Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Seat pracuje na vývoji auta na odpadky

K tradičným palivám, CNG, LPG, elektrine, etanolu a vodíku sa možno čoskoro pridá ďalšie palivo. Tým by mohol byť podľa výrobcu automobilov Seat biometán vyrobený z organického odpadu.

Seat pracuje na vývoji auta na odpadky

Foto: Seat.com

Špecialisti španielskej automobilky Seat sa už dlhší čas zaoberajú využitím odpadu na pohon automobilov. V rámci projektu Life Methamorphosis sa snažia o získanie paliva z obnoviteľných zdrojov, ktoré zahŕňajú aj bioodpad. Informoval o tom portál Auto.cz.

Na začiatku premeny odpadkov na palivo stojí recyklácia odpadu. Podľa správy automobilky Seat vytvára každý z obyvateľov Barcelony asi 1,5 kilogramov odpadu denne. V praxi tak hlavné mesto Katalánska vyprodukuje za jediný deň 2,5 miliónov kilogramov odpadkov. Z toho je však iba 40 percent recyklovaných.

Do barcelonského závodu Ecoparc 2 sa preto začal zvážať organický odpad z hnedých smetných nádob a časť odpadu z šedých kontajnerov. Tu sa konvertuje na biopalivo .

Seat priblížil scénu z legendárneho sci-fi filmu Návrat do budúcnosti realite. Zdroj: Youtube/MovieClips

Zo všetkého organického odpadu dokážeme vyrobiť biometán v množstve, ktoré umožní vodičom 10.000 áut prejsť až 15.000 km za rok," povedal pre Seat.com Anderw Shepherd, jeden z inžinierov Seatu, ktorý zároveň vedie projekt Methamorphosis.

Všetok organický odpad oddelia od anorganického a následne sa umiestni do nádob, z ktorých každá má objem 4500 m3 s výšku 26 m, teda zhruba ako osemposchodová budova. 

Práve tu sa odohráva proces premeny za absencie kyslíka, ktorý vedie k rozkladu bioodpadu. Výsledkom 30-dňovej anabázy je plyn obsahujúci 65 percent metánu.


Kvalita takto vzniknutého plynu je však príliš nízka na to, aby ho bolo možné použiť ako palivo pre motor," upresňuje Sheperd. Vzniknutý plyn teda musí byť ďalej upravený rafináciou.

Premena organických odpadkov na biopalivo produkuje okrem metánu tiež oxid uhličitý, ktorý je potrebné odstrániť. Rafináciou dôjde k vyčisteniu paliva a tým aj k zvýšeniu kvality konečného produktu. Po fáze rafinácie nasleduje stlačenie plynu a skladovanie.

Snahou projektu Methamorphosis je dosiahnutie čo možno najvyššej kvality plynu. Testy sa uskutočňujú na štyroch vozidlách so zážihovým motorom, bežne prispôsobeným na spaľovanie zemného plynu (CNG).


Na plniacej stanici údajne netrvá tankovanie biometánu do vozidla, ktoré pôvodne jazdilo na CNG dlhšie ako 3 minúty. Projektu Methamorphosis sa zatiaľ zúčastňujú štyri vozidlá značky Seat. Trojicu Leonov dopĺňa malý crossover Arona.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Odpad so zmiešaným plastom v USA končí v spaľovni alebo na skládke

Odpad so zmiešaným plastom v USA končí v spaľovni alebo na skládke

O zvyškový plastový odpad je iba minimálny alebo žiadny záujem. Pre mestá bol kedysi zdrojom príjmu, teraz predstavuje iba náklady.

Potravinami najviac plytvajú domácnosti, vyplýva z prieskumu EÚ

Potravinami najviac plytvajú domácnosti, vyplýva z prieskumu EÚ

Aké chyby robia domácnosti najčastejšie? Ktoré vekové skupiny najviac plytvajú? Čo najviac vyhadzujú Slováci? Odborníčky diskutovali v Prahe.

Na majstrovstvách sveta v hokeji sa podarilo vytriediť 56 % odpadu

Na majstrovstvách sveta v hokeji sa podarilo vytriediť 56 % odpadu

Sedem ton vytriedeného skla, 21 ton plastov, 25 ton papiera. Pozrite si, ako dopadol hokejový šampionát v Bratislave a Košiciach z hľadiska odpadov.