NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Ján Chovanec: ZEVO si poradí bez MBÚ linky, opačne to nejde

Ak chceme kapacity na úpravu odpadu, nemôžeme zabúdať na energetické zhodnotenie. Inak sa môže na Slovensku zopakovať slovinský scenár, upozorňuje zástupca odpadového priemyslu.

Ján Chovanec

Foto: Odpady-portal.sk

V roku 2017 existovalo v Európe 570 zariadení na mechanicko-biologickú úpravu odpadu, spracovávajúcich 55 miliónov ton ročne. Priemerná kapacita liniek dosahuje od 30-tisíc do 500-tisíc ton odpadu ročne. Najväčšie zariadenie s kapacitou 820-tisíc ton, kombinujúce MBÚ a ZEVO, sa nachádza v holandskom Wijsteri.

Prvé linky začali vznikať už v 70. rokoch za účelom výroby alternatívneho paliva z výhrevného materiálu a kompostu z bioodpadu. Čoskoro sa však ukázalo, že nekvalitný kompost môže ísť opäť iba na skládku.

„Pôvodný zámer liniek sa tak nenaplnil, pretože kompost nebolo možné používať v poľnohospodárstve. Na celé toto obdobie sa tak trochu zabudlo,“ približoval históriu liniek Ján Chovanec, generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu na konferencii Odpadové hospodárstvo 2024.

V článku sa dozviete:

  • ako sa vyvíjala úprava odpadu v Európe,
  • prečo rozvoj MBÚ liniek nastáva vo východnej, no nie v západnej Európe,
  • či hrozí Slovensku ďalšia žaloba Európskej komisie kvôli skládkovaniu,
  • koľko zariadení pre úpravu odpadu je v súčasnosti v príprave na Slovensku,
  • čo ukazujú čísla o MBÚ linkách a nakladaní s odpadom v zahraničí,
  • aká časť výstupného odpadu z liniek ide ďalej na energetické zhodnotenie, končí na skládke a koľko sa zrecykluje,
  • ako sa darí vzorovému „zero-waste“ projektu v Slovinsku.

MBÚ linky vznikajúce v 90. rokoch najmä v Nemecku, Holandsku a Belgicku začali používať systém úpravy, pri ktorom sa dotrieďovaním vyberá zo zmesového odpadu všetko využiteľné a zvyšok končí na skládke.

Súčasné linky sú založené na systéme mechanickej úpravy výhrevnej časti odpadu a biologickej úpravy organického odpadu, ktorý sa stabilizuje pred uložením na skládku alebo energetickým využitím.

„Čoraz viac sa presadzuje systém, kedy sa po vytriedení využiteľných zložiek a najkvalitnejšej výhrevnej frakcie celý zvyškový objem suší. Ide o kratší proces, čo sa odráža v potrebe menších kapacít a skrátenia času držania odpadu v MBÚ linke. Celá výsledná časť odpadu ide do zariadenia na energetické využitie,“ objasňuje J. Chovanec.

Boom MBÚ vo východnej Európe

Podľa predpokladov ZOP by v Európskej únii malo do roku 2025 pribudnúť približne 120 nových MBÚ zariadení s kapacitou 10 miliónov ton odpadu ročne. Pôjde však najmä o východnú Európu. Dôvodom je relatívne vysoká miera skládkovania a fakt, že postaviť a spustiť triediacu linku je jednoduchšie, rýchlejšie a aj investične menej nákladné ako ZEVO zariadenie.

Naopak, západná Európa má podľa zástupcu odpadového priemyslu boom liniek na úpravu odpadu za sebou a ich počet tu bude skôr klesať. Dôvodom má byť pokles biozložky v zmesovom odpade v dôsledku zavedenia zberu kuchynského odpadu.

Zmení sa aj evidencia odpadu, pretože od roku 2027 sa už odpad z MBÚ linky smerujúci na skládku nebude považovať za recyklovaný. Okrem toho pribudne zákaz skládkovania všetkého odpadu, ktorý možno materiálovo a energeticky zhodnotiť.

 
 

Zostáva vám 64% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nariadenie o obaloch a odpade z obalov oficiálne zverejnené. Tu je jeho 10 hlavných požiadaviek

Nariadenie o obaloch a odpade z obalov oficiálne zverejnené. Tu je jeho 10 hlavných požiadaviek

Neoddeliteľnou súčasťou nariadenia by mali byť vykonávacie akty, ktoré bližšie špecifikujú jednotlivé požiadavky, píše Alexandra Grgulová, environmentálna konzultantka OZV NATUR-PACK.

Nariadenie o ekodizajne – supply chain by malo zbystriť pozornosť (PRÁVNY POHĽAD)

Nariadenie o ekodizajne – supply chain by malo zbystriť pozornosť (PRÁVNY POHĽAD)

Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v decembrovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 10-12/2024 a zaoberá sa nariadením o ekodizajne udržateľných výrobkov.

Materiálová recyklácia je pekná, no nerieši problém odpadového hospodárstva, tvrdí prevádzkovateľ ZEVO

Materiálová recyklácia je pekná, no nerieši problém odpadového hospodárstva, tvrdí prevádzkovateľ ZEVO

Asi by sme nemali donekonečna hovoriť, že budeme zelení, nech to stojí čo to stojí. Lebo nakoniec to zaplatia ľudia, hovorí Iveta Jurenová zo SAKO Brno.

X
X
X
X