Názor. Novela pokračuje v zlom duchu zákona o odpadoch | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Názor. Novela pokračuje v zlom duchu zákona o odpadoch

Základnú odpadovú normu sprevádza príliš veľa „slovenských“ riešení a novela ich v tom smere nasleduje.

Názor. Novela pokračuje v zlom duchu zákona o odpadoch

Foto: Fotolia

Keď predkladal bývalý minister životného prostredia Žiga nový zákon o odpadoch, bolo zrejmé, že to napriek sprievodnej politickej kampani nebude nič zázračné.

Nedostatky Žigovho zákona vidím najmä v nezvládnutom pokuse spojiť štandardné európske odpadové mechanizmy so „slovenským“ prístupom založeným na centrálnom riadení, kamarátstvach, byrokracii, reguláciách, sankciách a pokutách. Takýto hybridný (ne)systém nemôže fungovať nikde na svete.

Ani na Slovensku.

To bol aj dôvod, prečo som spoluorganizoval petíciu proti zákonu o odpadoch.

Veľké očakávanie som vkladal do nového ministra Lászlóa Sólymosa. Podpísal sa pod podanie na ústavný súd o neústavnosti niektorých častí zákona, nebál sa ani diskutovať s odbornou verejnosťou o systémových zmenách zákona.

Moje očakávania sa však nenaplnili. Množstvo noviel zákona o odpadoch prinieslo prehĺbenie centralizácie, nové regulácie a povinnosti pre výrobcov, OZV, sankcie a pokuty, jednoducho ďalšiu a ďalšiu byrokraciu.

Za najhoršie však považujem to, že neprišli systémové riešenia.

Cirkulárna ekonomika bez reálnej koncovky je len prázdna fráza. Ekomodulácia bez nástrojov je iba bublinou. Vymožiteľnosť práva je nekonečne zdĺhavá a takmer bezzubá. Množstvo subjektov, ktoré majú výnimku zo zákona sa ani nedá spočítať. A v tomto duchu môžem pokračovať ešte dlho.

Zainteresovaní vedia, ostatní možno časom pochopia. Ešteže máme sociálne istoty a hovorcov.

K aktuálnej novele zákona

Nebudem proti nej verejne protestovať. Zavádza skutočne trhový mechanizmus a bez sankcií!

Výrobca prenesie svoju povinnosť rozšírenej zodpovednosti na OZV (organizáciu zodpovednosti výrobcov) a to za cenu, ktorá mu bude vyhovovať (napríklad aj za jedno euro).

Ak si OZV nesplní svoje povinnosti podľa zákona o odpadoch, výrobca nebude za to zodpovedný a vyberie si inú OZV. Pre inšpekciu, ktorá je podľa ministerstva autorom tohto návrhu, ani pre ministerstvo však nie je v novele stanovený termín, do ktorého v správnom konaní takejto OZV odoberie autorizáciu.

Zbožne si želám, aby to boli 3 dni! Dnes to však personálne poddimenzovanej inšpekcii ŽP, proti ktorej stoja renomované právnické kancelárie trvá skoro večnosť a novela zákona v tejto veci zásadne neupravuje práva inšpekcie ani ministerstva.

Nevadí. Separovaný zber predsa z kontajnera a jeho okolia neutečie, aj keby to trvalo roky. A novelu novely je tiež možno pripraviť a schváliť takmer okamžite. A novelu novely novely ...tiež!

Čas ukáže, čo je skutočným cieľom tejto mimoriadne nevydarenej novely zákona o odpadoch. Osobne zodpovedný však nebude nik.

Vladimír Šinák
predseda predstavenstva NATUR-PACK, a.s.
e-mail: sinak@naturpack.sk


Pozn. red.: Článok je názorovým príspevkom zaslaným redakcii. Postoje prezentované v ňom môžu, ale nemusia vyjadrovať názor redakcie Odpady-portal.sk.
Diskusia (2)

  1. info@odpadovyhospodar.sk13.06.2019 (10:18)
    pekný deň, ja pridám opačný pohľad. podľa mňa je to správny krok, ale treba ho doladiť. Výrobca nemôže zodpovedať za činnosť svojej OZV. Na to s ňou v dobrej viere podpisuje zmluvu a samozrejme očakáva, že všetko bude tip top. Prečo? lebo OZV nie je voľná živnosť ale regulované odvetvie, autorizované Ministerstvom. Príklad. Ak príde pacient do nemocnice a tá mu namiesto ľavého kolena operuje nesprávne pravé, tak za to nemôže niesť zodpovednosť pacient, ale lekár a nemocnica. lebo pacient ide s dobrou vierou, že mu pomôže autorita , ktorej dáva oprávnenie, diplom štát. Podobne je to aj s RZV. Ale chápem obavy, že sa to môže veľmi ľahko zvrhnúť na slovenský spôsob a potom si ministerstvo zavarí na mega prúser a celoeurópsku hambu Ak tomu chce predísť, msí túto fajn myšlienku vylepšiť. Práve som dopísal aj článok. sú v ňom venované dva body tomuto: https://www.odpadovyhospodar.sk/ministerstvo-pichlo-do-osieho-hniezda-chysta-nove-mega-zmeny/
  2. sinak@naturpack.sk16.06.2019 (01:24)
    pre: info@odpadovyhospodar.sk Nebudem proti nej (novele) verejne protestovať. Zavádza skutočne trhový mechanizmus a bez sankcií!

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zlyháva výkazníctvo, zberne a výkupne nám krivia čísla. Mestá vysvetľujú nižšiu úroveň triedenia

Zlyháva výkazníctvo, zberne a výkupne nám krivia čísla. Mestá vysvetľujú nižšiu úroveň triedenia

Samospráv sme sa pýtali, čím si vysvetľujú pokles v triedení odpadu. Zálohovanie nie je jediná príčina, zhodujú sa.

Komentár. Triedia viac, vykazujú menej. Obce a mestá doplácajú na štatistiky o odpadoch

Komentár. Triedia viac, vykazujú menej. Obce a mestá doplácajú na štatistiky o odpadoch

Chybne nastavený systém pripravuje niektoré mestá aj o desaťtisíce eur ročne.

Náklady a problém so spracovaním odpadu premenila na zisk. Firme pomohlo online trhovisko

Náklady a problém so spracovaním odpadu premenila na zisk. Firme pomohlo online trhovisko

Slovenský podnik musel dlhé roky ukladať odpad z výroby na skládku a rástli mu náklady na odpadové hospodárstvo. Vďaka platforme dostal odpad druhú šancu a náklady sa premenili na zisk.