Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Editoriál. Nové povinnosti výrobcov problémy nevyriešia, ale odhalia

Po novom zákone a pripravovanej štúdii sa zľahla zem. Úvodník Radovana Potočára vyšiel v júlovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/07.

Editoriál. Nové povinnosti výrobcov problémy nevyriešia, ale odhalia

Foto: Odpady-portal.sk

Firmy, ktoré uvádzajú svoje výrobky na slovenský trh, čakajú už o necelý polrok nové povinnosti v spojitosti s tzv. ekomoduláciou a voľne pohodeným odpadom, teda litteringom. Týmto konštatovaním sa zhrnutie dostupných informácií prakticky končí.

Obe oblasti súvisia s požiadavkami legislatívy EÚ. Tie nie sú na stole ani od dneška, ani od včerajška. Prípravy však na Slovensku uviazli v rovine voľných diskusií, nesplnených zámerov a na neurčito odložených legislatívnych zmien. Skôr než efektívne, systémové a férové riešenia tak možno od Nového roka očakávať ďalšiu narýchlo zmontovanú potemkinovskú dedinu. V slovenskom odpadovom hospodárstve to nebude žiaden precedens: stačí si spomenúť na roky budovaný a stále nedobudovaný ISOH či vlaňajšie zavádzanie triedeného zberu BRKO a „úpravu“ odpadu tým, že odpad sa triedi v domácnostiach.

Ekomodulácia je princíp, od ktorého si Európska komisia sľubuje vyššiu mieru transparentnosti a spravodlivosti pri „cenotvorbe“ poplatkov výrobcov v rámci ich rozšírenej zodpovednosti. Zjednodušene povedané: „recyklačné poplatky“ by mali vo väčšej miere odrážať to, ako je daný výrobok, resp. jeho obal, trvanlivý a recyklovateľný, čo má firmy motivovať k ekologickejšiemu dizajnu produktov. Komisia v tejto veci sľubovala do konca minulého roka metodické usmernenie pre členské štáty, to však ani začiatkom leta 2022 nie je na svete.

Čakanie na tento dokument sa na Slovensku stalo čakaním na Godota. Cenovú reguláciu triedeného zberu, ktorú ministerstvo presadilo na jeseň 2020, rezort označil za „dočasné“ opatrenie, ktoré má preklenúť obdobie do zavedenia ekomodulácie po usmernení od Európskej komisie.

Protimonopolný úrad však ministerstvo medzitým upozornil, že z Komisie nepríde žiaden právne záväzný predpis, ale iba odporúčania, pričom ekomodulácia sa dá implementovať aj bez nich. Dokazuje to skutočnosť, že niektoré krajiny ekomoduláciu už zaviedli do praxe aj bez odporúčaní z Bruselu.

Slovenský envirorezort prípravu ekomodulácie „zabalil“ do nového osobitného zákona pre obaly a neobaly. Celkom nový predpis o rozšírenej zodpovednosti výrobcov mal byť na svete do konca minulého roka. Keď sa tak nestalo, ministerstvo odložilo novú legislatívu na neurčito.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Skládky odpadov: kde sú, koľko je na nich miesta a dokedy majú súhlasy (+mapa)

Skládky odpadov: kde sú, koľko je na nich miesta a dokedy majú súhlasy (+mapa)

Pozreli sme sa na aktuálne čísla o naplnenosti slovenských skládok. Prinášame veľký prehľad spolu s údajmi o ich prevádzkovateľoch.

Názor. Krízu s plastovým odpadom nevyrieši recyklácia, ale zníženie jeho rastu

Názor. Krízu s plastovým odpadom nevyrieši recyklácia, ale zníženie jeho rastu

Aj najrozšírenejšia forma chemickej recyklácie je v súčasnosti len formou čiastočnej recyklácie, píše Monika Medovičová zo združenia Priatelia Zeme – SPZ.

Materiály nie sú dobré a zlé, rozhoduje kontext. Inovácie obalov menia hru (ROZHOVOR)

Materiály nie sú dobré a zlé, rozhoduje kontext. Inovácie obalov menia hru (ROZHOVOR)

Ekodizajn prináša výrobcom konkurenčnú výhodu, hovorí austrálska expertka v oblasti udržateľnosti Leyla Acaroglu.

X
X
X
X