NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Prieskum: Česi dávajú prednosť triedeniu odpadu pred spaľovaním a odmietajú zvyšovanie poplatkov

Drvivá väčšina (95 %) obyvateľov Českej republiky dáva prednosť recyklácii odpadu pred jeho spaľovaním v spaľovniach. Celkom ich 70 % odmieta platiť kvôli spaľovniam viac za odpady. Vyplýva to z prieskumu agentúry STEM/MARK, ktorý uskutočnila pre Česká asociácia odpadového hospodárstva (ČAOH).

Prieskum: Česi dávajú prednosť triedeniu odpadu pred spaľovaním a odmietajú zvyšovanie poplatkov

"Výsledky prieskumu potvrdili naše domnienky. Zdražovanie služieb likvidácie odpadu povedie iba k tomu, že ľudia budú hľadať spôsoby, ako sa plateniu vyhnúť. Prax bohužiaľ ukazuje, že tou najľahšie cestou ako ušetriť býva zakladanie čiernych skládok. Veľmi príjemne nás prekvapil náhľad respondentov na triedenie biologicky rozložiteľného odpadu. Drvivá väčšina by ocenila vo svojom okolí nádobu na bioodpad. Toto riešenie odklonu bioodpadu od jeho skládkovania ČAOH dlhodobo odporúča. Jeho výhodou je, že nie je potrebné zvyšovať poplatky," hovorí Petr Havelka, výkonný riaditeľ ČAOH.

Prieskum potvrdil, že Česi odpad poctivo triedia (38 % vždy, 52 % väčšinou). Takmer 90 % respondentov považuje triedenie odpadu za zmysluplné a ocenilo by vo svojom okolí nádobu aj na vytriedený bioodpad (52 % určite áno, 35 % skôr áno). Prevažná väčšina zúčastnených (95 %) preferuje recykláciu odpadov pred spaľovaním a viac ako dve tretiny (70 %) odmietajú kvôli presadzovaniu spaľovní platiť viac za odpadové služby.

Prieskum prebehol v prvej polovici júna formou internetového dotazníka na vzorke 1 020 respondentov. Agentúra STEM/MARK zabezpečila proporčné zastúpenie podľa kraja, veľkosti bydliska, veku a pohlavia. Znenie otázok respondentom správa ČAOH-u neuvádza.

Minianketa

Čo si myslíte o tom vy? Pridajte sa do ankety. Taktiež môžete vyjadriť svoj názor v diskusii pod článkom. Pridanie príspevku v diskusii pod článkom môžu zaregistrovaní čitatelia. Registrácia je jednoduchá a trvalo BEZPLATNÁ.

Ste za to, aby Slovensko zaviedlo také regulácie, ktoré zabezpečia radšej recykláciu komunálnych odpadov, ako ich energetické zhodnotenie, i za cenu vyšších nákladov systému?
ÁNO
40%
NIE
60%
Celkem hlasovalo: 5
Miniaplikace

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

Združenie miest a obcí predstavilo analýzu hlavných priorít, na ktoré by sa malo zamerať odpadové hospodárstvo na Slovensku, ako aj niekoľko odporúčaní.

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Recyklátori podporujú sprísnenie vývozu nespracovaného odpadu mimo EÚ. Apelujú na rozlišovanie medzi odpadom a druhotnou surovinou.

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Spoločnosť predstavuje postup, ktorý dokáže opätovne využiť aj doteraz nerecyklovateľné plasty. Mohol by výrazne znížiť emisie CO2 aj dopyt po fosílnych palivách na trhu s plastmi.