Kľúčom k hygienicky nezávadnému kompostu je samotný proces kompostovania, nie jeho jednorazove zahriatie, píše Kamil Potoma, konateľ REWA-TECH.
Ministerstvo životného prostredia nedávno prišlo so zaujímavým ale technologicky otáznym nápadom – zjednodušiť spracovanie bioodpadu tak, aby malé obce mohli kompostovať „bez hygienizácie“. Prečo je tento nápad sporný? A vôbec, prečo je kompostovanie bioodpadu na Slovensku zle nastavené?
Kompostovanie BRKO – systém bez pravidiel
Vyše roka stará povinnosť zbierať okrem „zeleného“ aj kuchynský odpad z domácností narazila pri svojom vzniku (a stále naráža) na odpor samospráv a zberových spoločností. A to hlavne kvôli neodôvodnenej povinnosti zbierať bioodpad iba v konkrétnom type nádob a v presne daných intervaloch.
Rovnako otázny je aj prístup zákonodarcu k spracovaniu biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu (BRKO). Veď zavedenie povinnosti zbierať BRKO nevyhnutne predpokladá zavedenie pravidiel jeho spracovania.
U nás sa pravidlá nezaviedli. Zákonodarca sa spoľahol na to, že sa bude dodržiavať všeobecne platná európska legislatíva. Avšak tá štandardne neurčuje konkrétne požiadavky a umožňuje viaceré alternatívy a výklady, v ktorých je veľmi náročné sa zorientovať. A inak to nebolo ani v prípade kompostovania BRKO s obsahom živočíšnej zložky.
Trh si teda musel doslova vymyslieť vlastné pravidlá sám. Nariadenia a predpisy, ktoré určujú pravidlá kompostovania bioodpadu s obsahom živočíšnej zložky, majú takmer 700 strán. Do toho vstupuje odpadová legislatíva, hygiena, agrosektor... Ako si teda mohli napr. samosprávy určiť samy pravidlá kompostovania? No a najväčším paradoxom bolo, že v tomto „nesystéme“ sa vo veľkom spustili eurofondové výzvy na kompostárne.
Ako to teda je s tou nešťastnou hygienizáciou kuchynského bioodpadu?
Dôležitý je celý proces, nie len okamžitá teplota hygienizácie
Európska legislatíva určuje niekoľko spôsobov, ako sa so živočíšnou zložkou v bioodpade vysporiadať. Ani jeden však neumožňuje kompostovať „bez hygienizácie“, ako avizuje v aktuálnom návrhu MŽP. Rozdiel je iba vo forme hygienizácie. Tieto spôsoby spracovania sa dajú rozdeliť do dvoch skupín:
- štandardné spôsoby hygienizácie
- ostatné spôsoby hygienizácie
Tie štandardné spôsoby sú dlhodobo známe najmä prevádzkovateľom bioplynových staníc. Jedná sa o známu trojicu parametrov – 12 mm, 70 °C a 60 minút. To znamená, že odpad sa podrví na 12 mm a zohreje v celom objeme na 70 °C po dobu 60 minút.
Dôležité však je, že následne takýto odpad pokračuje v bioplynke do ďalšieho procesu, kde sa nepredpokladá jeho rekontaminácia nežiaducimi baktériami.
A ešte aj nakladanie s výsledným digestátom je riadne legislatívne ošetrené – jeho zaoranie do pôdy má úplne iné hygienické štandardy ako výroba kompostu a jeho predaj. A práve posledné dva fakty sú dôležité aj pre ďalšie vysvetlenie hygienizácie pri kompostovaní.
Bioplynky vs. kompostárne
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.