Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Matej Kolesár: Pri kuchynskom odpade je dôležité, či sa bude zbierať aj s obalmi

Nestretli sme sa s tým, aby sa pre kuchynský odpad používali dierkované nádoby. Sú určené pre zeleň, tvrdí v rozhovore riaditeľ firmy zbierajúcej potravinový odpad.

Matej Kolesár: Pri kuchynskom odpade je dôležité, či sa bude zbierať aj s obalmi

Foto: CMT Group

Na Slovensku štartuje tento rok triedený zber kuchynského odpadu z domácností. Ako sa s novou povinnosťou dokážu vysporiadať domácnosti, obce a zberové spoločnosti? Kuchynský odpad sa zbiera z reštauračných zariadení už dlhé roky. Čo naznačujú skúsenosti s týmto odpadom a čo ukázal pilotný zber potravinového odpadu domácností v Senci?

Odpady-portal.sk sa rozprával s Matejom Kolesárom, riaditeľom spoločnosti CMT Group, zaoberajúcej sa zberom a spracovaním kuchynského odpadu z domácností a reštaurácií.

Vaša spoločnosť má dlhoročné skúsenosti s reštauračným odpadom. Aké boli začiatky?

Zber kuchynského odpadu z reštaurácií odštartoval v roku 2009, v skutočnosti sa ale na Slovensku začal rozvíjať zhruba v rokoch 2012-13, keď sa začali vo väčšom robiť aj hygienické kontroly zamerané na odpad.

Naša firma vznikla v tomto období a máme už 9-ročnú prax v zbere kuchynského odpadu a použitého oleja.

Išlo o sektor gastra, kam patria reštaurácie, bufety, hotely, jedálne, fastfoody. Tieto prevádzky zo začiatku neboli zvyknuté zbierať kuchynský odpad, hoci separovanie použitého oleja tu fungovalo už roky. Tento odpad bol vtedy novinkou. Museli sme ich na to naučiť, čo trvalo pomerne dlhý čas.

Kuchyne potrebovali pochopiť, prečo neodhadzovať odpad do zmesových nádob, ale zbierať ho samostatne.

Po čase sa veci zabehli a každý prevádzkovateľ už vie, že toto musí mať vyriešené a úrady to budú už pri otvorení prevádzky vyžadovať. Bolo potrebné vysvetľovať prevádzkovateľom veľa vecí, hlavne to, prečo za odvoz kuchynského odpadu platiť. Veď im to farmár bral roky zadarmo. Rovnaký kolobeh sa teraz začína na úrovni miest a obcí.

Nebudú sa obce snažiť obchádzať a hľadať ľahšie cesty pri zbere kuchynského odpadu?

Aj pri zavádzaní zberu v gastro sektore boli takéto tendencie. Snaha robiť to rôznymi spôsobmi, iba nie tak, aby sa odpad aj reálne zbieral. Takže aj tu to môže byť v začiatkoch podobné, hlavne v menších obciach. Samozrejme, zber predstavuje náklad pre obce a preto aj potrvá nejaký čas, kým sa prispôsobia rozpočty a samosprávy pochopia, ako to celé realizovať.

Povinnosť sa mala zaviesť od 1.1. 2021, potom sa však obdobie bez sankcionovania posunulo o pol roka. Rátame s tým, že sa objavia obce, ktoré to budú riešiť 30. júna.

Určite aj pri samosprávach potrvá, než sa proces dostane do optimálnej podoby, pretože zo dňa na deň to sfunkčniť nejde. Ani to nikto reálne neočakával.

Ako dlho trvalo pri gastroodpade dosiahnutie súčasnej štandardnej úrovne zberu?

Boli to roky. V tom čase však chýbala informačná kampaň a informácií bolo oveľa menej, ako dnes. Išlo iba o povinnosť separovania nového druhu odpadu pre podnikateľov v určitých prevádzkach. Dnes sú bioodpadu plné médiá. Zvýšilo sa aj povedomie o triedení.

Ak niekto pred desiatimi rokmi hovoril o triedení bioodpadu, ostatní sa na neho pozerali veľmi čudne.

Kuchynský odpad sa bude musieť triediť, samosprávy jednoducho nemajú na výber. Vzhľadom k veľkosti zmeny fungovania celého odpadového hospodárstva, aké množstvo ľudí má nová povinnosť zasiahnuť a ako dlho o tom všetci vedeli, je veľmi nezodpovedné, že sa legislatíva tvorí ani nie že mesiac pred termínom, ale až po nadobudnutí účinnosti tejto povinnosti.

Všetci dlhé roky vedeli, že početné výnimky zo zberu bioodpadu v obciach sa, s výnimkou Bratislavy a Košíc, v roku 2021 skončia. Napriek tomu ministerstvo vydalo vykonávaciu vyhlášku mesiac pred zavedením zberu.

Zavádza sa obrovská zmena v odpadovom hospodárstve a táto vyhláška nielen, že bola prijatá tesne predtým, ale ešte aj bez diskusie so zainteresovanými subjektami, od samospráv, až po koncovky.

Ministerstvo avizovalo, že v tomto roku ešte nebude prísne pristupovať ku kontrole zavádzaných povinností.

Aj tak je to šibeničný termín. Už len neujasnené záležitosti okolo výberu nádob a frekvencie zvozu bioodpadu, ktoré sa teraz riešia. Existujú mestá, ktoré chceli spustiť zber od 1.1. 2021 a realizovali už potrebné verejné obstarávania tak, aby to odvtedy stihli. Aj zberové spoločnosti a obce sa potrebujú pripraviť a nejde to z večera do rána.

Obstarávania sú už často uzavreté, no vyhláška zrazu prikazuje iný spôsob zberu, než s akým sa počítalo. Niektoré obce a externé zberové spoločnosti už mali nádoby nakúpené, no vyhláška zrazu zaviedla iné podmienky.

Používajú sa špeciálne upravené nádoby na kuchynský odpad niekde?

Kuchynský odpad je najtekutejšia, najhnilobnejšia, najkazivejšia, najzapáchajúcejšia a najnebezpečnejšia zložka zmesového komunálneho odpadu. Zbierať ho v dierkovaných nádobách je ako chodiť so sitkom po vodu do studne. Aj kvôli nebezpečenstvu mikrobiologickej nákazy táto oblasť spadá pod veterinárnu správu.

Nestretli sme sa s tým, aby sa kuchynský odpad zbieral do dierkovaných nádob. Tieto nádoby sú navrhnuté pre zelený odpad-trávu, seno, lístie, ktoré v nich môže a má vyschnúť.

Nádoby sme však vyskúšali aj na kuchynský odpad a je to vcelku zaujímavý pohľad. Pomyje tečúce z nádob priamo na kontajnerové stojisko určite "potešia" každého obyvateľa. Stačilo by, aby niekto reálne vyskúšal tieto nádoby na takýto odpad a pozrel si to v praxi.

Je logické, že samosprávy sa proti týmto nádobám búria, lebo nikto nechce znečistené stojiská. Nesúhlasia ani zberovky, lebo nádobu nie je možné prepravovať alebo vysýpať na mieste bez toho, aby vám vytekal odpad všade naokolo. Protestujú aj prevádzkovatelia koncových zariadení, keďže prichádzajú o energetickú hodnotu materiálu.

Čiže nie je to iba o presakovaní tekutého materiálu, zápachu?

Nádoby sú navrhnuté pre kompostovanie zeleného odpadu, kde to môže mať zmysel. Odpad z kuchyne je veľmi rôznorodý materiál – od tuhého až po úplne tekutý. Okrem nestabilnej štruktúry a konzistencie je aj časovo nepravidelne tvorený.

Aj zo skúseností s gastrom vieme, že sa tvorí nárazovo. Niekedy ho je viac, niekedy menej. V rovnakej nádobe môže byť jeden deň  úplne tuhý materiál, na druhý deň môže prevládať ten tekutý. Stačí, že sa doma varilo niečo iné.

Tekutosť, respektíve tuhosť závisí aj od toho, či sa bude odpad vyhadzovať aj s obalmi, alebo bez nich. Súčasťou budú napríklad jogurty, polievky, či pokazené mlieko.

Tekutý odpad by nemal končiť v kanalizácii, pretože je to lákadlo pre hlodavce, hmyz, spôsobuje to rôzne nákazy. Problém s tým majú aj vodárne a kanalizácie.

MEVA-SK

Rovnako ako s olejmi a tukmi usadzujúcimi sa na stene potrubia. Aj veľká rúra s priemerom v metroch dokáže zmenšiť priemer na pár centimetrov a spôsobiť upchatie, keď sa zanesie odpadom.

V ďalšej časti článku sa ešte dozviete aj:

  • prečo je podľa Mateja Kolesára dôležité umožniť zber kuchynského odpadu aj s obalmi
  • počíta sa na Slovensku s čiastočnou hygienizáciou rovnako ako v Rakúsku?
  • čo bolo najväčším prekvapením pri zbere odpadu v Senci
  • prečo je pri kuchynskom odpade podstatnejší zber ako zariadenie na spracovanie z hľadiska nákladov
  • ako často sa vyváža kuchynský odpad v Senci?
  • aký zber okrem kuchynského odpadu ešte CMT Group zabezpečuje?
  • prečo zber olejov z domácností nepredstavuje ďalšie náklady pre zberové spoločnosti?
  • čo s kompostom ako výsledným produktom spracovania kuchynského odpadu a prečo je predpokladané využitie skôr marketingovou nálepkou?
 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. durajka.m@t-t.sk28.02.2021 (19:17)
    Zaujímalo by ma, aký je záujem o digestát z biplyniek?

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V meste s výnimočným triedením sa pozreli do žltých nádob. Čo ukázala analýza? (GRAFY)

V meste s výnimočným triedením sa pozreli do žltých nádob. Čo ukázala analýza? (GRAFY)

Analýza okrem iného ukázala, akú časť obsahu žltých nádob tvoria PET fľaše a plechovky, ktoré budú od Nového roka spadať pod zálohovanie nápojových obalov.

Čo OZV očakávajú od ekomodulácie? A ako vnímajú odklad nového zákona? (ANKETA)

Čo OZV očakávajú od ekomodulácie? A ako vnímajú odklad nového zákona? (ANKETA)

Ekomodulácia by mala priniesť ľahšie recyklovateľné obaly, zhodujú sa zástupcovia piatich OZV. Potrebu legislatívnych zmien však vnímajú rôzne.

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2021/12

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2021/12

Čo obsahuje decembrové vydanie mesačníka o odpadovom hospodárstve s prílohou pre energetiku ENERGO?