Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Editoriál. Lepšie alebo podobne ako Budaj?

Úvodník Radovana Kazdu vyšiel v marcovom vydaní štvrťročníka Odpadové hospodárstvo 1-3/2024 s prílohou ENERGO a VODA.

Editoriál. Lepšie alebo podobne ako Budaj?

Foto: Archív R.K.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba prezentoval počas prvých sto dní štvrtej vlády Roberta Fica mnohokrát záujem zásadne zmeniť postoj rezortu ku kľúčovým otázkam environmentálnej politiky v porovnaní s postojmi, ktoré zastával jeho predchodca Ján Budaj.

Paradoxom je, že začal tým, k čomu predtým dospel aj Ján Budaj: teda k ďalšiemu posunu termínu zavedenia povinnej úpravy odpadov pred skládkovaním.

V ďalších témach, ktoré trápia odpadový sektor a na ktorých mohol ukázať konkrétne zmeny, pán Taraba zďaleka nebol úspešný. Napríklad opatrenie, ktoré bolo za pána Budaja prijaté škandalózne po pripomienkovom konaní a ktorým sa zaviedla znevýhodnená frekvencia zberu kuchynského odpadu pre „nedierkované” nádoby, zostáva naďalej v platnosti.

Podobne tak zvolil rezort pomalé tempo na prípravu novej evidenčnej vyhlášky, bez ktorej nemožno dokončiť Informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH).

Celkom zjavným a zásadným zlyhaním ministra Tarabu je príprava povinného zberu textilného odpadu ako samostatného prúdu odpadov, v ktorej pokračuje podobne ako pán Budaj, teda odkladaním termínov.

Okrem toho, že je vysoko pravdepodobné, že zber textilu sa nespustí v termíne určenom smernicou, pán Taraba vysiela signály, že namiesto osvedčeného systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov poškuľuje po založení štátneho molocha, v ktorom budú mať kontrolu nad trhom „jeho ľudia”.

Samostatnou kapitolou je energetické zhodnocovanie odpadov. Počas svojich verejných vystúpení, v ktorých minister nezabudol zdôrazňovať, ako jeho predchodca robil všetko zle a on naopak dobre, sa Tomáš Taraba často sústredil na tému zvýšenia miery energetického zhodnocovania odpadov na Slovensku.

Súčasťou tohto zámeru je zjavne aj návrh veľkej novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktoré minister predložil v podobnom štýle, v akom sa jeho predchodca pán Budaj snažil vyhýbať názorom dotknutých subjektov ­– v tomto prípade v skrátenom pripomienkovom konaní.

Prvých sto dní vlády tak naznačilo, že zásadné zmeny, ktoré chce dosiahnuť pán Taraba, môžu veľmi ľahko zostať podobne veľkohubými a nesplnenými sľubmi, akými sa prezentoval pán Budaj.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Aké sú najčastejšie chyby v oznámení o cezhraničnej preprave odpadov? 2. časť (PRÁVNY POHĽAD)

Aké sú najčastejšie chyby v oznámení o cezhraničnej preprave odpadov? 2. časť (PRÁVNY POHĽAD)

Cezhraničnú prepravu odpadov je potrebné oznámiť príslušným orgánom dotknutých krajín a získať od nich príslušné povolenia. Píše Katarína Brath Liebscherová z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.

Editoriál. Krajšie zajtrajšky? Zatiaľ zabudnime

Editoriál. Krajšie zajtrajšky? Zatiaľ zabudnime

Úvodník Radovana Kazdu vyšiel v septembrovom vydaní štvrťročníka Odpadové hospodárstvo 7-9/2024 s prílohou ENERGO a VODA.

Komentár. Ministerstvo nie je hračka, hoci sa jeho vedenie tak správa

Komentár. Ministerstvo nie je hračka, hoci sa jeho vedenie tak správa

Komentár Radovana Kazdu vyšiel v úvodníku júnového vydania štvrťročníka Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 s prílohou ENERGO a VODA.

X
X
X
X