Z lopatiek veterných turbín vyrobených z nového typu živice by sa po ich opotrebovaní mohli stať dosky, plienky, svetlá či dokonca gumené cukríky.
Živica spĺňa princípy obehového hospodárstva
Veterná energia sa ako obnoviteľný zdroj využíva čoraz viac. Problém však nastáva na konci životného cyklu turbín, keďže likvidácia ich obrovských lopatiek je komplikovaná. Vedci z Americkej chemickej spoločnosti predstavujú novú kompozitnú živicu, ktorá je vhodná na výrobu lopatiek a situáciu by mohla uľahčiť.
Lopatky na báze inovatívnej živice by po opotrebovaní bolo možné recyklovať a získaný materiál by sa dal premeniť na nové lopatky, ale aj rôzne iné produkty, napríklad dosky, automobilové svetlá, plienky či dokonca gumené cukríky.
„Krása našej živice spočíva v tom, že na konci jej životného cyklu ju môžeme rozpustiť, čím sa uvoľní z akéhokoľvek materiálu, v ktorom je vsadená, takže ju možno používať znova a znova v nekonečnej slučke, čo je cieľom obehového hospodárstva,“ hovorí John Dorgan, Ph.D., ktorý výsledky výskumu za tím prezentoval na konferencii Americkej chemickej spoločnosti.
Recyklovaný materiál si zachoval pôvodné vlastnosti
Lopatky veterných turbín, ktoré môžu dosahovať dĺžku polovice futbalového ihriska, sa zvyčajne vyrábajú zo sklenených vlákien. Hoci niekoľko spoločností už v minulosti vyvinulo metódy, ako sklené vlákna recyklovať na menej hodnotné materiály, väčšina vyradených lopatiek dnes končí na skládkach a problém s ich likvidáciou bude pravdepodobne čoraz väčší.
„Rozmernejšie lopatky veterných turbín sú efektívnejšie, takže spoločnosti ich vyrábajú čoraz väčšie. Vo veterných elektrárňach často dochádza k výmene lopatiek turbín ešte predtým, než doslúžia, pretože s väčšími lopatkami sa vyrobí viac energie,“ hovorí Dorgan.
Nový materiál na výrobu turbín Dorgana a jeho kolegov z Michiganskej štátnej univerzity je zmesou sklenených vlákien, polyméru rastlinného pôvodu a syntetického polyméru. Z tejto termoplastickej živice vyrobili panely, ktoré boli dostatočne pevné a odolné nato, aby sa osvedčili ako vhodný materiál na výrobu lopatiek turbín alebo častí automobilov.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.