NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Komentár. Zelený orol dolietal

Ekológia je aj veľa peňazí od malých pre veľkých.

Komentár. Zelený orol dolietal

Foto: Fotolia

Umberto Eco v jednej zo svojich esejí ešte z roku 1991 (kedy bol mobil ešte len niečím výnimočným) píše: „Od človeka, ktorý ma moc, sa nevyžaduje, aby reagoval na každý telefonát. Naopak, je vždy – ako sa hovorí – na porade.

Zrejme aj bývalý šéf Programu pre životné prostredie pri OSN (UNEP) Erik Solheim sa inšpiroval týmto autorom a nemal čas na prácu, lebo bol, ako sa hovorí – stále na cestách. Asi si dal pri nástupe do funkcie šéfa UNEP za úlohu šíriť dramatické informácie o stave planéty Zem a doručiť osobne posledné varovanie pred globálnou klimatickou zmenou do všetkých kútov sveta a pre všetky národy zemegule.

Ešteže nebol aj na Andamanských ostrovoch – mohol dopadnúť ako americký misionár, ktorý za šírenie novej idey obetoval nedobrovoľne svoj život.

Páchanie dobra pre záchranu planéty?

Britský sociálny psychológ Stephen Reicher, ktorý sa preslávil známym väzenským experimentom, pri svojej nedávnej návšteve Bratislavy (XI.2018) uviedol, že niektorí lídri a politici podliehajú tzv. monopolu na cnosť.

V rámci šírenia svojej predstavy cnosti sú schopní tvrdo a nekompromisne presadzovať svoju pravdu a dokonca až páchať zlo. ("...ostávam odhodlaný robiť to, čo považujem za najlepšie"). Učebnice histórie sú plné podobných príkladov.

Vo Francúzsku nedávno protestovalo vyše 300 000 ľudí v "žltých vestách" proti vládnemu plánu na zvýšenie cien pohonných hmôt. Jeden z rozzúrených demonštrantov sa s ručným granátom v ruke domáhal prijatia demonštrantov u prezidenta Macrona v Elysejskom paláci, na inom mieste dokonca jeden demonštrant zahynul, keď pri blokáde diaľničného nájazdu do neho vrazilo auto.

V centre Paríža horeli drevené barikády, mesto sa zmenilo na bojisko demonštrantov a policajtov. Drobnejšie aj vážnejšie poranenia už utrpeli stovky ľudí. A všetky tieto protesty sa točia okolo ceny nafty, ktorá je najbežnejším palivom vo francúzskych autách.

Napriek tomu, že ceny ropy sú momentálne na historickom minime, za posledný rok stúpla cena nafty o 23% a je najvyššia od roku 2001. Macronova vláda tento rok už zvýšila spotrebnú daň z pohonných hmôt v snahe presadiť ekologickejšie a čistejšie vozidlá (!), pričom ďalšie zvyšovanie dane plánuje v novom roku.

Pritom až 80 % ľudí sa vyjadrilo v ankete, že Macron by mal zastaviť toto zvyšovanie dane na ropné produkty.

Zdá sa, že dejiny sa opakujú – keď v predvečer Veľkej francúzskej revolúcie kričali nespokojní obyvatelia pred kráľovským palácom, že nemajú chlieb, údajne im Maria Antoinetta odvetila aby jedli koláče.

Dnes nespokojní Francúzi protestujú proti vysokej cene PHM a prezident Macron im radí: "Kúpte si elektromobil a budete jazdiť zadarmo. Veď elektrina zo slnka nič nestojí... "

Podľa iDNES.cz a aktuálnych údajov MŽP ČR, ktoré pred dvoma rokmi zaviedlo v ČR kontrolu kotlov a možnosť udať suseda kvôli podozrivému dymu z komína, sa zo 733 nahlásených podnetov ukázalo ako neopodstatnených až 273 (t.j. 37 %) a len v 32 prípadoch to bolo "na pokutu" (4,4 %).

Kvôli necelým piatim percentám neprispôsobivých občanov je tak zvyšných 95 % zbytočne obťažovaných. Tomu sa hovorí kolektívna vina.

Niektorým environmentálnym aktivistom ani tento zákon nestačí, volajú po jeho sprísnení a dokonca aj možnosti "prepadových kontrol" (Daniel Vondruš, riaditeľ Zeleného kruhu). Ministerstvo pritom zaviedlo povinné dvojročné revízie kotlov so sankčnou pokutou 50 000 Kč (cca 1 960 eur).

Takže niekto "vyvolený" dostáva na služobné cesty tisícku dolárov na deň, aby mohol z lietadla šíriť dramatické správy o globálnom otepľovaní, zatiaľ čo "plebs" dostane pokutu skoro 2 000 eur za to, že sa omeškal s revíziou svojho kotla resp. kúril zlým uhlím. A tí väčší hriešnici si môžu kúpiť "odpustky" = emisné povolenky.

Scenár pre R. Scotta?

Ak by sa náhodou Ridley Scott, režisér dramatického vojnového filmu „Čierny jastrab zostrelený“ rozhodol pre takzvanú „dvojku“, má už námet aj názov skoro hotový: Zelený orol dolietal.

Dej sa bude znovu týkať Východnej Afriky, bude v ňom menej krvi a asi žiadny mŕtvy. Ale zase viacej drámy z globálneho otepľovania, napätia a strachu z roztápajúcich ľadovcov a stúpajúcej hladiny morí.

A záverečná scéna: široká modrá hladina oceánu, v diaľke zapadajúce slnko, v popredí posledná ľadová kryha a na nej všetci ministri životného prostredia členských krajín EU sa spoločne držia za ruky. A uprostred transparent: "Zvládneme to!"

Najmä sa však bude venovať dvom zásadným veciam: EKO a Prachy. Nové EKO-dane a ďalšie EKO-dotácie! EKO-dane pre všetkých a EKO-prachy pre vyvolených.

Marek Hrabčák

Značky
Komentáre

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Názor. V odpadoch musíme obrátiť filozofiu

Názor. V odpadoch musíme obrátiť filozofiu

Po rokoch strávených praxou v odpadovom hospodárstve mám dojem, že ideme od komplikovaného k zložitému a od prekombinovaného k úplne zamotanému.

Zlepší sa úroveň triedenia odpadov na Slovensku? Každý musí začať sám od seba

Zlepší sa úroveň triedenia odpadov na Slovensku? Každý musí začať sám od seba

Aktuálne prebieha medzirezortné pripomienkové konanie zákona o odpadoch. Od roku 2016, odkedy v plnom rozsahu začal platiť princíp rozšírenej zodpovednosti (účinnosť od 1. júla 2016), ide už o deviatu novelu.

Názor. Novela pokračuje v zlom duchu zákona o odpadoch

Názor. Novela pokračuje v zlom duchu zákona o odpadoch

Základnú odpadovú normu sprevádza príliš veľa „slovenských“ riešení a novela ich v tom smere nasleduje.