NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Zabezpečenie kontinuálneho chladenia by mohlo ročne zachrániť 620 miliónov ton potravín a znížiť emisie z potravinového odpadu o viac ako 40 %. Podobné výsledky sa však dajú docieliť aj skrátením dodávateľských reťazcov.

Potravinami by sme mohli plytvať o polovicu menej. Najväčší potenciál majú dve stratégie

Foto: redakcia

Chladenie potravín ušetrí obrovské množstvo odpadu aj emisií

V súčasnosti sa každoročne vyhadzuje približne tretina všetkých potravín, ktoré sa globálne vyprodukujú, zatiaľ čo podľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo približne 800 miliónov ľudí na svete trpí hladom.

Plytvanie potravinami zároveň predstavuje približne 8 % celkových emisií skleníkových plynov, ktoré ročne vznikajú v dôsledku ľudskej činnosti a v prepočte na financie sa celosvetovo za rok vyhodia potraviny v hodnote 750 miliárd amerických dolárov.

Z novej štúdie vedcov z Michiganskej univerzity vyplýva, že zabezpečením chladenia v celom dodávateľskom reťazci potravín by bolo možné celosvetovo predísť vzniku približne polovice objemu potravinového odpadu, teda zabrániť vyhodeniu zhruba 620 miliónov ton potravín ročne.

Zavedenie celoplošného chladiarenského reťazca by navyše mohlo znížiť emisie skleníkových plynov spojené s potravinovým odpadom o 41 %, pričom optimalizácia v oblasti chladiarenských riešení by najväčší osoh z hľadiska plytvania potravinami aj ušetrených emisií priniesla v subsaharskej Afrike a v južnej a juhovýchodnej Ázii.

Najväčší priestor pre zlepšenie v tejto oblasti je predovšetkým v subsaharskej Afrike, kde by sa dalo predísť znehodnoteniu až 47 % potravín, ktoré sa tam dnes vyhodia, a emisie spojené s týmto potravinovým odpadom by mohli klesnúť o 66 %. V južnej a juhovýchodnej Ázii by optimalizované chladiarenské podmienky ušetrili 45 % potravín a 54 % emisií.

Chladeniu konkuruje skrátenie dodávateľského reťazca

Pojem chladiarenský reťazec sa vzťahuje na nepretržité zabezpečenie ideálnych podmienok, predovšetkým teplotných a vlhkostných, po celú dobu, kedy potravina putuje k spotrebiteľovi, čím sa predĺži jej životnosť a zaručí, že je bezpečná na konzumáciu. 

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. lubos.hrnciar@gmail.com24.06.2024 (08:26)
    Ach tá Afrika. Domácnosti vyhadzujú, najmä mäso. No ja neviem. Občas jeden člen rodiny pošle kuchynský odpad pre domáce zvieratá. Skoro žiadne mäso. Odhadom max. 2 %. Zvyšok zo zeleniny a cestovín. A teda mäsa varí dosť. Teda hlavne mäso. Mäso je skôr problém spoločenský. Ale inak ten človek chodil na brigády do jedného nemenovaného velllikánskeho reťazca. A to si teda ťažko predstaviť, čo sa tam tajne na konci smeny vyhadzovalo. Ale nik to nemal vedieť. Potichu. To by afričania nedokázali. Prasklo by im od žiaľu srdce. Ešte pred 7 rokmi som mal susedu, ktorá celý život robila v potravinovom obchodíku. Najprv v štátnom, po zavedení demokracie v súkromnom. A keď sme sa bavili, tak hovorila, že ona si vedela objednávky tovaru nastaviť tak, aby nemusela nič vyhadzovať a vždy všetkých uspokojiť nákupom. Ktovie, čím to je. Možno netreba obchody vyprázdniť, možno netreba ani nechať ľudí schudobnieť tak, že nič kupovať nebudú. Možno by sa im len oplatilo vysvetliť, že skutočnou hodnotou nie je len správna a vždy aktuálna aplikácia na všetko, ale aj normálny zdravý rozum. Kedysi sa tomu hovorilo sedliacky. Ale to ešte za čias, keď sedliak nebol nepriateľom spoločnosti.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pri Trnave otvorili novú kompostáreň na bioodpad

Pri Trnave otvorili novú kompostáreň na bioodpad

Zariadenie na spracovanie zeleného aj kuchynského bioodpadu bude využívať združenie obcí v regióne.

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Aliancia rozšírenej zodpovednosti výrobcov, kde jedným zo zakladajúcich členov je OZV ENVI-PAK od roku 2013, rozvíja klimaticky zodpovedné obehové hospodárstvo.

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

X
X
X
X