Slovensku nemožno uprieť snahu zvyšovať mieru odkláňania odpadu od skládok alebo prinajmenšom snahu vykazovať Európskej komisii trendovo rastúce čísla. (Komentár vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo, 2018/10).
Podľa údajov zaslaných Eurostatu sme za dvanásť rokov (2004 – 2016) zvýšili mieru recyklácie komunálneho odpadu zo 4,1 na rovných 23 percent. Údaj za minulý rok nemáme, no čísla nepustia: už o rok a pár mesiacov, teda za rok 2020, by Slovensko malo začať plniť cieľ rovných 50 percent.
Európska komisia nespí, a preto zaslala Slovensku predčasné varovanie, aby splnilo to, k čomu nás zaväzuje európska legislatíva.
Na zemeguli asi ťažko nájdete niekoho, kto by veril, že sa Slovensku podarí tento cieľ splniť. Recyklácia je luxusný koníček a na jeho prevádzkovanie treba v prvom kroku vynútiť od pôvodcov odpadu – vrátane občanov – oveľa vyššie platby.
V druhom kroku treba nakŕmiť trh dotáciami z rôznych fondov. Tie síce celý trh poriadne zdeformujú, rozdajú pár šťastlivcom kapitál a vytvoria ilúziu o tom, že kontajner je navždy nerozbitný, ale pomôžu aspoň skrátiť čas na dosiahnutie cieľa.
Ani jeden krok však Slovensku do roku 2020 nepomôže.
Komisia navrhla Slovensku devätnásť opatrení, z ktorých niektoré už ministerstvo pripravuje (napríklad zvýšenie poplatkov za skládkovanie), iné (najmä v oblasti bioodpadu) sú dlhodobo na „zozname ignorácie“.
V súčasnosti, keď času je málo a voda stúpa, však má ministerstvo zjavne veľa času na vytváranie zdania, že si práve vysúkava rukávy a ide konečne do toho.
V zozname reklamných aktivít má envirorezort celé priehrštie nápadov, od pitoreskného programu na záchranu korytnačky močiarnej cez Stratégiu adaptácie SR na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy až po dokument s honosným názvom Zelenšie Slovensko – Stratégia Environmentálnej politiky Slovenskej republiky do roku 2030.
Práve ten posledný pod skratkou „Envirostratégia 2030“ má predstavovať zásadný medzník v zlepšovaní kvality životného prostredia.
Odpadovému hospodárstvu sa v ňom venujú tri strany. Niekoľko všeobecne známych návrhov, nula informácií o nákladoch. Nulová vymáhateľnosť ich splnenia.
Podaktorí podivíni si možno ešte spomenú na to, že Slovensko má schválený aj iný strategický dokument, a to Program odpadového hospodárstva SR na roky 2016 – 2020. Je plný nápadov a cieľov. Ten predchádzajúci sa nepodarilo splniť.
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.