedlo deštrukčnú cenovú reguláciu na plastové odpadové obaly, presadilo nezmyselný zákaz spaľovať zahraničný rádioaktívny odpad, ako aj zbytočne zaťažujúcu reguláciu pre nádoby na bioodpad.

Ján Budaj sa snažil urputne presadiť, aby sa na Slovensku nestavali nové ZEVO, hoci množstvo štúdií potvrdilo, že bez nových kapacít nebude mať o pár rokov Slovensko kde zhodnocovať odpad.

Jeho rezort vnútil ľuďom celoštátnu spartakiádu v zbere kuchynského odpadu a v protismere k tomu sa rozhodol natvrdo a narýchlo zaviesť úpravu odpadov pred skládkovaním, v ktorej zavádzaní si v Česku dávajú celkom v pohode načas.

Výsledkom je chaos: upravovať odpad, ktorý bude už predtým upravený bez bioodpadu, je nákladová „atómofka”. Niektorí budú upravovať, iní nie, kapacity na finálne spracovanie do alternatívneho paliva nepostačia zvládať nápor a finálny produkt na zhodnotenie nechcú cementári pri dnešných cenách odoberať. Postavíme Potemkinove dediny a budeme čarovať s katalógovými číslami.

Slovensko už dávno malo mať spustený komplexný Informačný systém odpadového hospodárstva, ktorý stál mnoho miliónov eur. Výsledok? Dodávateľ odovzdal hotový projekt, ministerstvo s ním prehralo jeden súd a začalo pripravovať nové obstarávanie na systém, z ktorého je spustený len zlomok.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Švajčiarsko odmietlo povinné zálohy za nápojové obaly

Švajčiarsko odmietlo povinné zálohy za nápojové obaly

Národná rada vo Švajčiarsku pri svojom hlasovaní dňa 17.4.2013 zamietla návrh na povinné zálohovanie obalov zo skla, hliníka a PET. Podľa jej názoru by to znamenal krok späť v súčasnom úspešnom systéme recyklácie týchto odpadov vo Švajčiarsku.

Ján Chovanec: ZEVO si poradí bez MBÚ linky, opačne to nejde

Ján Chovanec: ZEVO si poradí bez MBÚ linky, opačne to nejde

Ak chceme kapacity na úpravu odpadu, nemôžeme zabúdať na energetické zhodnotenie. Inak sa môže na Slovensku zopakovať slovinský scenár, upozorňuje zástupca odpadového priemyslu.

Najjednoduchšie MBÚ linky veľa benefitov neprinesú, vraví expert

Najjednoduchšie MBÚ linky veľa benefitov neprinesú, vraví expert

Komplexný systém úpravy odpadu je investične náročný, no je to najekologickejšie a prevádzkovo efektívne riešenie, myslí si P. Pajerchin z CEBZ.