NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Ako v malej rumunskej obci naučili (donútili) ľudí odpad triediť

Aj východoeurópska obec môže vytriediť 60 % komunálneho odpadu, ak súkromná firma a samospráva chcú, vraví šéf zberovej spoločnosti.

Béla Horváth, starosta obce Sălacea

Béla Horváth | Foto: Odpady-portal.sk

Viac odpadu triediť a recyklovať, menej vyhadzovať do zmesového kontajnera. Takýto prístup sa snažia už vyše päť rokov realizovať v rumunskej obci Sălacea, kde začali s triedeným zberom ako v prvej samospráve v krajine. V súčasnosti miera separácie komunálneho odpadu dosahuje 60 % a systém zavádzajú aj okolité obce.

“Obyvatelia nechceli platiť poplatok za odpad, pretože to nie je pre nich tak dôležitá služba ako napríklad dodávka elektriny alebo vody. Aj samosprávy chcú platiť čo najmenej, pretože výška poplatku za odpad sa odzrkadlí na volebných preferenciách. Zároveň je dôležité pre zberové spoločnosti vytvárať zisk, inak to nebudú robiť,” objasňoval motivácie aktérov v odpadovom hospodárstve starosta obce Sălacea Béla Horváth na konferencii Enviromanagement 2023.

V článku sa dozviete:

 • čo bolo kľúčom k nárastu miery triedenia podľa starostu obce,
 • ako reagovalo vedenie obce pri zavedení nového systému zberu odpadov,
 • ako často sa teraz vyvážajú nádoby na zmesový odpad,
 • čo ovplyvnilo pokles miery kontaminácie vytriedeného bioodpadu,
 • akým spôsobom sa zberovka snaží zbierať odpad v bytových domoch väčších obcí.

V roku 2017 zaviedli v obci separovaný zber piatich druhov odpadu v tradičnom rozdelení na bio, papier, sklo, kovy, plasty. Išlo o vôbec prvú samosprávu v Rumunsku, kde takúto zmenu nakladania s odpadom realizovali.

“Snažili sme sa vysvetľovať obyvateľom, že musíme zanechať našim deťom čistejšie prostredie. Nezmenili sme ich na spôsob západnej alebo severnej Európy, ale zaviedli nový systém, ktorý môže fungovať aj vo východnej Európe. Už po prvých troch mesiacoch sa dostavili výsledky,” hovorí starosta.

Jedným z výsledkov podľa neho bolo aj to, že v obci zmizol voľne pohodený odpad. Najmä preto, že takéto správanie sa začalo “odmeňovať” pokutami.  “Obyvateľom sme rozdali zhruba 50 pokút a nerobili sme žiadne výnimky, či išlo o zamestnancov úradu, známych alebo susedov. Bolo ľahké určiť, kto zanecháva neporiadok a vyhadzuje smeti mimo. Aj po týchto zmenách som opäť zvíťazil v komunálnych voľbách s 90 % podielom hlasov,” vyhlasuje 35-ročný starosta, ktorý obec riadi už 11 rokov.

60 % miera vytriedenia

Od roku 2017 spolupracuje Sălacea pri zbere odpadu s firmou Eco Bihor. “Prevádzkujeme skládky od roku 2003. Legislatívne zmeny v EU a záväzky pri znižovaní miery skládkovania a produkcie menia aj náš biznis. Nútia nás viac separovať a recyklovať,” hovorí šéf spoločnosti Zoltán Pásztai.

Vraví, že v obci s tritisíc obyvateľmi sa pokúsili zaviesť triedený zber a realizovať to, čo na západe funguje už dekády. A ukázať, že ak súkromná firma a samospráva chcú, aj v Rumunsku možno vytriediť 60 % komunálneho odpadu. To sa podarilo a systém zberu sa rozšíril aj do ostatných obcí v regióne na severozápade krajiny.

 
 

Zostáva vám 43% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

 1. info@odpadovyhospodar.sk23.10.2023 (08:07)
  aké zvláštne čítať príspevok o rumunskej obci so 60 % triedenia. kde sú tie časy keď na konferencie chodili rakúske či nemecké dediny či združenia. Aké zvláštne je uvedomiť si stav, že sme v životnej úrovni kdesi na úrovni Bulharska a Rumunska. Mňa len teší, že u nás nie jedna, ale zrejme desiatky možno stovky obcí dosahuje mieru cez 60 %. Tak hádam to také zlé s nami nebude.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Používajú recyklovaný stavebný materiál. Oprava ciest je rýchlejšia a lacnejšia

Používajú recyklovaný stavebný materiál. Oprava ciest je rýchlejšia a lacnejšia

Ako sa stavebný odpad z ciest mení na recyklovaný materiál používaný pri opravách vozoviek.

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok Márie Sadloňovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v júnovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 a zaoberá sa problematikou dvoch foriem zberu.

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Samostatná recyklácia obalových odpadov bude znamenať triediace linky pre najmenej 12 druhov obalov, upozorňuje šéf českej OZV.

X
X
X
X