NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Editoriál. Zlátaná plťka rezortu životného prostredia

Slovensku nemožno uprieť snahu zvyšovať mieru odkláňania odpadu od skládok alebo prinajmenšom snahu vykazovať Európskej komisii trendovo rastúce čísla. (Komentár vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo, 2018/10).

Zlátaná plťka rezortu životného prostredia (editoriál)

Foto: Fotolia

Podľa údajov zaslaných Eurostatu sme za dvanásť rokov (2004 – 2016) zvýšili mieru recyklácie komunálneho odpadu zo 4,1 na rovných 23 percent. Údaj za minulý rok nemáme, no čísla nepustia: už o rok a pár mesiacov, teda za rok 2020, by Slovensko malo začať plniť cieľ rovných 50 percent.

Európska komisia nespí, a preto zaslala Slovensku predčasné varovanie, aby splnilo to, k čomu nás zaväzuje európska legislatíva.

radovan kazdaNa zemeguli asi ťažko nájdete niekoho, kto by veril, že sa Slovensku podarí tento cieľ splniť. Recyklácia je luxusný koníček a na jeho prevádzkovanie treba v prvom kroku vynútiť od pôvodcov odpadu – vrátane občanov – oveľa vyššie platby.

V druhom kroku treba nakŕmiť trh dotáciami z rôznych fondov. Tie síce celý trh poriadne zdeformujú, rozdajú pár šťastlivcom kapitál a vytvoria ilúziu o tom, že kontajner je navždy nerozbitný, ale pomôžu aspoň skrátiť čas na dosiahnutie cieľa.

Ani jeden krok však Slovensku do roku 2020 nepomôže.

Komisia navrhla Slovensku devätnásť opatrení, z ktorých niektoré už ministerstvo pripravuje (napríklad zvýšenie poplatkov za skládkovanie), iné (najmä v oblasti bioodpadu) sú dlhodobo na „zozname ignorácie“.

V súčasnosti, keď času je málo a voda stúpa, však má ministerstvo zjavne veľa času na vytváranie zdania, že si práve vysúkava rukávy a ide konečne do toho.

V zozname reklamných aktivít má envirorezort celé priehrštie nápadov, od pitoreskného programu na záchranu korytnačky močiarnej cez Stratégiu adaptácie SR na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy až po dokument s honosným názvom Zelenšie Slovensko Stratégia Environmentálnej politiky Slovenskej republiky do roku 2030.

Práve ten posledný pod skratkou „Envirostratégia 2030“ má predstavovať zásadný medzník v zlepšovaní kvality životného prostredia.

Odpadovému hospodárstvu sa v ňom venujú tri strany. Niekoľko všeobecne známych návrhov, nula informácií o nákladoch. Nulová vymáhateľnosť ich splnenia.

Podaktorí podivíni si možno ešte spomenú na to, že Slovensko má schválený aj iný strategický dokument, a to Program odpadového hospodárstva SR na roky 2016 – 2020. Je plný nápadov a cieľov. Ten predchádzajúci sa nepodarilo splniť.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

  1. polak.kontakt@gmail.com11.10.2018 (08:46)
    A to sa roky prelievali miliardy korún cez RF na podporu recyklácie. Aj v tejto oblasti stále platí, že u nás nie sú dôležité výsledky, dôležité je len minúť strašnú kopu peňazí. Akože sa tvárime že niečo sa robí, míňame bez efektu peniaze, ale v podstate vymýšľame vymyslené. Tu nie je sila, ktorá by to v súčasnosti zmenila....

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Názor. V odpadoch musíme obrátiť filozofiu

Názor. V odpadoch musíme obrátiť filozofiu

Po rokoch strávených praxou v odpadovom hospodárstve mám dojem, že ideme od komplikovaného k zložitému a od prekombinovaného k úplne zamotanému.

Zlepší sa úroveň triedenia odpadov na Slovensku? Každý musí začať sám od seba

Zlepší sa úroveň triedenia odpadov na Slovensku? Každý musí začať sám od seba

Aktuálne prebieha medzirezortné pripomienkové konanie zákona o odpadoch. Od roku 2016, odkedy v plnom rozsahu začal platiť princíp rozšírenej zodpovednosti (účinnosť od 1. júla 2016), ide už o deviatu novelu.

Názor. Novela pokračuje v zlom duchu zákona o odpadoch

Názor. Novela pokračuje v zlom duchu zákona o odpadoch

Základnú odpadovú normu sprevádza príliš veľa „slovenských“ riešení a novela ich v tom smere nasleduje.