Zhodnotenie odpadu činnosťou recyklácie R3 automaticky neznamená, že tento odpad sa môže započítať do plnenia cieľov recyklácie ustanovených zákonom.
Nie je recyklácia ako recyklácia. Tak by sa dala zhrnúť prax v slovenskom odpadovom hospodárstve spojená s „činnosťou R3.“ Toto označenie síce podľa zákona o odpadoch zahŕňa recykláciu, spätné získavanie organických látok, kompostovanie a iné biologické transformačné procesy, ale odpad zhodnotený touto činnosťou v niektorých prípadoch nie je možné vykázať ako „zrecyklovaný.“
Potvrdenia od spoločností, ktoré síce majú udelený súhlas na činnosť R3, ale zhodnocovaný odpad premieňajú na palivo, sa nedá použiť pre účely evidencie a plnenia cieľov recyklácie.
Vyplýva to z reakcií Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) a Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) na otázky Odpady-portal.sk.
V článku sa dozviete:
- Čo je recyklácia?
- Aké činnosti zahŕňa zhodnocovanie odpadu?
- Je R3 vždy recykláciou?
- Ako sa na problém pozerá MŽP SR?
O čo ide?
Zákon o odpadoch v prílohe č. 3 vymedzuje ciele recyklácie pre určené prúdy odpadov – odpady z obalov, staré vozidlá, elektroodpad, použité batérie a akumulátory.
Na preukazovanie „recyklácie“ týchto odpadov pritom podľa zákona môžu poslúžiť rôzne doklady.
Takýmito dokladmi sú, napríklad, evidencia, ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním, ohlásenie o nakladaní s odpadom z vyhradeného výrobku, ohlásenie spracovateľa odpadu z vyhradeného výrobku, oznámenie o recyklačnej efektivite spracovateľa použitých batérií a akumulátorov, v prípade odpadov z obalov a odpadov z neobalových výrobkov sú to aj doklady o preukázaní materiálového toku, určené v § 21 vyhlášky MŽP SR č. 373/2015 Z.z., ako aj ďalšie písomnosti, ktoré preukazujú plnenie zákonných povinností - zmluvy, faktúry, výdajky, príjemky a iné doklady.
Zákon o odpadoch pritom definuje aj samotnú recykláciu, a to v § 3 odseku 15 nasledovne: „recyklácia je každá činnosť zhodnocovania odpadu, ktorou sa odpad opätovne spracuje na výrobky, materiály alebo látky určené na pôvodný účel alebo iné účely, ak § 42 ods. 12, § 52 ods. 18 a 19 a § 60 ods. 15 neustanovuje inak; recyklácia zahŕňa aj opätovné spracovanie organického materiálu. Recyklácia nezahŕňa energetické zhodnocovanie a opätovné spracovanie na materiály, ktoré sa majú použiť ako palivo alebo na činnosti spätného zasypávania.“
„Pod pojmom „recyklácia“ sa štandardne rozumie spracovanie odpadového materiálu spôsobom, ktorý zmení jeho fyzikálno-chemické vlastnosti, aby sa dal opätovne použiť na ten istý, respektíve iný účel,“ objasnila Monika Szabó z tlačového oddelenia MŽP SR a kancelárie ministra životného prostredia.
„V prípade recyklácie sa kladie dôraz na materiálové zhodnocovanie odpadu. Za recykláciu sa môže považovať len opätovné spracovanie odpadu na výrobky, materiály, alebo látky. Spracovanie odpadu, ktorého výsledkom je odpad následne spracovaný v iných procesoch zhodnocovania odpadu, sa nepovažuje za recykláciu, ale za predprípravu pred ďalším zhodnotením,“ doplnila M. Szabó.
Tým sa dostávame k ďalším dôležitým termínom.
Širším pojmom je zhodnocovanie odpadu, ktoré zákon o odpadoch v odseku 13 toho istého paragrafu definuje ako „činnosť, ktorej hlavným výsledkom je prospešné využitie odpadu za účelom nahradiť iné materiály vo výrobnej činnosti alebo v širšom hospodárstve, alebo zabezpečenie pripravenosti odpadu na plnenie tejto funkcie; zoznam činností zhodnocovania odpadu je uvedený v prílohe č. 1.“
Do tretice je dôležitým pojmom tiež materiálové zhodnocovanie odpadu. To zákon o odpadoch v § 3 odseku 14 definuje ako „činnosť zhodnocovania odpadu okrem energetického zhodnocovania a opätovného spracovania na materiály, ktoré sa majú použiť ako palivo alebo iné prostriedky na výrobu energie. Za materiálové zhodnocovanie sa považuje najmä príprava na opätovné použitie, recyklácia a spätné zasypávanie.
Zhodnocovanie odpadu zahŕňa rôzne činnosti
Zoznam rôznych činností, ktorými je možné „zhodnocovať“ odpad v zmysle zákona, obsahuje Príloha č. 1 zákona o odpadoch. Tá uvádza celkovo 13 rôznych činností, ktoré sa podľa legislatívy môžu považovať za zhodnocovanie odpadov. Avšak len niektoré z nich sú činnosťami recyklácie odpadov.
Jednou z činností podľa Prílohy č. 1 je aj činnosť označená ako R3, pod ktorú spadá „recyklácia alebo spätné získavanie organických látok, ktoré nie sú používané ako rozpúšťadlá (vrátane kompostovania a iných biologických transformačných procesov).“
V zmysle poznámky „a“ uvedenej pod Prílohou č. 1, sa pod činnosť R 3 zaraďuje aj príprava na opätovné použitie, splyňovanie a pyrolýza využívajúca zložky, ako sú chemické látky a zhodnocovanie organických látok vo forme spätného zasypávania.
Činnosť R3 nie je nevyhnutne vždy recyklácia
Zostáva vám 30% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.