Dvořák Hager & Partners
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Ako výrobcovia uviazli v časopriestore

Potravinári združení v agrárnej komore zrejme opustili na dva roky planétu Zem alebo sa im muselo prihodiť niečo veľmi nepekné s prísunom informácií. Ako inak si vysvetliť ich májové vystúpenie na tlačovej konferencii, na ktorej sa sťažovali na údajne likvidačné platby za obaly, ktoré uviedli na trh.

potraviny

Imperialistická zelenina je zvýhodnená oproti našej, myslia si slovenskí potravinári | Foto: Fotolia

Päť až desaťnásobné.

Na tom by nebolo nič zvláštne, keby s týmto posolstvom vyšli pred dvomi rokmi, keď sa pripravoval nový zákon o odpadoch. Systém a zvýšené platby však už rok „bežia“. S krížikom po funuse komora len potvrdila svoju povesť zoskupenia, ktoré si stále nezvyklo na to, že so svojimi záujmami musí súťažiť.

Ich vystúpenie prinieslo ešte niekoľko pozoruhodných posolstiev. Napríklad, že „výrobcovia systém (rozšírenej zodpovednosti – pozn. aut.) platia, ale nevidia do reálnych nákladov na prevádzku systému a nemajú možnosť výšku poplatkov ovplyvniť“.

Zamyslenie potravinárov je natoľko vesmírne, že nepotrebuje pozemské zákony. S ich znalosťou by totiž vedeli, že si mohli/môžu založiť vlastnú organizáciu zodpovednosti výrobcu.

Pravý mentálny socializmus vypukol naplno v ich šomraní na to, že nevidia do účtovníctva súkromných firiem (OZV-čiek), ktoré medzi sebou súťažia na trhu.

gudróny devínska nová vesNapodiv v tom neostali sami. Pridal sa k nim minister László Sólymos zo strany, ktorej sa veľa rokov darilo úspešne predstierať svoje stredopravé postoje.

Minister na tlačovke k pripravovanej veľkej novele zákona o odpadoch naznačil, že keďže chcú výrobcovia vidieť do účtovníctva súkromných firiem, tak prečo nie, poďme na to. V novele chce preto zaviesť dozorný orgán nad OZV, v ktorom bude zastúpený štát a samotní výrobcovia.

Vtipné? Vlastne ani nie.

Mimochodom, v ktorom dozornom orgáne by ste chceli byť vy? Čo takto v pekárni, ktorá vám predáva chlieb? Alebo u operátora, ktorý vám poskytuje telekomunikačné služby? Zavolajte ministrovi, možno vám to pridá do novely zákona.

Pravda je, že spôsobu, akým bývalé vedenie ministerstva nastavilo systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov, možno vyčítať veľmi veľa. Od nezmyselnej administratívnej komplikovanosti cez systém koordinačných centier, ktorý skáče bosou nohou na ostrej hrane protimonopolných zákonov, nastavenia motivácie k súťaži až po mizernú spôsobilosť ministerstva zasiahnuť voči tým, ktorí porušujú zákon.

Potravinári v komore si však idú svoje a úplne mimo, takže oni – ako záujmová skupina – obviňujú ministerstvo, že systém ovládli záujmové skupiny.

A prekáža im tiež, že v systéme rozšírenej zodpovednosti výrobcov musia rozšírenú zodpovednosť mať iba výrobcovia. Zodpovednosť výrobcu by mal vraj niesť aj občan, obce, či dokonca OZV (dobre čítate, zodpovednosť by mali niesť nielen výrobcovia, ale aj výrobcovia).

Perlička na záver. Hoci zákon musí platiť pre všetkých výrobcov a dovozcov rovnako, potravinári si myslia, že novela zníži množstvo slovenských potravín na pultoch obchodných reťazcov a zvýši „riziko ohrozenia zdravia slovenských spotrebiteľov z dôvodu dovozu zahraničných výrobkov pochybnej kvality“.

Stačilo. Po tom všetkom je tu riziko, že by z ďalších riadkov vyliezol bubák.

Radovan Kazda
Komentár vyšiel v júnovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2017/06.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Zlé skúsenosti s monopolom OZV v Európe

Zlé skúsenosti s monopolom OZV v Európe

Cesta k monopolom nie je správna, konkurencia subjektov na trhu znižuje cenu a zlepšuje inovácie.

Editoriál. Ako na poplatok za skládkovanie

Editoriál. Ako na poplatok za skládkovanie

Zatiaľ čo ministerstvo životného prostredia začalo opäť dumať nad tým, ako zmonopolizovať financovanie triedeného zberu, prebehol už viac ako rok od prvého návrhu zákona o poplatkoch za uloženie odpadov a pol roka od medializácie druhého.

Jozef Kozák: Rovnosť podmienok na trhu zostáva našou hlavnou požiadavkou

Jozef Kozák: Rovnosť podmienok na trhu zostáva našou hlavnou požiadavkou

Na otázky o situácii na trhu a cieľoch organizácie zodpovednosti výrobcov nám odpovedal Jozef Kozák, výkonný riaditeľ spoločnosti SEWA a.s.