Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Mladí ľudia radšej predajú ako recyklujú elektroniku

Rýchlo sa vyvíjajúce technológie a časté nové produkty na trhu spôsobujú, že spotrebitelia sa rýchlejšie zbavujú elektroniky, ktorá ešte nekončí medzi odpadom.

Mladí ľudia radšej predajú ako recyklujú elektroniku

Foto: Fotolia

Mladí ľudia vo veku do 30 rokov radšej predajú starú nepoužívanú elektroniku, akoby ju odovzdali do niektorého zo zberných miest na recykláciu. Vyplýva to z prieskumu britskej organizácie REPIC, ktorá zodpovedá za recykláciu elektrických zariadení a elektroniky. Cieľom prieskumu má byť lepšie porozumenie, čo sa deje s elektronikou po jej predaji spotrebiteľom.

Spotrebitelia vo vekovej kategórii 16 až 29 rokov najčastejšie predávajú televízory (41 %), iPady a elektronické čítačky kníh (34 %), ktoré sú pokazené alebo nepoužívané. Najobľúbenejšími miestami predaja takejto second-hand elektroniky sú eBay, Gumtree a Facebook Trhovisko. Mladí ľudia tu ponúkajú používanú elektroniku za vyššiu cenu ako staršie generácie.

Pri rozhodovaní sa spotrebiteľov ako naložiť s nepoužívanou elektronikou je dôležitých niekoľko faktorov. Najdôležitejším je kvalita a stav daného zariadenia (37 %), potom bezpečnosť a množstvo dát (9 %), ktoré sa na danom zariadení nachádzajú.

Elektrické a elektronické zariadenia nie sú v stále vyššej miere oficiálne štatisticky evidované ako recyklované položky, ale nachádzajú iné cesty pri ďalšom využívaní. Opätovne sa predávajú na trhu s používanými alebo repasovanými produktami a v štatistike programu zodpovednosti výrobcov sa neuvádzajú.

Oficiálna recyklácia zaostáva za cieľom

Elektronika tak zostáva súčasťou ekonomiky dlhší čas a na recyklovanú sa mení až neskôr. To spôsobuje stále výraznejší rozdiel medzi medzi stanoveným recyklačným cieľom a oficiálnou mierou recyklovanej elektroniky. Tá vychádza z hmotnosti elektrických a elektronických zariadení, oficiálne odovzdaných na recykláciu, a množstva týchto výrobkov uvedených na trh v danom roku.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Seat pracuje na vývoji auta na odpadky

Seat pracuje na vývoji auta na odpadky

K tradičným palivám, CNG, LPG, elektrine, etanolu a vodíku sa možno čoskoro pridá ďalšie palivo. Tým by mohol byť podľa výrobcu automobilov Seat biometán vyrobený z organického odpadu.

Dm spúšťa bezobalový predaj drogérie v troch mestách, do konca mája bude v desiatich

Dm spúšťa bezobalový predaj drogérie v troch mestách, do konca mája bude v desiatich

Pracie a čistiace prostriedky si zákazníci načapujú do opakovane použiteľných nádob. Slovensko je po Rakúsku druhou krajinou, v ktorej dm zavádza bezobalový predaj.

Výrobcovia alternatívnych palív z odpadu sú pripravení na zvyšovanie kapacít

Výrobcovia alternatívnych palív z odpadu sú pripravení na zvyšovanie kapacít

Energetické zhodnocovanie odpadu sa po zvýšení poplatkov za skládkovanie stáva zaujímavejším.