Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Názor. Opakované používanie plastových obalov je ekonomicky životaschopné

Opakované používanie obalov nie je len o priaznivom vplyve na klímu, píše Monika Medovičová zo združenia Priatelia Zeme - SPZ.

Opakované použitie plastových obalov môže mať nielen priaznivý vplyv na klímu, ale môže byť aj ekonomicky životaschopné

Ilustračné foto: Depositphotos

V zákone o odpadoch máme uvedené záväzné poradie priorít hierarchie odpadového hospodárstva. Napriek tomu, že „predchádzanie vzniku odpadu“ sa nachádza na prvom mieste, nie je mu venovaná dostatočná pozornosť a jeho uplatňovanie v praxi je skôr výnimkou.

Niekoľko pokusov na používanie opakovane použiteľných plastových obalov na jedlá sa uskutočnilo vo veľkých reťazcoch supermarketov napr. v Tescu a v Carrefoure, ako aj v reťazcoch neformálnych stravovacích zariadení, ako sú McDonald‘s a Burger King, avšak výsledky neboli príliš úspešné.

Relatívny neúspech týchto pokusov sa pripísal nedostatku ochoty zákazníkov a finančnej neudržateľnosti. Príčiny neúspechu je však potrebné hľadať v tom, že išlo o malé pilotné projekty, ktoré nemali dostatočný rozsah, marketing, nemali podporu štandardizácie a ďalšej podpornej infraštruktúry.

Klimatická, energetická a surovinová kríza si vyžaduje, aby sme lineárne používanie materiálov zmenili čo najskôr na cirkulárne. Z uvedeného dôvodu je, hlavne z environmentálneho hľadiska, zavádzanie opakovaného použitia obalov dôležité. V prípade plastov sa nemôžeme spoliehať len na zvyšovanie ich recyklácie. Mechanická recyklácia má svoje limity a úroveň technológií chemickej recyklácie plastov nie je dostatočne preskúmaná z hľadiska environmentálnych vplyvov.

Jediným riešením je prevencia vzniku plastového odpadu, ako aj opakované použitie plastových obalov, ktoré v Európe predstavujú takmer 40 % dopytu po plastoch.1)

V tomto článku predstavím výsledky dvoch štúdií, z ktorých tá prvá sa zamerala na vplyv opakovaného použitia plastových obalov na klímu a tá druhá na ekonomickú životaschopnosť systémov opakovaného použitia plastových obalov.

A/ Štúdia o vplyve opakovaného používania plastových obalov na klímu

Štúdia o vplyve opakovaného používania plastových obalov na klímu, ktorej autorom je britská spoločnosť Eunomia Research & Consulting Ltd, skúmala emisie skleníkových plynov spojené s rôznymi typmi jednorazových „obalov na vzatie so sebou“ v porovnaní s opakovateľne použiteľnými „obalmi na vzatie so sebou“, ako sú poháre, škatule na hamburgery, misky, krabice od pizze a plastové boxy na sushi (Obrázok č. 1).

Z výsledkov tejto štúdie2), vychádza, že efektívny systém zberu, umývania, kontroly a redistribúcia väčšiny typov „obalov na vzatie so sebou“ má potenciál priniesť väčšie environmentálne výhody ako recyklácia alebo iné nakladanie s nimi.

Obrázok č. 1: Jednorazové a opakovane použiteľné „obaly na vzatie so sebou“

Body zlomu, ktoré predstavujú moment, kedy už systém opakovane použiteľných obalov začína byť výhodnejší vo vzťahu dopadov na klímu, závisí podľa tejto štúdie predovšetkým od počtu rotácií obalu, ako aj miery jeho návratnosti (Tabuľka č. 1).

 
 

Zostáva vám 71% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Používajú recyklovaný stavebný materiál. Oprava ciest je rýchlejšia a lacnejšia

Používajú recyklovaný stavebný materiál. Oprava ciest je rýchlejšia a lacnejšia

Ako sa stavebný odpad z ciest mení na recyklovaný materiál používaný pri opravách vozoviek.

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok Márie Sadloňovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v júnovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 a zaoberá sa problematikou dvoch foriem zberu.

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Samostatná recyklácia obalových odpadov bude znamenať triediace linky pre najmenej 12 druhov obalov, upozorňuje šéf českej OZV.

X
X
X
X