Český envirorezort posilňuje monopolizáciu trhu s elektroodpadom | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Český envirorezort posilňuje monopolizáciu trhu s elektroodpadom

Miliónové investície, ktoré sa v Česku preinvestovali na vybudovanie siete zberných miest na elektroodpady, sú ohrozené. Po novele českého zákona o odpadoch z minulého roka štát ruší možnosť otvorenej zbernej siete. Podľa riaditeľa Českej asociácie odpadového hospodárstva Petra Havelku tým štát ruší voľné trhové prostredie a hospodársku súťaž u celej skupiny komodity elektrozariadení.

Český envirorezort posilňuje monopolizáciu trhu s elektroodpadom

Dreamstime

Firmy tak nebudú môcť zbierať elektroodpad, ktorý zostane iba vybraným subjektom. „Čo je ešte horšie, netrhové nastavenie presadzuje MŽP aj do nového zákona. Poškodené firmy tak zvažujú žalobu na štát,“ uviedol Havelka v článku na portáli asociácie.

Zmena sa má udiať nenápadnou zmenou v novele zákona o odpadoch. Po tzv. elektronovele obsahuje zákon o odpadoch novú úpravu týkajúcu sa oprávnenosti prevziať elektrozariadenia a elektroodpady. Podľa dotyčného ustanovenia sa môže držiteľ elektrozariadení pochádzajúceho z domácností alebo elektroodpadu zbaviť len jeho odovzdaním spracovateľovi alebo na miesto spätného odberu alebo oddeleného zberu. Zákon o odpadoch zdôrazňuje, že iné osoby ako spracovatelia, prevádzkovatelia miest spätného odberu alebo oddeleného zberu a poslední predajcovia nie sú oprávnení elektrozariadenia pochádzajúce z domácností a elektroodpad prevziať.

Podľa Havelku to znamená, že prevádzkovatelia zariadení na zber a výkupu odpadov – napríklad zberné dvory v obci – môžu podľa novely prevziať odpad iba vtedy, ak majú zmluvu s výrobcom, resp. kolektívnym systémom. Ak nemajú zmluvu, štát im zruší licenciu. Tým sa trh zúži len na niekoľko firiem oprávnených preberať elektroodpad.

Trhové prostredie v oblasti zberu elektroodpadu tak vďaka predmetnému kroku štátu končí. MŽP dokonca plánuje zrušenie trhového prostredia aj v oblasti spracovania elektroodpadov, ako plynie z vecného zámeru nového zákona o výrobkoch s ukončenou životnosťou, ktorý má v dohľadnej dobe prerokovať vláda. Skutočne je to to, čo vláda chce?,“ konštatuje riaditeľ ČAOH. Podrobnejšie informácie nájdete tu.

Značky
elektroodpad

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

Muchy by najprv plastový odpad rozkladali, následne by sa z ich tiel extrahovali chemikálie pre ďalšiu plastovú výrobu.

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Finančné škody znáša správca aj výrobcovia zapojení do systému.

Vyvážal odpad na cudzí pozemok, tvrdí polícia. Muž teraz čelí obvineniu

Vyvážal odpad na cudzí pozemok, tvrdí polícia. Muž teraz čelí obvineniu

Vyšetrovateľ v prípade vidí neoprávnené nakladanie s odpadom.