NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Názor. V odpadoch musíme obrátiť filozofiu

Po rokoch strávených praxou v odpadovom hospodárstve mám dojem, že ideme od komplikovaného k zložitému a od prekombinovaného k úplne zamotanému.

predchádzanie vzniku odpadu

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

To, čo najviac chýba v odpadovom hospodárstve, je pochopenie životného cyklu výrobkov a prevencia. Treba vytvoriť systém, v ktorom sa odpad jednoducho nevytvorí.

Nie byrokracia na konci životného cyklu, ale musí nastať snaha presunúť časť povoľovacích procesov na začiatok života výrobku.

Denne vidíme aj pri tovare bežnej spotreby nezmyselné postupy - zubné pasty v troch obaloch, toaletný papier ešte obalený v plastovej fólii, namiesto sklených (vratných) fliaš a kelímkov plastové... dalo sa pokračovať a hovoriť o tisícoch ton odpadu, ktorý by vôbec nemusel byť.

Chápem, že výrobcovia a obchod budú plakať nad stratou „atraktivity tovaru“, ale nepochybujem, že kreativita sa dá rozvíjať aj v rámci prírode priateľských postupov.

Tiež, ak sa bavíme o lacnom plaste pri obale, musíme k jeho cene pripočítať celú katastrofu v lesoch, jazerách alebo aj v oceánoch... Ak sa na to pozrieme z pohľadu ceny za celý nezvládnutý životný cyklus, tak vidíme, že je niekde chyba a nezarátali sme do toho všetky náklady.

Tento pohľad sa však netýka len plastov, ale aj ďalších materiálov, ktoré idú do obehu bez toho, aby sa počítalo s ich ekonomicky udržateľnou recykláciou.

ekodizajnIlustračné foto: Odpady-portal.sk

Výrobcovia automaticky rátajú s tým, že po použití pôjdu na skládky alebo do spaľovne a časť nákladov na zneškodnenie zaplatí spoločnosť. Je teda nutné, aby sa stanovili prísnejšie mantinely.

Máme dosť úradov a odborných inštitúcií, ktoré by dokázali vytvoriť schvaľovací proces pre vstup výrobkov na trh tak, aby reálne predchádzali vzniku odpadu.

Ak sme sa dokázali cez Európsku úniu brániť dvojitej kvalite potravín, mali by sme sa brániť aj dovozu odpadov z obalov a výrobkov, ktoré majú ekologickú alternatívu.

INISOFT

Musíme o tom začať hovoriť my, krajiny, ktoré sú tlačené do legislatívnych procesov Únie, ale nemajú dostatok prostriedkov na vybudovanie technologického zázemia pre spracovanie odpadu a ani väčšina ich obyvateľov nemá rovnakú finančnú silu, aby pokryla náklady na európske systémy nakladania s odpadom.

Tiež treba nahlas povedať, že nemalý podiel odpadu tvorí balast, ktorý ku nám dovážame z iných krajín v rámci obchodného styku ako súčasť výrobkov.

Určite to nepôjde jednoducho a chce to čas. Určite to nie je možné zaviesť len na území Slovenska.

Je to však jediná logická cesta ak nechceme skapať pod tonami odpadu, na ktorého spracovanie nie sme dosť bohatí.

Ing. Anna Schlentcová


Pozn. red.: Článok je názorovým príspevkom zaslaným redakcii. Postoje prezentované v ňom môžu, ale nemusia vyjadrovať názor redakcie Odpady-portal.sk.Diskusia (3)

  1. deponia@deponia.sk18.06.2019 (08:50)
    Konečne názor, ktorý mysli na začiatok a nerieši už rozliate mlieko. Roky praxe a pozorovania nárastu zamorenia sveta odpadom, samozrejme nevynímajúc nás na Slovensku, ma presvedčili, že nie na konci, ale na začiatku treba chytiť draka za chvost. A keby sa pripojila výrazná podpora pre zhodnotenie a využitie odpadu tak by sme mohli niečo vyriešiť. Ministerstvo školstva rozdalo desiatky miliónov na podporu vývoja - koľko tam bolo projektov pre využitie a zhodnotenie odpadu ? A pritom nám veľmi, veľmi chýbajú práve takéto technológie a ich zavedenie do praxe! Pokiaľ nevytvoríme masívnu podporu na minimalizáciu odpadu a podporu pre zhodnotenie vytriedeného odpadu nevidím nádej na úspech tohto zatiaľ neúspešného zápasu o ŽP. To čo sa umelo vyberie za poplatky na skládkach + minimálne 1/2 rozpočtu na zbrojenie ( najlepšie celý) by vláda mala použiť na podporu projektov s reálnym odstránením odpadu zo ŽP a hlavne s reálnym zhodnotením vytriedeného odpadu. Mám pocit, že dnes sme takmer všetci naladení k pozitívnemu prístupu k riešeniu problémov s odpadmi, avšak absentuje vedenie a rozumný prístup ako túto atmosféru využiť .(ministerstvo ŽP nemá zmysluplnú koncepciu a rieši mnohokrát úspešne bezvýznamné drobnosti, prípadne pre nás nezmyselné od reality odtrhnuté nariadenia EU)
  2. info@odpadovyhospodar.sk18.06.2019 (09:43)
    pekne napísaný článok, ale kebyže toto je to, čo najviac chýba odpadovému hospodárstvu v SR, mohli by sme byť šťastní.
  3. m.hrabcak61@gmail.com22.06.2019 (18:19)
    "Treba vytvoriť systém, v ktorom sa odpad jednoducho nevytvorí." Ak takýto SYSTÉM vytvoríte, iste Vás Nobelová cena neminie. Aj keď v poslednom období ju dávajú už hocikomu a neviem, či by to bola ešte vôbec pocta ?! EP a EK presadili svoj (byrokratický) SYSTÉM, kde pre stav END Of WASTE potrebujete 500 stránkový manuál a nakoniec ešte ku každému prípadu rozhodnutie ES či sa jedná alebo nejedná o odpad ??? Chce zo zmenu paradigmy a prestať s tou Environmentálnou Eugenikou ! Načo nám je nejaká Smernica o tom, ako nakladať s inertnou výkopovou zeminou ?? Len preto, že vstúpila do režimu ODPADU ? Ale sme vôbec ochotní to v odpadárskej branži pripustiť ? Že je niečo zhnité v EU a všetci sa tu dnes točia len a len okolo fráz (napr. ZERO WASTE, WASTE HIERARCHY, CIRCULAR ECONOMY...) A čakajú na VÝZVY ako na Godota ?! Apropo, k Vášmu článku: Odpad je prirodzenou súčasťou každého procesu - bezodpadová spoločnosť je utopia. ( 1. a 2. termodynamická veta + metabolická teória biológie) "Obal slúži na uchovanie kvality a predlženie životnosti". - stačí porovnať zloženie odpadového koša v rozvojových a rozvinutých krajinách a potom zistíte, čo všetko VĎAKA obalom získavame naviac. Ja osobne by som si "obchytkany a ušmudľaný" hajzel papier bez obalu v obchode nekúpil. Aj ked ho používam len na r...ť Marek Hrabčák

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Akú budúcnosť má energetické využívanie odpadu? EE Club priniesol diskusiu expertov (VIDEO)

Akú budúcnosť má energetické využívanie odpadu? EE Club priniesol diskusiu expertov (VIDEO)

Pozvanie do diskusie prijali zástupcovia MŽP SR, advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland, ako aj predstavitelia spoločností ecorec Slovensko, ewia a MH Teplárenský holding.

V meste s výnimočným triedením sa pozreli do žltých nádob. Čo ukázala analýza? (GRAFY)

V meste s výnimočným triedením sa pozreli do žltých nádob. Čo ukázala analýza? (GRAFY)

Analýza okrem iného ukázala, akú časť obsahu žltých nádob tvoria PET fľaše a plechovky, ktoré budú od Nového roka spadať pod zálohovanie nápojových obalov.

Čo OZV očakávajú od ekomodulácie? A ako vnímajú odklad nového zákona? (ANKETA)

Čo OZV očakávajú od ekomodulácie? A ako vnímajú odklad nového zákona? (ANKETA)

Ekomodulácia by mala priniesť ľahšie recyklovateľné obaly, zhodujú sa zástupcovia piatich OZV. Potrebu legislatívnych zmien však vnímajú rôzne.