Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Seat pracuje na vývoji auta na odpadky

K tradičným palivám, CNG, LPG, elektrine, etanolu a vodíku sa možno čoskoro pridá ďalšie palivo. Tým by mohol byť podľa výrobcu automobilov Seat biometán vyrobený z organického odpadu.

Seat pracuje na vývoji auta na odpadky

Foto: Seat.com

Špecialisti španielskej automobilky Seat sa už dlhší čas zaoberajú využitím odpadu na pohon automobilov. V rámci projektu Life Methamorphosis sa snažia o získanie paliva z obnoviteľných zdrojov, ktoré zahŕňajú aj bioodpad. Informoval o tom portál Auto.cz.

Na začiatku premeny odpadkov na palivo stojí recyklácia odpadu. Podľa správy automobilky Seat vytvára každý z obyvateľov Barcelony asi 1,5 kilogramov odpadu denne. V praxi tak hlavné mesto Katalánska vyprodukuje za jediný deň 2,5 miliónov kilogramov odpadkov. Z toho je však iba 40 percent recyklovaných.

Do barcelonského závodu Ecoparc 2 sa preto začal zvážať organický odpad z hnedých smetných nádob a časť odpadu z šedých kontajnerov. Tu sa konvertuje na biopalivo .

Seat priblížil scénu z legendárneho sci-fi filmu Návrat do budúcnosti realite. Zdroj: Youtube/MovieClips

Zo všetkého organického odpadu dokážeme vyrobiť biometán v množstve, ktoré umožní vodičom 10.000 áut prejsť až 15.000 km za rok," povedal pre Seat.com Anderw Shepherd, jeden z inžinierov Seatu, ktorý zároveň vedie projekt Methamorphosis.

Všetok organický odpad oddelia od anorganického a následne sa umiestni do nádob, z ktorých každá má objem 4500 m3 s výšku 26 m, teda zhruba ako osemposchodová budova. 

Práve tu sa odohráva proces premeny za absencie kyslíka, ktorý vedie k rozkladu bioodpadu. Výsledkom 30-dňovej anabázy je plyn obsahujúci 65 percent metánu.


Kvalita takto vzniknutého plynu je však príliš nízka na to, aby ho bolo možné použiť ako palivo pre motor," upresňuje Sheperd. Vzniknutý plyn teda musí byť ďalej upravený rafináciou.

Premena organických odpadkov na biopalivo produkuje okrem metánu tiež oxid uhličitý, ktorý je potrebné odstrániť. Rafináciou dôjde k vyčisteniu paliva a tým aj k zvýšeniu kvality konečného produktu. Po fáze rafinácie nasleduje stlačenie plynu a skladovanie.

Snahou projektu Methamorphosis je dosiahnutie čo možno najvyššej kvality plynu. Testy sa uskutočňujú na štyroch vozidlách so zážihovým motorom, bežne prispôsobeným na spaľovanie zemného plynu (CNG).


Na plniacej stanici údajne netrvá tankovanie biometánu do vozidla, ktoré pôvodne jazdilo na CNG dlhšie ako 3 minúty. Projektu Methamorphosis sa zatiaľ zúčastňujú štyri vozidlá značky Seat. Trojicu Leonov dopĺňa malý crossover Arona.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Recyklátori podporujú sprísnenie vývozu nespracovaného odpadu mimo EÚ. Apelujú na rozlišovanie medzi odpadom a druhotnou surovinou.

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

Združenie miest a obcí predstavilo analýzu hlavných priorít, na ktoré by sa malo zamerať odpadové hospodárstvo na Slovensku, ako aj niekoľko odporúčaní.

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Spoločnosť predstavuje postup, ktorý dokáže opätovne využiť aj doteraz nerecyklovateľné plasty. Mohol by výrazne znížiť emisie CO2 aj dopyt po fosílnych palivách na trhu s plastmi.