Zákaz druhotných palív povedie k opätovnému zvýšeniu skládkovania, píše riaditeľ Únie spracovateľov zmesového plastového odpadu Vladimír Daniška.
Zákaz druhotných palív povedie k opätovnému zvýšeniu skládkovania, argumentácia ministerstva je nepodložená, píše riaditeľ Únie spracovateľov zmesového plastového odpadu Vladimír Daniška.
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) predložilo do legislatívneho procesu návrh zákona o ochrane ovzdušia a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Cieľom návrhu je okrem iného úplné vytlačenie druhotných palív zo slovenského trhu.
Ministerstvo nepodložilo argumenty
V návrhu zákona sa v §36 uvádza: „Zakazuje sa vyrábať a uvádzať na trh druhotné palivo.“ Predkladateľ pritom zdôvodňuje zrušenie inštitútu druhotného paliva nasledovnými tvrdeniami:
- nedostavil sa očakávaný pozitívny environmentálny efekt,
- v aplikačnej praxi vznikli závažné problémy,
- problematika je neúplne podchytená v právnej úprave odpadového hospodárstva, a to predovšetkým vo vzťahu k vymedzeniu základných otázok týkajúcich sa stavu konca odpadov používaných na výrobu druhotných palív,
- nie je zabezpečená dostatočná kvalita odpadov na výrobu druhotných palív,
- evidencia pôvodu odpadu je nedostatočná,
- kontroly kvality druhotných palív dovážaných z iných krajín je nemožná.
Laickej verejnosti takéto argumentácie možno stačia. Expertnej verejnosti však v tvrdeniach ministerstva absentujú odborné stanoviska, štúdie, praktické a technické zdôvodnenia a rozbory.
Aby sme však boli korektní, jedna štúdia predsa len existuje. MŽP SR ju zadalo objednávkou Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity na vypracovanie štúdie vo veci „analýzy potenciálu energetického využitia odpadov v Slovenskej republike“.
A čuduj sa svete, ešte aj tá vyznieva pozitívne pre existenciu druhotných palív. Píše sa v nej: „Výstupom je, že v SR existuje reálny predpoklad kapacity využitia druhotných palív v miere 1 000 tis. ton v prípade, ak sa využijú alebo realizujú zámery technologických úprav konkrétnych zariadení.“
Druhotné palivá znižujú emisie
Ako Únia spracovateľov zmesového plastového odpadu vnímame potrebu energetického zhodnocovania odpadov, teda ich spaľovania, na ktorú pravidelne upozorňujú aj články Odpady-portal.sk.
Energetické využívanie odpadov je na mieste, avšak iba za podmienky, že vždy pôjde výlučne iba o odpady, ktoré sa už nedajú recyklovať, prípadne o také odpady, ktoré sa síce zložito recyklovať dajú, ale v konečnom dôsledku prinášajú dekarbonizáciu energetického sektora pri zachovaní vysokých environmentálnych štandardov.
Druhotné palivá sú environmentálne výhodné riešenie. Spaľovanie tuhých alternatívnych palív (TAP), teda odpadov, znižuje emisie CO2 v porovnaní so spaľovaním uhlia o 30 až 40 %. Pri spaľovaní druhotných palív (DP) je to minimálne 70 %.
Porovnanie druhotných palív s fosílnymi palivami je takisto významne šetrnejšie voči životnému prostrediu, a to nielen v nižšej uhlíkovej stope , ale aj z hľadiska obsahu polyaromatických uhľovodíkov.
Legislatívna úprava priniesla investície
Je ľahko dokázateľné, že používanie druhotných palív je šetrnejšie voči životnému prostrediu než fosílne palivá (uhlie, ropa či zemný plyn), aj v porovnaní s alternatívnymi palivami (komunálny odpad).
Ako Únia spracovateľov zmesového plastového odpadu o tom máme nespočetné množstvo, štúdii, analýz a odborných posudkov od spoločností, ktoré v posledných šiestich rokoch, teda od prijatia noriem na druhotné palivá, investovali milióny eur do technológii, ktoré zabezpečujú vyššiu energetickú hodnotu, nižšie emisie a nižšiu uhlíkovú stopu. Tieto investície boli vyvolané práve legislatívnym zavedením inštitútu druhotného paliva z roku 2016.
Preto nám nie je jasné, prečo sa MŽP SR chce zbaviť možnosti využitia druhotných palív vobjeme 1000 tis. ton vyrobených z tuzemských odpadov v čase, keď celý svet hľadá možnosti na zníženie závislosti na dovoze ruskej ropy a plynu s ohľadom na skutočnosti z konca februára 2022.
Zákaz druhotných palív nemá opodstatnenie
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.