NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Démonizovanie plastov nepomáha ľudstvu ani planéte

Jednorazové plastové produkty nie sú problémom, tým je nesprávne nakladanie s odpadom.

Démonizovanie plastov nepomáha ľudstvu ani planéte

Dopyt po plastových produktoch stúpa na celom svete a aj v Európe. V roku 2017 sa spotrebovalo na starom kontinente 52 miliónov ton, čo predstavovalo zhruba 15 % celosvetového dopytu.

Používanie plastových materiálov vo výrobkoch sa vo svete zvyšuje z dôvodu ich výhodnej ceny oproti alternatívam a tiež vlastností jednotlivých druhov plastu pre dané uplatnenie. Najviac plastov sa používa v obalovom, stavebnom, automobilovom a elektronickom priemysle.

CEQLS

Zároveň rastie množstvo plastového odpadu, ktorý sa doteraz vo veľkej miere vyvážal do rozvíjajúcich sa krajín. Po zavedení obmedzení pre dovoz do Číny a neskôr ďalších ázijských krajín sa niektorí politici a úradníci západného sveta (najmä v EÚ) chopili šance a postavili svoju agendu na “boji proti plastom”.

Démonizovanie plastov

Citové výlevy nad hromadne zdieľaným videom ukazujúcim korytnačku so slamkou v nose nenechali chladnými ani veľké nadnárodné korporácie, ktoré sa tiež zapojili do hry na zákaz plastov. Starbucks prišiel s novým viečkom na pohár kávy, ktoré by malo ušetriť miliardy plastových slamiek ročne.

Supermarkety, potravinárske, či iné obchodné reťazce sa zaviazali zbaviť sa jednorazových alebo všetkých plastov okamžite alebo v najbližších rokoch.  

Avšak tieto kroky podľa Leigha Phillipsa, novinára píšuceho o vede pre viaceré denníky a magazíny (The Scientist, New Statesman, Nature, The Guardian, Telegraph), veľa toho nezmenia. Ba čo viac, démonizácia jednorazových aj trvácnejších plastov hrozí ešte väčšími škodami na životnom prostredí.

“Obhajovanie plastov sa môže javiť ako zaryté rebelstvo. Ale vynájdenie ohýbateľných plastových slamiek v roku 1937 prinieslo jednoduchý, no zároveň veľmi užitočný nástroj pre celé ľudstvo. Američan Joseph Friedman ich vymyslel preto, aby deťom uľahčil pitie mliečneho koktailu. Prínos slamiek pre pacientov, odkázaných na posteľ a neschopných sa posadiť, si zakrátko uvedomili aj zdravotné sestry.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Bez obalu nie je bez odpadu. Zohľadniť treba aj uhlíkovú stopu

Bez obalu nie je bez odpadu. Zohľadniť treba aj uhlíkovú stopu

To, že je nejaký produkt bez obalu, automaticky neznamená, že nevytvára odpad. Obaly, naopak, zabraňujú plytvaniu potravinami a môžu znížiť uhlíkovú stopu, tvrdí odborník Ivo Benda.

Elektroodpad z domácností. Čo o ňom viete?

Elektroodpad z domácností. Čo o ňom viete?

Ako máte nakladať s elektroodpadom? Kam s ním a aké sú vaše povinnosti?

Ceny za odpad porastú. Pocítia to peňaženky väčšiny občanov (Analýza)

Ceny za odpad porastú. Pocítia to peňaženky väčšiny občanov (Analýza)

Cena za skládkovanie sa v najbližších rokoch dotiahne na cenu za energetické zhodnocovanie odpadu, tvrdí Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.