Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Česi patria k európskym lídrom v triedení plastov, väčšinu aj tak spália

České štatistiky za rok 2019 ukazujú, že miera recyklácie plastov bola na úrovni takmer 70 %. Toto číslo však v realite odzrkadľuje len úroveň triedenia. Recykluje sa len zlomok.

Česi patria k európskym lídrom v triedení plastov, recyklujú však len zlomok

Foto: Odpady-portal.sk

O Čechoch sa často hovorí ako o európskych premiantoch v recyklácii. Je to však naozaj tak? Aké rozdiely sú medzi oficiálne deklarovanou a skutočnou mierou recyklácie v dôsledku žonglovania so štatistikami? Čo bráni krajine v dosahovaní lepších výsledkov v tejto oblasti? Filip Černý, moderátor Českej televízie a autor programu Bilance, sa vo svojej najnovšej reportáži pozrel na to, ako je to so skutočnou mierou recyklácie v Česku. Celú reportáž si môžete pozrieť pomocou kliknutia na odkaz, ktorý nájdete na konci článku.

Druhotné suroviny vo všeobecnosti a recyklácia ako taká majú podľa Petra Havelku, riaditeľa Českej asociácie odpadového hospodárstva, jedno úzke hrdlo, a tým je dopyt.

„Ak nebudete mať dopyt po druhotných surovinách, nebude fungovať dostatočne a udržateľne ani triedenie, ani recyklácia,“ dodáva.

Podľa Pavla Musila, námestníka Technických služieb mesta Olomouc, je problémom aj skutočnosť, že ak z akýchkoľvek dôvodov výkupná cena nečakane klesne, mesto musí zadotovať systém zberu triedeného odpadu, inak by nebol samofinancovateľný.

„V roku 2020 môžeme povedať, že u niektorých typov recyklovaných surovín už vôbec neexistuje možnosť ich predať,“ uviedol Otakar Bačák, námestník primátora mesta Olomouc.

Väčšina plastov zo žltých kontajnerov, ktoré sú dotrieďované, pritom skončí na skládkach či v spaľovni a len malá časť putuje na recykláciu.

„Môže to byť prekvapivé, keďže poznáme čísla, ktoré hovoria, že recyklujeme zhruba 70 % plastov, ktoré sa uvedú do obehu. A na konci sa skutočne do obehu vráti z toho pôvodného množstva zhruba pätina, takže sme asi na 20 % pôvodného množstva, čo je prekvapivé, znepokojivé, ale je to, bohužiaľ, situácia, ktorú tu máme,“ zdôrazňuje Soňa Jonášová, riaditeľka českého Inštitútu cirkulárnej ekonomiky.

Triedenie ako recyklácia?

Filip Černý vysvetľuje, že výrobcovia obalov používajú desiatky druhov umelých hmôt. Zatiaľ čo o PETky je v Česku záujem, o ostatné druhy, ako sú tégliky, vaničky či fólie, nie.

Kde sa teda zobrali také vysoké čísla o recyklácii? V tomto prípade dôležitú úlohu zohráva česká autorizovaná firma EKO-KOM, ktorá je obdobou slovenských organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV), hoci medzi fungovaním triedeného zberu v Česku a na Slovensku existujú rozdiely.

Podľa českých zákonov musí firma, ktorá na trh uvedie akýkoľvek obal, zaistiť, že sa tento obal po použití vyzbiera a využije. Výrobcovia a dovozcovia obalov platia spomínanej firme za každú tonu obalového materiálu, ktorú v krajine predajú. Suma postupne narastá, v súčasnosti je to 6 410 Kč za tonu plastu.

EKO-KOM obciam zaplatí jednak 23 Kč za každého obyvateľa obce a ďalšie peniaze podľa toho, koľko odpadu ľudia v obci vytriedia, prípadne keď sa z daného obalu vyrobí nový produkt.

Ladislav Trylč z odboru odpadov Ministerstva životného prostredia ČR je pritom presvedčený, že súčasný systém funguje veľmi dobre. Český minister životného prostredia Richard Brabec po obdržaní otázok zo strany Českej televízie odmietol poskytnúť rozhovor na účely natočenia reportáže.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Jacob Simonsen: Zatvárať ZEVO? Nie je to dobrý nápad, nerecyklovateľný odpad nezmizne

Jacob Simonsen: Zatvárať ZEVO? Nie je to dobrý nápad, nerecyklovateľný odpad nezmizne

Energetické zhodnocovanie odpadu bude aj v budúcnosti dôležitou súčasťou cirkulárnej ekonomiky, hovorí šéf dánskeho ZEVO Copenhill, presláveného aj zjazdovkou na streche.

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2021/04

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2021/04

Čo obsahuje aprílové vydanie mesačníka o odpadovom hospodárstve s prílohou pre energetiku ENERGO?

Miroslav Jakuš: Po 20 rokoch je na čom stavať, ISOH 2 treba budovať s rozvahou

Miroslav Jakuš: Po 20 rokoch je na čom stavať, ISOH 2 treba budovať s rozvahou

Ministerstvo nenavrhlo koncepciu ISOH 2 správne, nový systém sa do roku 2023 zrejme vybudovať nestihne, hovorí riaditeľ spoločnosti INISOFT, ktorá český ISOH vytvorila a dodnes celý systém spravuje.