Jednou z legislatívnych priorít envirorezortu v roku 2024 je úprava podmienok pri uzatváraní skládok.
Zákony a vyhlášky v odpadoch prechádzajú prakticky neustálymi zmenami a výnimkou nebude ani rok 2024. Ministerstvo životného prostredia patrí k najaktívnejším predkladateľom legislatívy a pre tento rok má v pláne meniť až štrnásť predpisov. Niektoré realizované aj pripravované zmeny podrobnejšie priblížila na konferencii APEL 2023 Janette Smažáková, riaditeľka odboru legislatívy MŽP SR.
Najzásadnejšou legislatívnou zmenou v oblasti odpadového hospodárstva v nedávnych týždňoch bolo opätovné posunutie povinnosti úpravy odpadu pred skládkovaním. Po dohode ministerstva životného prostredia so samosprávami sa presúva termín na rok 2025.
Za upravený komunálny odpad sa bude považovať aj triedenie pri zdroji, teda v domácnostiach. Pod podmienkou, že v obci je zabezpečený triedený zber všetkých zložiek odpadu.
V článku sa dozviete:
- prečo sa majú opäť upravovať sadzby za uloženie odpadu na skládku a na čo upozorňuje MŽP SR,
- ako sa zmenia podmienky pri úprave odpadu pred skládkovaním a čomu sa prevádzkovatelia skládok nevyhnú,
- čo chce ministerstvo zmeniť v legislatíve týkajúcej sa uzatvárania skládok,
- prečo sa zmení mechanizmus získavania príspevkov z envirofondu za vytriedený odpad v obciach.
Poplatky za skládkovanie
Snahou rezortu v uplynulom období bola aj ďalšia úprava sadzieb za uloženie odpadu na skládky. „Žiaľ, boli sme prevalcovaní a nemohli sme pokračovať v legislatívnom procese, čo je na škodu všetkých. Očakávame ďalší pozdrav z Európskej komisie vo forme konania voči SR, lebo ako keby sme ešte viac otvorili dvere skládkovaniu,“ upozorňuje zástupkyňa envirorezortu. Slovensko sa podľa nej nevyhne otvoreniu tejto legislatívy v prvej polovici roku.
V legislatíve o poplatkoch za uloženie odpadov na skládku chce MŽP SR zároveň zjednodušiť systém získavania príspevkov obcami. „Bude sa meniť mechanizmus poskytovania príspevkov, hlavne pokiaľ ide o mieru vytriedenia. Súčasnú úpravu vnímame ako nie veľmi postačujúcu. Chceli by sme byť ústretovejší voči obciam pri získavaní finančných prostriedkov,“ vysvetľuje J. Smažáková.
V súvislosti s úpravou odpadu bude ministerstvo meniť okrem vyhlášky o skládkovaní aj vykonávaciu vyhlášku k zákonu o odpadoch. Upravia sa ustanovenia, týkajúce sa povinností prevádzkovateľov zariadení na úpravu odpadov. Na rozdiel od súčasného znenia vyhlášky bude materiál pri hodnotení biologickej stability musieť spĺňať iba jeden z dvoch parametrov AT 4 a GS 21.
Predmetom vyhlášky č. 371/2015 má byť aj povinnosť dotrieďovať odpad pred uložením na skládku. „Niečo také sme už navrhovali vo vyhláške o skládkovaní, no neviem, či to tam bude môcť ostať. Toto je pozdrav pre prevádzovateľov skládok,“ avizuje zástupkyňa ministerstva.
Uzatváranie skládok
Jedným z problémov odpadového hospodárstva na Slovensku je uzatváranie skládok odpadu, ktoré nespĺňajú požiadavky Európskej únie. Európska komisia dokonca podala žalobu voči SR a hrozia ešte vyššie pokuty ako v prípade skládky v Považskom Chlmci. Aj preto chce ministerstvo opäť meniť hneď niekoľko zákonov.
„Už tu bol pokus vstúpiť do zákona o odpadoch, IPKZ a škodového zákona, avšak návrhy neprešli v roku 2023 cez parlament. Tému teraz opäť otvárame, lebo musíme. Európska komisia už nie je taká trpezlivá a mohli by nám hroziť sankcie za niekoľko miliónov eur, plus úroky z omeškania,“ hodnotí situáciu z pohľadu ministerstva.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.