Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Päť mýtov o recyklácii odpadu

Brian Howard z National Geographic sa zamýšľa nad najčastejšími argumentami voči triedeniu a recyklovaniu odpadu.

Päť mýtov o recyklácii odpadu

Foto: Odpady-portal.sk

Ľudia diskutujú o zmysle recyklácie už desiatky rokov. Od kuchynských stolov až po komentáre na stránkach periodík. Naoza recyklácia šetrí energiu a peniaze? Môžem zrecyklovať ten téglik od jogurtu alebo krabicu od džúsu? Zároveň sa rýchlo rozvíjajú recyklačné technológie a svetové trhy, čo mätie spotrebiteľov, ktorí stále konajú starým, nemoderným spôsobom. O farebných kontajneroch pretrváva stále veľa mýtov. Tu je zopár tých najčastejších.

1. Pri recyklácii sa využíva viac energie než pri výrobe nového produktu

Tento mýtus existuje dekády. Daniel K. Benjamin z Property and Environment Research Center povedal nedávno pre Big Think: “Recyklovanie odpadu z domácností je vo väčšine miest v podstate zbytočné, aj keď zoberieme do úvahy mizerné prínosy pre životné prostredie.” A ako dodáva Leland Teschler z Machine Design: “Šetri energiu, nerecykluj”.

No podľa údajov z Agentúry pre ochranu životného prostredia môže recyklácia hliníka ušetriť 95 % energie potrebnej k vyrobeniu nových produktov z prírodnej suroviny. Recyklovanie oceľových plechoviek ušetrí 60 až 74 %, recyklácia papiera zhruba 60 %, recyklácia plastov a skla približne jednu tretinu energie v porovnaní s novými produktmi. Energia ušetrená z jednej sklenej fľaše sa vyrovná spotrebe 100 wattovej žiarovky po dobu štyroch hodín.

Počas obdobia rekordného sucha v Kalifornii pred pár rokmi sa niektorí ľudia pýtali, či majú skončiť s triedením odpadu, aby sa ušetrila voda. Analýza internetovej stránky Treehugger potvrdila, že viac vody sa ušetrí spracovaním recyklovaných materiálov než výrobou nových vecí.

2. Odpad sa musí pred recykláciou puntičkársky vytriediť

V časoch, kedy recyklácia bola pomerne novým konceptom, mnohé zberné spoločnosti trvali na prísnych pravidlách triedenia. S postupným vývojom zariadení na zber a recykláciu sa mnoho z týchto pravidiel zmenilo. Zmätenosť zostala: Môžem vytriediť papierovú obálku s okienkom z plastu? Musím odstrániť známky z papiera? Moji susedia z bytovky nevedia, či sa sklo musí triediť podľa farby alebo či sa plastové tašky zbierajú osobitne.  

Vo všeobecnosti platí, že recyklovateľný odpad sa nemusí triediť až do takej miery ako boli zvyknutí. Viaceré komunity v súčasnosti používajú systémy jediného odpadového prúdu, kedy sa všetok odpad vhodný na recykláciu vyhadzuje do toho istého kontajnera. Čistejšie materiály znižujú zápach a urýchľujú proces, avšak recyklácia pozostáva z čistenia, pomletia a drvenia materiálu a následne niekedy aj roztavenia.

Zvyšky jedla a nečistoty ako sú napríklad kancelárske sponky sa spália alebo vytriedia pomocou magnetov a iných nástrojov. Recyklácia položiek vyrobených z viacerých druhov materiálu, ako napríklad krabice od džúsov, môže byť náročnejšia, no každé zariadenie spracuje takýto odpad podľa vlastného vybavenia a potrieb. Vyše 60 % amerických domácností má v súčasnosti prístup k recyklovaniu kartónov a výrobcovia vyvíjajú ľahšie recyklovateľné obaly.

3. Produkty z recyklovaných materiálov majú nižšiu kvalitu

Výrobky z recyklovaných materiálov sa pred pár desiatkami rokov často posmešne považovali za podradné. Recyklovaný papier bol šedý a tvrdý. Recyklované plasty boli považované za slabé. Niektorí stále spájajú recyklovaný obsah s menej kvalitnými vlastnosťami. “Recyklované materiály sú často nižšej kvality ako materiály, z ktorých pochádzajú,” píše Alexander Hellemans pre youris.com. V jednom prieskume sa spotrebitelia vyjadrili, že s oveľa menšou pravdepodobnosťou by si kúpili environmentálne šetrné produkty, pretože ich považujú za podradné.

Výrobcovia sa však veľa naučili od týchto čias. Spotrebitelia a firmy požadujú čoraz viac recyklované produkty a výrobcovia reagovali zlepšením kvality. “Viac a viac spoločností zverejňuje ciele v oblasti udržateľnosti a používanie recyklovaných materiálov už nie je iba nízko nákladovou možnosťou, ale stáva sa špecifickou časťou mnohých nových produktov,” tvrdí Ron Whaley, riaditeľ recyklačnej spoločnosti Geo-Tech Polymers, pre server Plastics Technology. “… Produkty musia teraz spĺňať rovnaké kritériá kvality a vlastností ako originálne materiály.”  

Početné štúdie ukázali, že papier s recyklovateľným obsahom spĺňa vysoké štandardy kvality. Nádoby zo skla, plastu, kovu obsahujúce recykláty schválili úrady pre používanie v potravinárstve.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
recyklácia

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Názor. V odpadoch musíme obrátiť filozofiu

Názor. V odpadoch musíme obrátiť filozofiu

Po rokoch strávených praxou v odpadovom hospodárstve mám dojem, že ideme od komplikovaného k zložitému a od prekombinovaného k úplne zamotanému.

Zlepší sa úroveň triedenia odpadov na Slovensku? Každý musí začať sám od seba

Zlepší sa úroveň triedenia odpadov na Slovensku? Každý musí začať sám od seba

Aktuálne prebieha medzirezortné pripomienkové konanie zákona o odpadoch. Od roku 2016, odkedy v plnom rozsahu začal platiť princíp rozšírenej zodpovednosti (účinnosť od 1. júla 2016), ide už o deviatu novelu.

Názor. Novela pokračuje v zlom duchu zákona o odpadoch

Názor. Novela pokračuje v zlom duchu zákona o odpadoch

Základnú odpadovú normu sprevádza príliš veľa „slovenských“ riešení a novela ich v tom smere nasleduje.