Nový materiál zjednodušuje recykláciu lopatiek veterných turbín. Možno ho opätovne používať donekonečna | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Nový materiál zjednodušuje recykláciu lopatiek veterných turbín. Možno ho opätovne používať donekonečna

Z lopatiek veterných turbín vyrobených z nového typu živice by sa po ich opotrebovaní mohli stať dosky, plienky, svetlá či dokonca gumené cukríky.

Nový materiál zjednodušuje recykláciu lopatiek veterných turbín. Možno ho opätovne používať donekonečna

Foto: Pexels

Živica spĺňa princípy obehového hospodárstva

Veterná energia sa ako obnoviteľný zdroj využíva čoraz viac. Problém však nastáva na konci životného cyklu turbín, keďže likvidácia ich obrovských lopatiek je komplikovaná. Vedci z Americkej chemickej spoločnosti predstavujú novú kompozitnú živicu, ktorá je vhodná na výrobu lopatiek a situáciu by mohla uľahčiť.

Lopatky na báze inovatívnej živice by po opotrebovaní bolo možné recyklovať a získaný materiál by sa dal premeniť na nové lopatky, ale aj rôzne iné produkty, napríklad dosky, automobilové svetlá, plienky či dokonca gumené cukríky.

„Krása našej živice spočíva v tom, že na konci jej životného cyklu ju môžeme rozpustiť, čím sa uvoľní z akéhokoľvek materiálu, v ktorom je vsadená, takže ju možno používať znova a znova v nekonečnej slučke, čo je cieľom obehového hospodárstva,“ hovorí John Dorgan, Ph.D., ktorý výsledky výskumu za tím prezentoval na konferencii Americkej chemickej spoločnosti.

Recyklovaný materiál si zachoval pôvodné vlastnosti

Lopatky veterných turbín, ktoré môžu dosahovať dĺžku polovice futbalového ihriska, sa zvyčajne vyrábajú zo sklenených vlákien. Hoci niekoľko spoločností už v minulosti vyvinulo metódy, ako sklené vlákna recyklovať na menej hodnotné materiály, väčšina vyradených lopatiek dnes končí na skládkach a problém s ich likvidáciou bude pravdepodobne čoraz väčší.

„Rozmernejšie lopatky veterných turbín sú efektívnejšie, takže spoločnosti ich vyrábajú čoraz väčšie. Vo veterných elektrárňach často dochádza k výmene lopatiek turbín ešte predtým, než doslúžia, pretože s väčšími lopatkami sa vyrobí viac energie,“ hovorí Dorgan.

ELTMA

Nový materiál na výrobu turbín Dorgana a jeho kolegov z Michiganskej štátnej univerzity je zmesou sklenených vlákien, polyméru rastlinného pôvodu a syntetického polyméru. Z tejto termoplastickej živice vyrobili panely, ktoré boli dostatočne pevné a odolné nato, aby sa osvedčili ako vhodný materiál na výrobu lopatiek turbín alebo častí automobilov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Satelity dokážu monitorovať skládky odpadu. Odhalia aj tie nelegálne

Satelity dokážu monitorovať skládky odpadu. Odhalia aj tie nelegálne

Údaje zo satelitov prezradia, na ktorých miestach dochádza k úniku plastového odpadu do vodných tokov.

Zachytili rádioaktívne materiály neznámeho pôvodu. Vlani išlo o deväť prípadov

Zachytili rádioaktívne materiály neznámeho pôvodu. Vlani išlo o deväť prípadov

Rádioaktívne materiály zachytili železnice, zberné suroviny aj železiarne. Postarala sa o ne štátna spoločnosť JAVYS.

Textil, bioodpad, ale aj plasty. Trh s viacerými recyklovanými materiálmi nefunguje dostatočne

Textil, bioodpad, ale aj plasty. Trh s viacerými recyklovanými materiálmi nefunguje dostatočne

Európska environmentálna agentúra v najnovšej analýze poukazuje na to, že z ôsmich bežných trhov s druhotnými surovinami fungujú dobre len tri. Toto sú hlavné dôvody.