Rok 2021 prinesie päť veľkých odpadových tém | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Rok 2021 prinesie päť veľkých odpadových tém

Samosprávy sa v roku 2021 musia okrem iného popasovať s povinným triedením kuchynského bioodpadu z domácností.

Rok 2021 prinesie päť veľkých odpadových tém

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Produkcia odpadu na Slovensku každý rok rastie, podľa posledných čísel Eurostatu najrýchlejšie z celej EÚ. A prognóza, ktorú sme tento týždeň priniesli na Odpady-portal.sk, ukazuje, že tvorba odpadu do roku 2035 ďalej porastie.

Reformný balík EÚ, ktorého cieľom je prechod na obehové hospodárstvo, pritom stanovuje pre rok 2035 dva ciele: minimálne 65 % komunálneho odpadu recyklovať a najviac 10 % ukladať na skládky. Ako môže tieto ciele Slovensko dosiahnuť?

Organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) ENVI - PAK v texte na blogu Denníka N upozorňuje na päť aktuálnych trendov, ktoré môžu ovplyvniť triedenie odpadu a mieru recyklácie odpadu na Slovensku už v roku 2021.

Ako budú kľúčové odpadové témy tohto roka podľa ENVI-PAKU?

1. Povinné triedenie BRKO

Väčšina slovenských samospráv, s výnimkou Bratislavy a Košíc, má od roku 2021 novú povinnosť: povinné triedené biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu (BRKO) z domácností. V mnohých mestách a obciach preto pribúdajú hnedé kontajnery na triedený zber kuchynského bioodpadu.

„Od tohto roka sa na celkovom množstve zrecyklovaného odpadu bude podieľať aj skompostovaný kuchynský bioodpad, čo prispeje k vyššiemu percentu recyklácie, a priblíži nás to k splneniu náročných európskych cieľov,“ píše ENVI - PAK na blogu Denníka N.

Viac k tejto téme sa na Odpady-portal.sk dozviete v týchto článkoch.

2. Zálohovanie PET fliaš a plechoviek

Ministerstvo životného prostredia na prelome rokov vybralo správcu, ktorý bude zodpovedať za technické a logistické zabezpečenie systému zálohovania nápojových obalov. Je ním konzorcium štyroch právnických osôb.

Zálohovanie sa má dostať do praxe od 1. januára 2022. Zálohovať sa budú jednorazové nápojové obaly, konkrétne PET fľaše a plechovky s objemom 0,1 až tri litre.

Poverené konzorcium chce do konca roka 2021 na Slovensku vybudovať sieť zhruba 6 500 odberných miest a zároveň inštalovať 1 500 zberných automatov.

Ďalšie podrobnosti k tejto téme sa dozviete v týchto článkoch

ECOREC

3. Zákaz jednorazových plastov

Treťou dôležitou odpadovou témou tohto roka budú podľa OZV ENVI - PAK jednorazové plasty. Predaj vybraných jednorazových plastových výrobkov bude od 1. júla 2021 na Slovensku zakázaný. Obchodníci budú môcť do konta roka iba dopredávať svoje zásoby.

Zákaz sa bude týkať plastových vatových tyčiniek do uší, jednorazových plastových príborov, tanierov, slamiek, miešadiel na nápoje, paličiek k balónom, nádob na potraviny a poháre z expandovaného polystyrénu.

„Podľa odhadov tvoria práve tieto výrobky až 86 % plastov na jedno použitie, ktoré sa nachádzajú na plážach krajín Európskej únie. Mnohé z týchto odpadov sa do mora dostanú z našich riek a prírody. Je preto dôležité, že aj Slovensko sa s touto výzvou popasuje,“ vysvetľuje ENVI - PAK.

Viac o jednorazových plastoch sa na Opady-portal.sk môžete dočítať v týchto článkoch.

4. Textilný odpad

Podľa európskej smernice o odpade budú štáty EÚ do roku 2025 povinné uplatňovať aj triedený zber textilu. Slovenský envirorezort preto už uvažuje nad možnosťou rozšírenej zodpovednosti výrobcov aj v tejto oblasti.

„Poplatky za recykláciu textilu by sa tak dotýkali nielen slovenských výrobcov, ale aj dovozcov textilu,“ objasňuje ENVI - PAK. „Zameranie na textil a jeho systematické začlenenie do rozšírenej zodpovednosti výrobcov a systému triedenia odpadov je krok správnym smerom.“

Viac o textilnom odpade a triedenom zbere textilu si prečítajte v týchto článkoch.

5. Cigaretové ohorky

Piatou veľkou témou, ktorá v odpadom hospodárstve v tomto roku podľa OZV ENVI - PAK rezonovať, sú cigaretové ohorky. Tie sú častým zdrojom znečistenia života a patria medzi najbežnejšie odpady v uliciach miest.

„Zodpovednosť za toto znečistenie sa má preniesť aj na tabakové spoločnosti. Tie budú povinné informovať spotrebiteľov o tom, že ohorky z cigariet sú plastovým odpadom, ale aj o tom, aké sú najvhodnejšie možnosti nakladania s týmto druhom odpadu,“ informuje ENVI - PAK na blogu Denníka N.

Podľa prieskumu OZV ENVI - PAK má až 40 % obcí, s ktorými OZV-čka spolupracuje a ktoré sa do prieskumu zapojili, problém s voľne odhodeným odpadom vo svojom území. Ide najmä o menšie obce do tisíc obyvateľov.

Podrobnosti k tejto téme sa dozviete tu.


Diskusia (1)

  1. info@odpadovyhospodar.sk01.02.2021 (15:45)
    Pridal by som k tomu prípravy na ISOH, na úpravu odpadov, či zvyšovanie nákladov. Teda ako to premietnuť do miestneho poplatku.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pripravili pomôcku pre samosprávy. Nový portál ukáže, ako správne triediť

Pripravili pomôcku pre samosprávy. Nový portál ukáže, ako správne triediť

To, že triedený zber na Slovensku nie je jednotný, je určitou komplikáciou. Tím OZV NATUR-PACK pripravil užitočnú pomôcku pre partnerské samosprávy. Stačí pár kliknutí.

Mení sa ročné ohlásenie? Aké sú časté chyby pri vypĺňaní? Odborníčka vysvetľuje

Mení sa ročné ohlásenie? Aké sú časté chyby pri vypĺňaní? Odborníčka vysvetľuje

Ak sa rozbehne priebežná evidencia cez ISOH, sumárne ročné ohlásenie stratí zmysel, vysvetľuje Zuzana Balková.

RecycleMe spúšťa bezplatný nástroj na posúdenie recyklovateľnosti

RecycleMe spúšťa bezplatný nástroj na posúdenie recyklovateľnosti

Pomocou online nástroja môžu výrobcovia v niekoľkých jednoduchých krokoch a bez profesionálnej podpory posúdiť svoje vlastné obaly.