Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

J. Jakeš: Sú lacnejšie spôsoby overenia množstva odpadu ako inštalovať váhy do áut

Mestá budú disponovať početnými, no drahými údajmi. Vážiaci systém vo vozidlách zároveň spomalí a predraží vysýpanie nádob, upozorňuje zástupca zberovej spoločnosti.

Juraj Jakeš

Juraj Jakeš | Foto: Odpady-portal.sk

Mesto Banská Bystrica sa môže pochváliť slušnou mierou vytriedenia odpadu. V roku 2018 dosahovala 55 %. Je tu rozvinutá sieť zberní a výkupní odpadu. Môže za to aj výhodná geografická poloha a blízkosť spracovateľov druhotných surovín - papiera, hliníka, železných kovov, či PET fliaš.

Od augusta minulého roka tu zber a prepravu komunálneho odpadu zabezpečuje spoločnosť Marius Pedersen, ktorá uspela vo verejnej súťaži. Kontrakt s mestom bol uzatvorený na desať rokov.

„Za desaťročnú zmluvu s mestom Banská Bystrica sme veľmi radi. Na druhej strane sú takéto dlhodobé kontrakty pre obe strany oveľa náročnejšie, pretože legislatíva sa v dnešnej dobe mení každú chvíľu a nikto nevie, čo bude o pol roka,“ naznačil Juraj Jakeš, obchodný riaditeľ Marius Pedersen na februárovej konferencii Odpady 2020.

Spoločnosti vyplývajú zo zmluvy viaceré povinnosti. Vymeniť všetky kontajnery v meste, zakúpiť 28 nových zberových vozidiel spĺňajúcich minimálnu emisnú triedu euro 5, či inštalovať vyše 150 kusov polopodzemných kontajnerov. Ich inštalácia by mala začať tento rok.

Nové vozidlá majú inštalovaný GPS systém, cez ktorý môže mesto kontrolovať trasu áut. „Ak zavolá občan, že kontajner nebol vyvezený, mesto si to vie priamo pozrieť a povedať, že ho stihol pravdepodobne znova naplniť. Čiže je zabezpečená kontrola mesta vo vzťahu k poskytovateľovi služby,“ objasňuje J. Jakeš.

Súčasťou podmienok kontraktu s mestom bolo aj uzatvorenie zmluvy s OZV. „Boli zadefinované frekvencie vývozov, ale inak mesto do vzťahu medzi zberovou spoločnosťou a OZV-čkou nevstupuje.“

Kolabujúci trh s papierom

Počet zberní druhotných surovín nielen v tomto meste sa však môže zmeniť pre kolabujúci trh. Ceny papiera sa nachádzajú na historických minimách. „Posledný podobný prepad trhu nastal v roku 2009 a predtým tiež zhruba desať rokov dozadu. Aj spracovatelia papiera potvrdzujú, že existuje desaťročný cyklus.“

Juraj Jakeš

„Papiernici sú smutní, lebo nemajú kam umiestňovať svoje výrobky, majú plné sklady na vstupe aj výstupe. Trh sa bude musieť s touto situáciou vysporiadať. Niektoré papierne pravdepodobne zaniknú, niektoré možno vymenia svoje zariadenia,“ komentuje stav trhu J. Jakeš.

Rastúci internetový predaj vyvolá vyššiu spotrebu kartónového papiera. Pripravuje sa na to aj ružomberská papiereň, ktorá chce na jeseň spustiť nový stroj na kartón.

Situáciu na trhu s papierom v Európe ovplyvňuje aj vývoz komodity z USA. Nákladné lode končia v prístave v Hamburgu, odkiaľ nákupcovia platia už iba za dopravu papiera na miesto spracovania. No podľa zástupcu Marius Pedersen to cenu papiera na Slovensku neovplyvní, rovnako ako otváranie nových spracovateľských kapacít.

Juraj Jakeš

„Nie je dôvod, aby nákupcovia preplácali slovenský papier. Nie som veľký optimista v tom, že otvorenie nových kapacít by prinieslo zásadnú zmenu v cene papiera v tomto regióne.“

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Švajčiarsko odmietlo povinné zálohy za nápojové obaly

Švajčiarsko odmietlo povinné zálohy za nápojové obaly

Národná rada vo Švajčiarsku pri svojom hlasovaní dňa 17.4.2013 zamietla návrh na povinné zálohovanie obalov zo skla, hliníka a PET. Podľa jej názoru by to znamenal krok späť v súčasnom úspešnom systéme recyklácie týchto odpadov vo Švajčiarsku.

Ján Chovanec: ZEVO si poradí bez MBÚ linky, opačne to nejde

Ján Chovanec: ZEVO si poradí bez MBÚ linky, opačne to nejde

Ak chceme kapacity na úpravu odpadu, nemôžeme zabúdať na energetické zhodnotenie. Inak sa môže na Slovensku zopakovať slovinský scenár, upozorňuje zástupca odpadového priemyslu.

Najjednoduchšie MBÚ linky veľa benefitov neprinesú, vraví expert

Najjednoduchšie MBÚ linky veľa benefitov neprinesú, vraví expert

Komplexný systém úpravy odpadu je investične náročný, no je to najekologickejšie a prevádzkovo efektívne riešenie, myslí si P. Pajerchin z CEBZ.