V odpadovom hospodárstve podľa šéfa envirorezortu chýbajú dáta.
„Moja prvá otázka na ministerstve bola, prečo nekúpime ISOH od Čechov, ktorí majú najlepší systém v Európe.“ Na konferencii Carbon Day 2023 to dnes (12. októbra) povedal minister životného prostredia Milan Chrenko. Na čele envirorezortu ako člen úradníckej vlády stojí od mája 2023. Vo funkcii po viac ako troch rokoch vystriedal Jána Budaja.
Problémom slovenského odpadového hospodárstva podľa M. Chrenka je, že pre tvorbu politiky chýba dátová báza. „Nemáme dáta. Nevieme, aké máme odpady, nevieme, aké sú kapacity na spracovanie odpadov. Každý má nejaké iné údaje,“ povedal minister.
Milan Chrenko (v strede) v panelovej diskusii na konferencii Carbon Day 2023 | Foto: Odpady-portal.sk
Na to, že chýbajúci ISOH je problémom, pred mesiacom poukázala aj nová štúdia ministerského Inštitútu environmentálnej politiky (IEP). „Plánovaný informačný systém ISOH, pripravovaný od roku 2017, by mal poskytnúť centrálnu evidenciu údajov o materiálovom toku odpadu a kapacitách pre spracovanie. Úplné spustenie systému však nie je známe,“ skonštatoval IEP.
Informačný systém budovaný od roku 2017 aktuálne funguje iba v obmedzenej miere. Kľúčovú agendu evidencie odpadov neumožňuje.
Ako sme na Odpady-portal.sk informovali v máji, ministerstvo dodávateľom informačného systému už potvrdilo prevzatie celého diela a vyplatilo kompletnú sumu za jeho vybudovanie. Na dokončenie ISOH-u rezort teraz plánuje vyhlásiť nové verejné obstarávanie. Jeho realizácia však už bude v rukách ďalšieho ministra z novovznikajúcej koalície.
Česi ISOH budovali postupne
ISOH v Českej republike funguje už viac ako 22 rokov. Jeho podstatou pri elektronickej evidencii odpadu je, že všetky podniky a obce, s výnimkou najmenších producentov odpadu – do systému musia posielať dáta o tom, kde odpad vznikol, komu ho odovzdali a ako s ním naložili.
Český ISOH obstál ako najlepší európsky IT systém v hodnotení, ktoré vlani spracovala Európska informačná a pozorovacia sieť pre životné prostredie (Eionet) v spolupráci s Európskou agentúrou pre životné prostredie (EEA).
„Pôvodným zámerom MŽP ČR pred 20 rokmi bolo pokryť len malú časť z toho, čo je pokryté dnešnou podobou ISOH-u. V tej dobe proste nikto nedovidel ďalej a tiež technologické nástroje pre tvorbu a fungovanie systémov v tej dobe boli úplne niekde inde, než sú dnes. Internet tej doby bol vlastne v plienkach,“ povedal v rozhovore pre Odpady-portal.sk pred dvomi rokmi Miroslav Jakuš, konateľ spoločnosti INISOFT, ktorá stojí za českým ISOH-om.
„Dôležitým aspektom je, že ten systém neprišiel skokovo, ale bol určitou evolúciou, prichádzal postupne. Najlepší systém je taký, ktorý úplne presne pozná metodiku, napríklad spôsobu vedenia evidencie odpadov,“ priblížil M. Jakuš na konferencii Enviromanagement 2021.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.