NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Veľká časť plastov v oceánoch nepochádza zo súše

Na neobývanom ostrove v južnom Atlantiku sa hromadí množstvo plastov. Juhoafrickí vedci zistili, že sem nemohli priplávať z pevniny.

Veľká časť plastov v oceánoch nepochádza zo súše

Ilustračné foto: Pixabay

V poslednej dobe sa vo svete hovorí veľa o záchrane oceánov. Mnohí ľudia prestali používať plastové vrecká, slamky a jednorazové obaly v nádeji, že tým pomôžu zamedziť ďalšiemu exportu tohto odpadu do morských ekosystémov.

Je to nepochybne dôležité. Avšak keď sa pozrieme na odpad v oceáne, nie je to vždy to, čo medzi ním nájdeme," uviedol pre agentúru AFP oceánograf Laurent Lebreton .

Ostrov Inacessible island (Neprístupný ostrov) je vyhasnutá sopka v strede južného Atlantiku. Nachádza sa medzi Južnou Amerikou a Afrikou, ale od každého z kontinentov je neuveriteľne vzdialený.

Je súčasťou Britského zámorského územia Svätá Helena a nemá stálych obyvateľov. Kvôli jeho izolovanosti je jedným z posledných miest na Zemi, na ktorých by bolo možné očakávať prítomnosť plastového odpadu.

Ale rovnako ako je tomu na mnohých odľahlých miestach na súši i v oceánoch - opak je pravdou. Nová štúdia juhoamerických vedcov z Univerzity v Kapskom meste, na ktorú upozornil portál IFL Science objasnila, prečo je tomu tak.

Ostrov je nazvaný neprístupným kvôli jeho strmým brehom a divokým morským prúdom, ktoré ho obmývajú. Foto: Wikimedia Commons

Potom, čo svetovú verejnosť šokovali nepríjemné zábery množstva plastového odpadu v oceánoch, ktoré sa objavili v sérii BBC Blue Planet 2 , “plastová kríza“ sa dostala rýchlo do centra pozornosti. 

Rôzne vlády sa pod jej vplyvom zaviazali zakázať plasty na jedno použitie a znížiť množstvo plastového odpadu. Posledné roky sa tiež mnoho ľudí zameralo na bezodpadový život a bezobalové obchody.

Stravovacie spoločnosti a obchodné reťazce odstránili zo svojich pultov plastové slamky, príbory, jednorázové a nerecyklovateľné obaly v prospech alternatív, ktoré by mali byť menej škodlivé pre životné prostredie.

INISOFT

Nová štúdia uverejnená v Zborníku Národnej akadémie vied PNAS však naznačuje, že spotrebitelia plastov na súši sú len časťou problému. Zdá sa, že obrovské množstvo plastov v oceánoch pochádza z obchodných lodí.

Vedecký tím zhromaždil tisíce kusov plastov na ostrove Inaccessible Island v rokoch 1984, 2009 a 2018 a zistil, odkiaľ pochádzajú.

Zdroj: University of Cape Town News

Spočiatku sa vedci domnievali, že veľká časť plastov pricestovala na ostrovy z Južnej Ameriky, avšak zistilo sa, že tri štvrtiny plastov, ktoré sa tu dostali do roku 2018 pochádzajú z Ázie, najmä z Číny.

Drvivá väčšina plastových fliaš, ktoré obmývali ostrov sem priplávala od roku 2016. Avšak podľa výpočtov by trvalo najmenej tri roky, kým by ich oceány dotiahli z východnej Ázie. Vedci preto dospeli k záveru, že na vine je rýchlo sa rozvíjajúca flotila obchodných lodí.


Množtvo fliaš totiž bolo stlačených spôsobom šetriacim priestor, aby sa maximalizovala ich skladnosť na palube. Preto vzniklo podozrenie, že posádky obchodných lodí vyhadzujú množstvo plastového odpadu cez palubu namiesto toho, aby ho zneškodnili po príchode do prístavu.

Tento spôsob “zneškodňovania“ odpadu je podľa Dohovoru OSN o morskom práve zakázaný od 10. decembra 1982.

Odpad, ktorý možno nájsť na ostrove Inacessible naozaj nepripomína to, čo putuje do oceánu z domácností. Foto: Wikimedia Commons

Na ostrove Inaccessible sa hromadí veľké množstvo plastov, pretože táto časť južného Atlantiku je obrovským zhlukom vírivých morských prúdov. Plast zachytený v týchto prúdoch sa sústreďuje do zhlukov známych ako odpadkové škvrny.

V hľadaní vinníkov sa často ukazuje prstom na spotrebiteľov a ich záľube v nákupe plastových výrobkov a produktov v plastových obaloch.

Aj keď je to určite súčasťou problému a spotrebiteľské správanie zodpovedá za veľkú časť odpadu v pobrežných oblastiach, pri znečisťovaní oceánov je dôležité nezabúdať na obrovský podiel priemyslu a dopravy. V súčasnosti okolo ostrova Inacessible prechádza okolo 2 400 lodí.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Najväčší hriešnici v odpadoch 2019

Najväčší hriešnici v odpadoch 2019

Inšpektori životného prostredia udelili vlani v porušeniach odpadových predpisov pokuty vo výške 335-tisíc eur.

Envirorezort finišuje s predpisom k úprave odpadu pred skládkovaním

Envirorezort finišuje s predpisom k úprave odpadu pred skládkovaním

Zákaz skládkovania neupraveného odpadu má začať platiť od roku 2021. Odpadárske spoločnosti upozorňujú na možné niekoľkonásobné zvýšenie nákladov pri nakladaní so zmesovým odpadom.

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

S akými odhadmi prišli analytici?