Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Česi patria k európskym lídrom v triedení plastov, väčšinu aj tak spália

České štatistiky za rok 2019 ukazujú, že miera recyklácie plastov bola na úrovni takmer 70 %. Toto číslo však v realite odzrkadľuje len úroveň triedenia. Recykluje sa len zlomok.

Česi patria k európskym lídrom v triedení plastov, recyklujú však len zlomok

Foto: Odpady-portal.sk

O Čechoch sa často hovorí ako o európskych premiantoch v recyklácii. Je to však naozaj tak? Aké rozdiely sú medzi oficiálne deklarovanou a skutočnou mierou recyklácie v dôsledku žonglovania so štatistikami? Čo bráni krajine v dosahovaní lepších výsledkov v tejto oblasti? Filip Černý, moderátor Českej televízie a autor programu Bilance, sa vo svojej najnovšej reportáži pozrel na to, ako je to so skutočnou mierou recyklácie v Česku. Celú reportáž si môžete pozrieť pomocou kliknutia na odkaz, ktorý nájdete na konci článku.

Druhotné suroviny vo všeobecnosti a recyklácia ako taká majú podľa Petra Havelku, riaditeľa Českej asociácie odpadového hospodárstva, jedno úzke hrdlo, a tým je dopyt.

„Ak nebudete mať dopyt po druhotných surovinách, nebude fungovať dostatočne a udržateľne ani triedenie, ani recyklácia,“ dodáva.

Podľa Pavla Musila, námestníka Technických služieb mesta Olomouc, je problémom aj skutočnosť, že ak z akýchkoľvek dôvodov výkupná cena nečakane klesne, mesto musí zadotovať systém zberu triedeného odpadu, inak by nebol samofinancovateľný.

„V roku 2020 môžeme povedať, že u niektorých typov recyklovaných surovín už vôbec neexistuje možnosť ich predať,“ uviedol Otakar Bačák, námestník primátora mesta Olomouc.

Väčšina plastov zo žltých kontajnerov, ktoré sú dotrieďované, pritom skončí na skládkach či v spaľovni a len malá časť putuje na recykláciu.

„Môže to byť prekvapivé, keďže poznáme čísla, ktoré hovoria, že recyklujeme zhruba 70 % plastov, ktoré sa uvedú do obehu. A na konci sa skutočne do obehu vráti z toho pôvodného množstva zhruba pätina, takže sme asi na 20 % pôvodného množstva, čo je prekvapivé, znepokojivé, ale je to, bohužiaľ, situácia, ktorú tu máme,“ zdôrazňuje Soňa Jonášová, riaditeľka českého Inštitútu cirkulárnej ekonomiky.

Triedenie ako recyklácia?

Filip Černý vysvetľuje, že výrobcovia obalov používajú desiatky druhov umelých hmôt. Zatiaľ čo o PETky je v Česku záujem, o ostatné druhy, ako sú tégliky, vaničky či fólie, nie.

Kde sa teda zobrali také vysoké čísla o recyklácii? V tomto prípade dôležitú úlohu zohráva česká autorizovaná firma EKO-KOM, ktorá je obdobou slovenských organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV), hoci medzi fungovaním triedeného zberu v Česku a na Slovensku existujú rozdiely.

Podľa českých zákonov musí firma, ktorá na trh uvedie akýkoľvek obal, zaistiť, že sa tento obal po použití vyzbiera a využije. Výrobcovia a dovozcovia obalov platia spomínanej firme za každú tonu obalového materiálu, ktorú v krajine predajú. Suma postupne narastá, v súčasnosti je to 6 410 Kč za tonu plastu.

EKO-KOM obciam zaplatí jednak 23 Kč za každého obyvateľa obce a ďalšie peniaze podľa toho, koľko odpadu ľudia v obci vytriedia, prípadne keď sa z daného obalu vyrobí nový produkt.

Ladislav Trylč z odboru odpadov Ministerstva životného prostredia ČR je pritom presvedčený, že súčasný systém funguje veľmi dobre. Český minister životného prostredia Richard Brabec po obdržaní otázok zo strany Českej televízie odmietol poskytnúť rozhovor na účely natočenia reportáže.

 
 

Zostáva vám 67% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. rudoenvis@gmail.com04.11.2021 (19:43)
    ... keď skončí v spaľovni, kde sa môže využiť priaznivá tepelná bilancia !! je to oveľa lepšie ako na skládkych ( čo tzv. ekoodborní kvázi-IDIOTI preferujú!!!) , pretože plasty môžu byť využiteľné aj ako tzv. palivo napr. v uhoľnýcu elektrárňach.......

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok Márie Sadloňovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v júnovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 a zaoberá sa problematikou dvoch foriem zberu.

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Samostatná recyklácia obalových odpadov bude znamenať triediace linky pre najmenej 12 druhov obalov, upozorňuje šéf českej OZV.

Ministerstvo nie je hračka, hoci sa jeho vedenie tak správa (KOMENTÁR)

Ministerstvo nie je hračka, hoci sa jeho vedenie tak správa (KOMENTÁR)

Komentár Radovana Kazdu vyšiel v úvodníku júnového vydania štvrťročníka Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 s prílohou ENERGO a VODA.

X
X
X
X