NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Ako sa so starými pneumatikami vysporiadajú na Novom Zélande

Novozélandská vláda plánuje každoročne využiť milióny pneumatík ako zdroj tepla na výrobu cementu v snahe vyriešiť dlhotrvajúci problém s odpadovými pneumatikami.

skládka pneumatík

Ilegálna skládka pneumatík vo Waikato | Foto: radionz.co.nz

Podľa nového opatrenia ľudia nebudú môcť zhromažďovať viac ako 2.500 ojazdených pneumatík bez súhlasu miestnych orgánov.

Plán oznámil minister životného prostredia Nick Smith v najväčšej cementráni Golden Bay Cement, ktorá patrí do portfólia Fletcher Building.

Pri dlhodobom neriadenom skladovaní pneumatík sa uvoľnujú látky, ktoré sa môžu kontaminovať podzemné vody, tyeky aj vodovody. Nový Zéland má dlhotrvajúci problém s tým, že každoročne vyprodukuje päť miliónov odpadových pneumatík.

Pneumatiky budú využívať ako zdroj tepla na výrobu cementu namiesto použitia uhlia. Znížiť by to malo emisie uhlíka o 13 000 ton ročne.

pneumatiky

Dotácie na zariadenia

V snahe napomôcť tomuto procesu vláda poskytla grant vo výške 6,4 milióna dolárov na zriadenie celoštátnych zariadení na zber pneumatík a recyklačných zariadení na drvenie pneumatík v Aucklande a v meste Christchurch (na južnom ostrove Nového Zélandu, 360.000 obyvateľov).

„Šrédrovanie“, teda drvenie pneumatík považuje vláda za nevyhnutné pri príprave na zhodnotenie, pretože preprava takého obrovského množstva ojazdených pneumatík by bola príliš nákladná.

Drvičky by mali byť dovezené už v tomto roku a spustenie ich prevádzky sa plánuje v Aucklande do konca roku 2017 a v Christchurch v roku 2018.

Cementáreň Golden Bay Cement dostane dotáciu vo výške 13,6 milióna dolárov z tzv. fondu pre minimalizáciu odpadu ako súčasť nákladov na nové vybavenie, ktoré dosiahnu 18,1 milióna dolárov.

Nové zariadenie bude pri vysokých teplotách spaľovať 3,1 milióna drvených pneumatík za rok.

Podľa ministra je Golden Bay Cement piatym najväčším producentom emisií skleníkových plynov v Novom Zélande a nahradenie gumového biopaliva za uhlie by malo znížiť emisie o 13 000 ton ročne, čo je ekvivalent 6 000 automobilov.

Paliva z pneumatík (tzv. tyre-derived fuel – TDF) sa v cementárenských peciach používajú hojne v Európe aj v USA, výnimkou nie sú ani slovenské cementárne v Rohožníku, či v Ladciach.

Ďalšie granty

Ďalších 1,2 milióna dolárov bude poskytnutých siedmim menším projektom na odpady z pneumatík vrátane 600 000 dolárov spoločnosti Eco Rubber Industries na projekt za 2,4 mil. dolárov na zariadenie na výrobu gumových granúl na gumovú podložku. Tým by sa mal vyriešiť problém s ďalšími 600 000 pneumatikami za rok.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
pneumatiky

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ktoré mestá a obce triedia odpad najlepšie? Pozrite si rebríček OZV ENVI - PAK

Ktoré mestá a obce triedia odpad najlepšie? Pozrite si rebríček OZV ENVI - PAK

Organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK zverejnila rebríček najlepšie triediacich obcí z tých, s ktorými spolupracuje.

Európsky parlament schválil balíček obehového hospodárstva. Viac recyklácie a menej skládkovania

Európsky parlament schválil balíček obehového hospodárstva. Viac recyklácie a menej skládkovania

Európsky parlament v stredu schválil ambiciózne recyklačné ciele, ktoré sú súčasťou novej legislatívy o spracúvaní odpadov zameranej na prechod k obehovému hospodárstvu.

Ministerstvo uvažuje o agentúre pre triedený zber. Rozposlalo dotazník

Ministerstvo uvažuje o agentúre pre triedený zber. Rozposlalo dotazník

Ministerstvo životného prostredia rozposlalo niekoľkým profesijným združeniam dotazník o spôsobe zabezpečenia fungovania systému RZV pre prúd odpadov z obalov a prúd odpadov z neobalových výrobkov.