Editoriál: Programové dilemy | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Editoriál: Programové dilemy

Nová vláda chce bojovať proti environmentálnej odpadovej kriminalite, zvýšiť mieru recyklácie komunálneho odpadu aj znížiť mieru skládkovania. Úvodník vyšiel v májovom čísle mesačníka Odpadové hospodárstvo 2020/05.

Editoriál: Programové dilemy

Radovan Kazda | Foto: Odpady-portal.sk

Podobne ako každá nastupujúca nová vláda, aj táto pripravila svoje programové vyhlásenie, ktorým sa uchádzala o dôveru poslaneckého zboru.

Jej programový dokument patrí k historicky najdlhším, je o 40 % dlhší ako vyhlásenie predchádzajúcej vlády.

Mnohodňová rozprava v parlamente akoby chcela umocniť dôležitosť dokumentu, no pre ľudí, ktorí pôsobia v oblasti odpadového hospodárstva, nie je plánovanie ničím novým ani prevratným.

Ministerstvo životného prostredia pripravuje pravidelne až dva programové dokumenty: program odpadového hospodárstva a program predchádzania vzniku odpadu.

Na rozdiel od programového vyhlásenia vlády, ktoré vláda nemusí vyhodnocovať, rezort má túto povinnosť, takže sa pravidelne dozvedáme aj to, že veľkú časť svojich plánov neplní.

Je to najmä preto, lebo ministerskí úradníci doň dostali ciele, o ktorých bolo vopred jasné, že sa nebudú dať splniť, alebo o ich splnenie nie je v skutočnosti záujem.

Súčasné programové vyhlásenie novej vlády má znaky zbytočne dlhého dokumentu, v ktorom sa jeho autorom nepodarilo vždy držať zlatého pravidla, že dôležitejšie než to, čo sa do programu dostane, je to, čo sa doň nedostane.

Predchádzajúca vláda sa napríklad v oblasti odpadov v programovom dokumente obmedzila len na celkom nepatrné a nijako záväzné ciele v oblasti odpadov, napríklad, že bude pokračovať v implementácii prijatej odpadovej legislatívy a zohľadní ciele EÚ zamerané na predchádzanie vzniku odpadov. Program tak splnila prakticky už pred jeho schválením.

Súčasné koaličné strany sa pochopiteľne snažili dostať do PVV čo najviac svojich zámerov, najmä preto, aby v prípade, že ich budú chcieť realizovať, mali patričné krytie. Neznamená to však automaticky, že ich uvedú do praxe, ide najmä o „interný“ dokument na presadzovanie výstupov ministerstva vo vláde štyroch koaličných strán.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako mestá a obce triedia kuchynský odpad? Tu sú najnovšie čísla (+MAPA)

Ako mestá a obce triedia kuchynský odpad? Tu sú najnovšie čísla (+MAPA)

Kým niektoré veľké mestá v štatistike prepadli, našli sa obce, ktoré vykázali aj stovky zhodnotených ton.

Bioodpad nebudú všetci triediť ideálne. Hľadajme reálne riešenia, apeluje Únia miest

Bioodpad nebudú všetci triediť ideálne. Hľadajme reálne riešenia, apeluje Únia miest

Model zberu kuchynského odpadu v meste Partizánske nemožno realizovať v každom meste, vraví zástupkyňa samosprávneho združenia.

Ako môže obec zaviesť váženie komunálneho odpadu (PRÁVNY POHĽAD)

Ako môže obec zaviesť váženie komunálneho odpadu (PRÁVNY POHĽAD)

Zavedenie váženého zberu komunálneho odpadu má pre obce viacero prínosov. Píše Paulína Šlauková z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.