Naše úvery pomôžu obciam, ktorým všetko nepokryje dotácia, hovorí šéf Environmentálneho fondu (ROZHOVOR) | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Naše úvery pomôžu obciam, ktorým všetko nepokryje dotácia, hovorí šéf Environmentálneho fondu (ROZHOVOR)

Žiadateľov o dotácie bodujeme, kto neuspeje, môže sa z hodnotenia poučiť, tvrdí riaditeľ Environmentálneho fondu Ľubomír Vačok.

Ľubomír Vačok

Riaditeľ Environmentálneho fondu Ľubomír Vačok / Foto: Odpady-portal.sk

 • Publicistika |  29.05.2023 |  Radovan Potočár, Radovan Kazda

Environmentálny fond poskytuje samosprávam v oblasti odpadového hospodárstva rôzne formy podpory v podobe dotácií, úverov aj ročných príspevkov. Ako funguje rozdeľovanie podpory? Čo Envirofond hovorí na výhrady samospráv a dodávateľov? A aké zmeny plánuje? 

O podrobnosti sa s nami podelili riaditeľ Environmentálneho fondu Ľubomír Vačok, riaditeľka odboru environmentálnej podpory Marcela Hjemgard a riaditeľka odboru ekonomických činností Andrea Štefániková. 

V článku sa dozviete:

 • ako Envirofond reaguje na kritiku, že jeho procesy trvajú dlho,
 • čo sa mení pri podávaní žiadostí o podporu,
 • prečo začali samosprávam poskytovať úvery,
 • čo vo fonde hovoria o ročných príspevkoch pre obce.

Vlani na jeseň Environmentálny fond avizoval viacero noviniek, vďaka ktorým sa mali zefektívniť procesy a skrátiť vybavovanie žiadostí o dotáciu. Napríklad na začiatku procesu bude stačiť, ak žiadateľ predloží iba projektový zámer, následne urobíte prvé hodnotenie a až pri projektoch, ktoré v ňom obstoja, budete vyžadovať kompletnú projektovú dokumentáciu. Aká je realita? Dostanú sa dnes žiadatelia k dotáciám rýchlejšie, ako v minulosti? 

Marcela Hjemgard: Snažíme sa zefektívniť celkový proces, ale narážame na to, že stále neprichádzajú očakávané legislatívne zmeny. 

Novela zákona o Environmentálnom fonde je pripravená, zatiaľ čakáme, kedy a či vôbec ju poslanci parlamentu schvália v tomto volebnom období.

Marcela Hjemgard | Foto: Odpady-portal.sk

Ľubomír Vačok: Interne sme už pripravení vyhlásiť špecifikácie tak, že podmienkou namiesto obsažnej projektovej dokumentácie bude v prvom kole stačiť len projektový zámer. Avšak musí to byť ukotvené v zákone o Environmentálnom fonde. Jeho súčasná podoba nám dvojstupňové schvaľovanie neumožňuje. Politická situácia novelizáciu zákona pribrzdila, ale veríme, že zmeny sa podarí odsúhlasiť, aby sme sa mohli posunúť ďalej.

Viaceré samosprávy aj dodávatelia Environmentálny fond kritizujú za dĺžku procesov, ktoré musia podstúpiť, ak chcú o dotáciu zabojovať. Nedalo sa s tým niečo urobiť aj v mantineloch súčasného zákona? 

Ľubomír Vačok: Tie výhrady podľa mňa nesmerovali ani tak k tomu, že by sa procesy predĺžili. Týkali sa toho, že sa posunuli termíny, kedy nové špecifikácie a výzvy pre daný rok otvárame. Preto sme sa rozhodli všetky výzvy otvárať skôr, aby mali samosprávy dostatok času na realizáciu projektov. V máji a v júni 2023 už budeme otvárať špecifikácie na rok 2024. Tým sa celý proces významne urýchli.

Marcela Hjemgard: Dôležitou inováciou je, že sme zmenili informačný systém, cez ktorý žiadatelia podávajú žiadostí a snažíme sa o debyrokratizáciu všade, kde je to možné. Zlepšili sme informovanie žiadateľa. O každom novom kroku, počas spracovávania a vyhodnocovania žiadosti, dostane žiadateľ e-mailovú notifikáciu. Priebežne tak bude vedieť v akom štádiu sa jeho žiadosť nachádza a či postupuje do odborného hodnotenia. To je oproti minulosti obrovská zmena. 

Ľubomír Vačok: Na našej webstránke uvádzame v prehľadnej tabuľke sumár všetkých žiadostí za posledné štyri roky. Stačí zadať názov obce a uvidíte všetky informácie o podpore danej obce v rôznych oblastiach.

Environmentálny fond je po novom zo zákona povinný samosprávam zdôvodňovať svoje rozhodnutia. Ako túto povinnosť napĺňate? 

 
 

Zostáva vám 63% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (2)

 1. info@odpadovyhospodar.sk29.05.2023 (14:04)
  tak a toto by mohla Štefániková vysvetliť, že prečo ten textil podľa nej nie je oprávnený. To je odkiaľ? Je to nezmysle. Umožňuje to vzorec výpočtu. Ak to ma obec raz zaradené ako odpad a prebraté ako odpad, je to samozrejme nutné dať do výpočtu. Tento problém a názor na textil sa tu ťahá ako sopel už x rokov, ale už aj ministerstvo dalo za pravdu, že keď je to odpad, tak sa textil počíta. Aj štatistický úrad to raz pochopí.
 2. ortegova@bojna.sk26.06.2023 (15:19)
  V prílohe č. 1 k Zákonu č. 329/2018 sa uvádzajú kat. č. 200 111 textil aj 200 110 šatstvo, tak prečo sa nezapočítajú tieto množstvá ?

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako mestá a obce triedia kuchynský odpad? Tu sú najnovšie čísla (+MAPA)

Ako mestá a obce triedia kuchynský odpad? Tu sú najnovšie čísla (+MAPA)

Kým niektoré veľké mestá v štatistike prepadli, našli sa obce, ktoré vykázali aj stovky zhodnotených ton.

Bioodpad nebudú všetci triediť ideálne. Hľadajme reálne riešenia, apeluje Únia miest

Bioodpad nebudú všetci triediť ideálne. Hľadajme reálne riešenia, apeluje Únia miest

Model zberu kuchynského odpadu v meste Partizánske nemožno realizovať v každom meste, vraví zástupkyňa samosprávneho združenia.

Ako môže obec zaviesť váženie komunálneho odpadu (PRÁVNY POHĽAD)

Ako môže obec zaviesť váženie komunálneho odpadu (PRÁVNY POHĽAD)

Zavedenie váženého zberu komunálneho odpadu má pre obce viacero prínosov. Píše Paulína Šlauková z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.