Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

„Zmena“ právneho predpisu usmernením

Postup ministerstva životného prostredia nie je korektný. Komentár vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo, 2016/05.

„Zmena“ právneho predpisu usmernením

Foto: Fotolia

  • Publicistika |  13.05.2016 |  Mag. Annamária Tóthová | Dvořák Hager & Partners, advokátska kancelária, s. r. o.

Ministerstvo životného prostredia („Ministerstvo“) sa na poslednú chvíľu pokúsilo napraviť nedostatky vo vyhláškach k zákonu o odpadoch1 tým, že zverejnilo rôzne pomôcky, informácie či usmernenia („usmernenia“), ktorými niektoré vyhlášky k zákonu o odpadoch prevažne dopĺňa, v niektorých prípadoch však výslovne mení. Podľa názoru Ministerstva je tento postup v poriadku, nakoľko ním nedošlo k legislatívnej zmene.2

S Ministerstvom možno súhlasiť iba v jednom, a síce že k legislatívnej zmene nedošlo. A ani nemohlo, pretože iný výklad by bol v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky („Ústava“). Nič to však nemení na tom, že postup Ministerstva nie je v poriadku a vyvoláva mnohé otázky zasahujúce do právnej istoty tretích osôb.

Ako teda možno chápať postup Ministerstva, keď na jednej strane zverejní usmernenia, v ktorých sa výslovne uvádza, že určitá časť vyhlášky sa usmernením mení, no na druhej strane uvedie, že túto zmenu nemožno považovať za legislatívnu zmenu?

Čo na to zákony?

Podľa čl. 123 Ústavy môžu Ministerstvá na základe zákonov a v ich medziach vydávať všeobecne záväzné právne predpisy, ak sú na to splnomocnené zákonom. Na základe uvedeného môže Ministerstvo vydať predpis iba v súvislosti s otázkami, na ktoré ho zákon o odpadoch výslovne oprávňuje, a to výlučne prostredníctvom všeobecne záväzného právneho predpisu, ktorým je vyhláška alebo opatrenie.

Jednou z daných otázok je aj zaradenie odpadov, ako aj podrobnosti o obsahu žiadosti o udelenie autorizácie.3 Teda otázky, ku ktorým vydalo Ministerstvo okrem vyhlášok aj sporné usmernenia. Ústava ani zákon o odpadoch však nedávajú Ministerstvu právomoc regulovať tieto otázky inak než všeobecne záväzným právnym predpisom uverejneným v Zbierke zákonov. Keďže usmernenie, na rozdiel od vyhlášky, nie je všeobecne záväzný právny predpis, nemožno ním ukladať povinnosti, ani meniť vyhlášky, či iné právne predpisy.

Ministerstvo odôvodnilo svoj postup potrebou opraviť chyby, ktoré vyhlášky k zákonu o odpadoch obsahujú. Postup, akým možno opraviť chyby vo zverejnených právnych predpisoch, upravuje zákon č. 400/2015 Z. z. o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov Slovenskej republiky.

Podľa tohto predpisu možno opravu vykonať iba jej oznámením v Zbierke zákonov, pričom táto oprava sa označí poradovým číslom, ktoré musí nadväzovať na poradové čísla právnych predpisov a zároveň musí byť splnená podmienka, že oprava nezasahuje do vecného významu textu. V opačnom prípade opravu vykonať nemožno a jediný postup, ktorý prichádza do úvahy, je novelizácia príslušného právneho predpisu.

Nemáme informáciu o tom, či sa Ministerstvo pokúsilo využiť tento postup, každopádne by však podľa nášho názoru mohlo naraziť na skutočnosť, že napr. zmena katalógového čísla vo vyhláške upravujúcej rozšírenú zodpovednosť výrobcov predstavuje zásah do vecného významu textu vyhlášky. Uvedené napokon potvrdilo aj samotné Ministerstvo, keď označilo niektoré chyby, a teda aj opravy, za „vecné“.4

K spätnému zásahu do zverejneného znenia právneho predpisu treba pristupovať obzvlášť citlivo najmä kvôli zákazu retroaktivity. Príkladom môže byť usmernenie, ktorým Ministerstvo doplnilo náležitosti žiadosti o udelenie autorizácie na výkon činnosti organizácie zodpovednosti výrobcov, a to pár dní pred zákonnou lehotou na podávanie týchto žiadostí a zároveň v čase, keď niektoré subjekty už svoje žiadosti podali.

Čo je teda usmernenie a aká je jeho záväznosť?

Pojem usmernenie Ústava ani Zákon o odpadoch nepozná.5 Právna teória ho však považuje za akt, ktorým nadriadený orgán riadi a usmerňuje činnosť podriadených orgánov a ktorý je záväzný iba pre podriadené orgány vo vnútorných vzťahoch verejnej správy.6

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Skládky odpadov: kde sú, koľko je na nich miesta a dokedy majú súhlasy (+mapa)

Skládky odpadov: kde sú, koľko je na nich miesta a dokedy majú súhlasy (+mapa)

Pozreli sme sa na aktuálne čísla o naplnenosti slovenských skládok. Prinášame veľký prehľad spolu s údajmi o ich prevádzkovateľoch.

Názor. Krízu s plastovým odpadom nevyrieši recyklácia, ale zníženie jeho rastu

Názor. Krízu s plastovým odpadom nevyrieši recyklácia, ale zníženie jeho rastu

Aj najrozšírenejšia forma chemickej recyklácie je v súčasnosti len formou čiastočnej recyklácie, píše Monika Medovičová zo združenia Priatelia Zeme – SPZ.

Materiály nie sú dobré a zlé, rozhoduje kontext. Inovácie obalov menia hru (ROZHOVOR)

Materiály nie sú dobré a zlé, rozhoduje kontext. Inovácie obalov menia hru (ROZHOVOR)

Ekodizajn prináša výrobcom konkurenčnú výhodu, hovorí austrálska expertka v oblasti udržateľnosti Leyla Acaroglu.

X
X
X
X