Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Ako trestať a postihovať činy, ktoré poškodzujú (nielen) životné prostredie? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok Mareka Prítyiho a Annamárie Tóthovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v júnovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 2023/02.

Ako trestať a postihovať činy, ktoré poškodzujú (nielen) životné prostredie? (PRÁVNY POHĽAD)

Foto: Depositphotos

  • Publicistika |  16.06.2023 |  JUDr. Marek Prítyi, Mag. Annamária Tóthová

Aké odpovede ponúka právny poriadok na výzvy, ako je neoprávnené nakladanie s odpadom? Kde je hranica medzi správnym deliktom a trestným činom a aké dôsledky sú s tým spojené?

Plasty, gumy, toxické látky, prípadne iné druhy odpadu na pozemku, ktorý na to nie je určený. Nedostatočné opatrenia na elimináciu negatívnych vplyvov na životné prostredie. V kontexte odpadového hospodárstva vedú takéto situácie často k negatívnym vplyvom na životné prostredie a verejné zdravie. Z uvedeného dôvodu neprekvapí, že sa dostávajú do pozornosti orgánov presadzovania práva.

Správny delikt vs trestný čin

V prvom rade je vhodné ozrejmiť rozdiel medzi administratívnoutrestnoprávnou zodpovednosťou. Administratívnu zodpovednosť je možné vyvodiť voči správnym deliktom, ktoré je možné nájsť v predpisoch upravujúcich rôzne úseky verejnej správy. Trestnoprávnu zodpovednosť je možné vyvodiť iba v súvislosti s trestnými činmi, ktoré sú zakotvené v Trestnom zákone. O trestných činoch rozhodujú výlučne súdy.1

Na rozdiel od správnych deliktov sú následky trestných činov často spojené s intenzívnymi zásahmi do osobnej slobody v podobe trestu odňatia slobody. Spoločenská stigma spojená s trestnými činmi nevyprchá nevyhnutne ani po odpykaní trestu odňatia slobody. Údaje o právoplatnom odsúdení v trestnom konaní sú súčasťou evidencie registra trestov a sú relevantné pri preukazovaní bezúhonnosti.2

Hranicu, kedy ešte ide o správny delikt a kedy už o trestný čin, je nutné hľadať v Trestnom zákone, ktorý ustanovuje, že nejde o trestný čin, ak vzhľadom na spôsob vykonania činu a jeho následky, okolnosti, za ktorých bol čin spáchaný, mieru zavinenia a pohnútku páchateľa je jeho závažnosť nepatrná3. Cieľom tejto úpravy je nekriminalizovať bagateľné delikty, ktoré je možné efektívne postihnúť aj v rámci priestupkového konania4.

Regulácia odpadového hospodárstva v správnom práve

Oblasť odpadového hospodárstva je predmetom komplexnej právnej regulácie, ktorej ústredným pilierom je zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o odpadoch“). Predmetný zákon upravuje okrem iného aj zodpovednosť za porušenie povinností na úseku odpadového hospodárstva.

MIM / ESONA

Zákon o odpadoch umožňuje uložiť osobe zodpovednej za správny delikt finančnú sankciu (predovšetkým vo forme pokuty), ako aj opatrenia na nápravu následkov protiprávneho konania. Prihliada sa „najmä na závažnosť, rozsah a čas trvania protiprávneho konania.“5 Výška pokuty môže pri určitých správnych deliktoch dosiahnuť až sumu 350 000 eur.6

Z pohľadu osoby zodpovednej za správny delikt (nielen) na úseku odpadového hospodárstva je tak podstatné vnímať, že jej konanie bude mať predovšetkým finančné následky spojené s prípadnou povinnosťou vykonať kroky na nápravu protiprávneho konania. Zásadný je tiež fakt, že správne delikty uvedené v zákone o odpadoch môže spáchať len podnikateľ, či už ako SZČO alebo právnická osoba, a často je prípadná finančná sankcia už zohľadnená v rozpočte.

Trestné činy proti životnému prostrediu

Trestné činy proti životnému prostrediu sú na vnútroštátnej úrovni upravené v šiestej hlave Trestného zákona. Trestné činy podľa Trestného zákona môžu spáchať len fyzické osoby. Sú však uvedené aj v zákone o trestnej zodpovednosti právnických osôb.7

Skutkové podstaty trestných činov proti životnému prostrediu nadväzujú na osobitnú úpravu v predpisoch spadajúcich do oblasti správneho práva. Napr. trestný čin neoprávneného nakladania s odpadmi v § 302 Trestného zákona uvádza, že „kto, čo aj z nedbanlivosti, nakladá s odpadmi [...] v rozpore so všeobecne záväznými predpismi, potrestá sa odňatím slobody [...].“

Dĺžka trestu odňatia slobody sa odvíja hlavne od rozsahu činu8, škody9 a toho, či takéto konanie vedie k ťažkej ujme na zdraví alebo smrti. Napr. v prípade kvalifikovanej skutkovej podstaty trestného činu neoprávneného nakladania s odpadmi je možné uložiť trest odňatia slobody v hornej hranici trestnej sadzby až vo výške ôsmich rokov. Aktuálne je v legislatívnom procese novela Trestného zákona, ktorá plánuje zvýšenie tejto hornej hranice trestnej sadzby až na dvanásť rokov.

V porovnaní s pokutou má trest odňatia slobody výraznejší odstrašujúci účinok. Smernica 2008/99/ES o ochrane životného prostredia prostredníctvom trestného práva stanovuje, že za trestné činy proti životnému prostrediu sa majú ukladať „účinné, primerané a odradzujúce sankcie.“10 Hrozba trestom odňatia slobody túto požiadavku nepochybne spĺňa.

Možnosť paralelného trestania vo svetle judikatúry ESĽP

Môže byť osoba právoplatne sankcionovaná v správnom konaní stíhaná a odsúdená za ten istý skutok aj v trestnom konaní?

Relevantný v tomto kontexte je všeobecne uznávaný princíp ne bis in idem, teda nie dvakrát v tej istej veci. Tento princíp v zásade zakazuje opakované stíhanie a odsúdenie za ten istý skutok.

Európsky súd pre ľudské práva (ďalej len „ESĽP“) v rozsudku vo veci A a B proti Nórsku11 však naznačil, za akých podmienok je možné považovať konanie o správnom delikte a trestné konanie v tej istej veci za prípustné. Sťažovatelia v predmetnom prípade zaplatili pokutu v (správnom) daňovom konaní.

Ilustračné foto: Depositphotos

Zároveň boli v trestnom konaní odsúdení na trest odňatia slobody za daňový podvod v tej istej veci. ESĽP zohľadnil, že správne a trestné sankcie plnia rozdielny účel. Účelom pokút v daňovom konaní je predovšetkým zabezpečiť riadne fungovanie daňového systému ako predpokladu pre fungovanie štátu a spoločnosti. Účelom odsúdenia v trestnom konaní je pôsobiť odstrašujúco a podčiarknuť represívnu funkciu trestu.

Z pohľadu ESĽP bolo dôležité, že paralelný postup bol v danom kontexte predvídateľný. ESĽP zároveň vnímal paralelný systém správnych a trestných sankcií ako vnútorne koherentný celok. Dôležitým aspektom bolo, že súd pri ukladaní trestu v trestnom konaní bral do úvahy sankciu uvalenú v daňovom konaní.

V tejto súvislosti je nutné podotknúť, že v doterajšej judikatúre, či už našich súdov, alebo aj samotného ESĽP, výrazne prevyšuje vyššie uvedený princíp, ktorý kumulovanie trestania prostredníctvom sankcií správneho a trestného práva vylučuje. Nie je však možné vylúčiť, že trend bude smerovať inam.


1 Jozefína Machajová a kol., Všeobecné správne právo, (Eurokódex, 3. vydanie, 2009) str. 189.
2 Tamtiež, str. 196.
3 § 10 ods. 2 Trestného zákona
4 Komentár k § 302 Trestného zákona, JUDr. Peter Sepeši, EPI komentáre
5 § 116 ods. 2 zákona o odpadoch.
6 § 117 ods. 6 zákona o odpadoch.
7 Zákon č. 91/2016 Z. z. o trestnej zodpovednosti právnických osôb a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
8 V zmysle § 124 ods. 3 Trestného zákona sa pri trestnom čine neoprávneného nakladania s odpadmi pod „rozsahom činu rozumie cena, za ktorú sa odpad v čase a v mieste zistenia činu obvykle zbiera, prepravuje, vyváža, dováža, zhodnocuje, zneškodňuje alebo ukladá, a cena za odstránenie odpadu z miesta, ktoré je na jeho uloženie určené.“
9 Pod škodou sa v zmysle § 124 ods. 3 Trestného zákona „rozumie súhrn ekologickej ujmy a majetkovej škody, pričom majetková škoda v sebe zahŕňa aj náklady na uvedenie životného prostredia do predošlého stavu.“
10 Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2008/99/ES z 19. novembra 2008 o ochrane životného prostredia prostredníctvom trestného práva, čl. 7.
11 Rozsudok ESĽP zo dňa 15. novembra 2016 vo veci A a B proti Nórsku.

JUDr. Marek Prítyi, advokátsky koncipient
Mag. Annamária Tóthová, partnerka
Eversheds Sutherland, advokátska kancelária, s.r.o.



Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Skládky odpadov: kde sú, koľko je na nich miesta a dokedy majú súhlasy (+mapa)

Skládky odpadov: kde sú, koľko je na nich miesta a dokedy majú súhlasy (+mapa)

Pozreli sme sa na aktuálne čísla o naplnenosti slovenských skládok. Prinášame veľký prehľad spolu s údajmi o ich prevádzkovateľoch.

Názor. Krízu s plastovým odpadom nevyrieši recyklácia, ale zníženie jeho rastu

Názor. Krízu s plastovým odpadom nevyrieši recyklácia, ale zníženie jeho rastu

Aj najrozšírenejšia forma chemickej recyklácie je v súčasnosti len formou čiastočnej recyklácie, píše Monika Medovičová zo združenia Priatelia Zeme – SPZ.

Materiály nie sú dobré a zlé, rozhoduje kontext. Inovácie obalov menia hru (ROZHOVOR)

Materiály nie sú dobré a zlé, rozhoduje kontext. Inovácie obalov menia hru (ROZHOVOR)

Ekodizajn prináša výrobcom konkurenčnú výhodu, hovorí austrálska expertka v oblasti udržateľnosti Leyla Acaroglu.

X
X
X
X