Komisia pripravuje opatrenia na zhodnocovanie solárnych panelov | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Komisia pripravuje opatrenia na zhodnocovanie solárnych panelov

Európska komisia zverejnila štúdiu o fotovoltaických paneloch, ktorá doplňuje pracovný dokument Komisie z roku 2008 - posúdenie vplyvov smernice o elektroodpade. Pôvodný dokument Komisia vypracovala v záujme novelizovať smernicu o elektronickom odpade.

Komisia pripravuje opatrenia na zhodnocovanie solárnych panelov

Fotovoltaický panelŠtúdia doplňuje dokument "Zhrnutie posúdenia vplyvu smernice Európskeho parlamentu a Rady o odpade z elektrických a elektronických zariadení (OEEZ)" (dokument SEC(2008)2934 - pozn. red.). Dôvodom jej vypracovania je skutočnosť, že množstvo solárnych panelov umiestnených na trh EÚ rapídne stúpol a očakáva sa ďalší rast trhu. Zatiaľ čo súčasný podiel odpadu z fotovoltaických panelov je zanedbateľný, tak v rokoch 2025-2030 môžu tieto objemy byť podstatne vysoké, nakoľko sa predpokladá, že priemerná životnosť panelov je 25 rokov.

Cieľom zverejnenej štúdie preto je:

  • identifikovať najdôležitejšie environmentálne dopady fotovoltaických panelov po skončení doby životnosti,

  • opísať základné politické možnosti, ktoré môžu zabezpečiť oddelenie tohto prúdu WEEE od zmiešaného elektroodpadu, a ktoré vytvoria udržateľné podmienky pre vhodnú starostlivosť o tento druh odpadu

  • porovnať environmentálne, ekonomické a sociálne náklady a výnosy týchto politických nástrojov.


European Commission: Study on Photovoltaic Panels Supplementing the Impact Assessment for a Recast of the WEEE Directive (pdf)


Ako vyplýva zo štúdie, Komisia sa prikláňa k najprísnejšiemu politickému riešeniu, ktoré by znamenalo, že všetky solárne panely predané domácnostiam alebo komerčným výrobcom elektriny by podliehali podobným podmienkam, aké vyplývajú zo Smernice 2002/96/EC o odpadoch z elektrozariadení pre ostatné druhy odpadov. V tomto prípade Komicia navrhuje vnútiť účastníkom trhu s panelmi zhodnocovať v roku 2030 až 85% solárnych panelov.

Fotovoltaický panel

Ilustračné foto: Sissenerwrites.com


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komentár. Poslanec Taraba chce zoštátňovať. To je cesta k šafáreniu

Komentár. Poslanec Taraba chce zoštátňovať. To je cesta k šafáreniu

Odmietavý postoj k návrhu je zo strany envirorezortu veľmi správny.

Editoriál. Odpady nebude kam ukladať a ministerstvo hrá mŕtveho chrobáka

Editoriál. Odpady nebude kam ukladať a ministerstvo hrá mŕtveho chrobáka

Táto odpadová téma rezonuje tým viac, čím bližšie je prvý január budúceho roku. Úvodník vyšiel v novembrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/11.

Názor. Aj kvôli klimatickej kríze je potrebné znížiť výrobu plastov

Názor. Aj kvôli klimatickej kríze je potrebné znížiť výrobu plastov

Špecifickým materiálom, ktorého výroba z fosílnych surovín je uhlíkovo náročná, sú plasty, píše Monika Medovičová zo združenia Priatelia Zeme - SPZ.