NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Český envirorezort posilňuje monopolizáciu trhu s elektroodpadom

Miliónové investície, ktoré sa v Česku preinvestovali na vybudovanie siete zberných miest na elektroodpady, sú ohrozené. Po novele českého zákona o odpadoch z minulého roka štát ruší možnosť otvorenej zbernej siete. Podľa riaditeľa Českej asociácie odpadového hospodárstva Petra Havelku tým štát ruší voľné trhové prostredie a hospodársku súťaž u celej skupiny komodity elektrozariadení.

Český envirorezort posilňuje monopolizáciu trhu s elektroodpadom

Dreamstime

Firmy tak nebudú môcť zbierať elektroodpad, ktorý zostane iba vybraným subjektom. „Čo je ešte horšie, netrhové nastavenie presadzuje MŽP aj do nového zákona. Poškodené firmy tak zvažujú žalobu na štát,“ uviedol Havelka v článku na portáli asociácie.

Zmena sa má udiať nenápadnou zmenou v novele zákona o odpadoch. Po tzv. elektronovele obsahuje zákon o odpadoch novú úpravu týkajúcu sa oprávnenosti prevziať elektrozariadenia a elektroodpady. Podľa dotyčného ustanovenia sa môže držiteľ elektrozariadení pochádzajúceho z domácností alebo elektroodpadu zbaviť len jeho odovzdaním spracovateľovi alebo na miesto spätného odberu alebo oddeleného zberu. Zákon o odpadoch zdôrazňuje, že iné osoby ako spracovatelia, prevádzkovatelia miest spätného odberu alebo oddeleného zberu a poslední predajcovia nie sú oprávnení elektrozariadenia pochádzajúce z domácností a elektroodpad prevziať.

Podľa Havelku to znamená, že prevádzkovatelia zariadení na zber a výkupu odpadov – napríklad zberné dvory v obci – môžu podľa novely prevziať odpad iba vtedy, ak majú zmluvu s výrobcom, resp. kolektívnym systémom. Ak nemajú zmluvu, štát im zruší licenciu. Tým sa trh zúži len na niekoľko firiem oprávnených preberať elektroodpad.

Trhové prostredie v oblasti zberu elektroodpadu tak vďaka predmetnému kroku štátu končí. MŽP dokonca plánuje zrušenie trhového prostredia aj v oblasti spracovania elektroodpadov, ako plynie z vecného zámeru nového zákona o výrobkoch s ukončenou životnosťou, ktorý má v dohľadnej dobe prerokovať vláda. Skutočne je to to, čo vláda chce?,“ konštatuje riaditeľ ČAOH. Podrobnejšie informácie nájdete tu.

Značky
elektroodpad

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Zabezpečenie kontinuálneho chladenia by mohlo ročne zachrániť 620 miliónov ton potravín a znížiť emisie z potravinového odpadu o viac ako 40 %. Podobné výsledky sa však dajú docieliť aj skrátením dodávateľských reťazcov.

X
X
X
X