Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Komentár. Minister Taraba začal podivne

Šéf rezortu nezačal dobre. K očakávaniu odborného riadenia ministerstva vyslal dva rizikové a jeden sotva uspokojivý signál.

Radovan Kazda

Radovan Kazda | Foto: Odpady-portal.sk

Nezvyčajné výmeny v rezorte

Nový minister životného prostredia Tomáš Taraba sa hneď po nástupe do funkcie rozhodol vymeniť časť vedúcich pracovníkov v rezorte, ako aj šéfov dvoch národných parkov.

Zbavovať sa najvyšších úradníkov hneď na začiatku nebýva na ministerstvách veľmi rozšírenou praktikou, skôr naopak. Obzvlášť nepochopiteľné je to v prípade, ak minister dostane rezort, s ktorým nemá takmer žiadne profesijné skúsenosti.

To je aj prípad Tomáša Tarabu, ktorý sa vo svojich poslaneckých aktivitách venoval environmentálnym témam len okrajovo. V poslaneckých aktivitách najmä poľovníctvu. Navrhol tiež zoštátniť systém zálohovania nápojových obalov. Nepôsobil však v parlamentnom výbore pre životné prostredie.

Výsledkom rýchlych personálnych zmien sú aj dvaja poverení riaditelia národných parkov, ktorí v ochrane prírody predtým nepôsobili.

Peter Olexa je ministrov spolustranícky kandidát v župných voľbách a pochádza z obce, v ktorej žije aj štátny tajomník Filip Kuffa. Stihol sa už „blysnúť” výrokom, že pre výkon jeho funkcie je podstatné to, aký má vzťah k životnému prostrediu.

Podobne aj druhý poverený šéf národného parku Roman Fajth je poľovník. Fajthovu profesijnú minulosť minsterstvo tiež nepriblížilo.

Minister odvolal nespochybniteľnú odborníčku Michaelu Seifertovú z postu šéfky sekcie pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie. To vyznieva skôr ako akt predbežnej pomsty za to, že ministerstvo chronicky nedodržiava termíny pre vydávanie rozhodnutí.

Prieťahy v konaní sú faktom. Ministerstvo však odmieta, že by tak robilo zámerne. Vinníka možno treba hľadať inde. Environmentálne posudzovanie je totiž už dlhoročne predmetom kritiky tých, ktorí chcú rozvíjať biznis, no na získanie povolení čakajú nekonečne dlho. Chyba môže byť v personálnej poddimenzovanosti rezortu, no skôr v zákone o EIA, ktorý zahlcuje konania odvolacími procesmi.

Seifertovú nahradila poverená riaditeľka Katarína Jankovičová, ktorá síce bola dlhoročnou vedúcou pracovníčkou na ministerstve, ale v odbore ochrany ovzdušia. Iba riaditeľa sekcie obehového hospodárstva Rastislava Zamboja vystriedala dlhoročná rezortná odborníčka Eleonóra Šuplatová.

Ministerstvo neodpovedalo na naše otázky, aké boli bližšie dôvody personálnych výmien.

Faktom je, že dôvody nemusí mať. Lenže v tomto kontexte je to zo strany ministra, ktorý sa snaží ohlasovať profesionálne vedenie rezortu, celkom amatérske.

V parlamente Taraba zlyhal

Vláda predstavila minulý týždeň svoje programové vyhlásenie. Do parlamentnej rozpravy sa prihlásili desiatky poslancov a minister Taraba využil ako prvý príležitosť do nej aktívne vstupovať.

Kto očakával z jeho strany vecnú diskusiu, ten bol zrejme sklamaný. Minister sa oboril na poslankyňu Marcinkovú zo SaS, odbiehal k osobným útokom voči nej a strane SaS (spolu s bývalou koalíciou) vyčítal zavedenie systému zálohovania nápojových obalov a mechanicko-biologickej úpravy odpadov.

O rozhodnutiach predchádzajúcej vlády treba diskutovať, lenže minister vo svojej zjavnej nepripravenosti strieľal vedľa a napokon aj do vlastného kolena.

Zálohovanie aj úpravu odpadov totiž presadila do legislatívy iná vláda. Ficova. Ten istý premiér teraz vedie vládu, ktorej je ministrom. A SaS tie opatrenia nielenže nepresadila, ale naopak, návrhy vtedy nepodporila.

Paradoxom je, že bývalý minister Budaj, ktorý bol hlavným cieľom Tarabovej kritiky, presadil v minulom volebnom období jednu novelizáciu zálohového zákona, pričom ju podporil aj Tarabov spolustraník a v súčasnosti štátny tajomník na ministerstve Filip Kuffa. Hoci ako opozičný poslanec nemusel.

Rozprava k programovému vyhláseniu vlády ešte prebieha, no uplynulý týždeň v nej Tomáš Taraba ťažko prehrával.

Programové vyhlásenie má aj obsah

Vo svojom programovom vyhlásení sa vláda venuje aj odpadovému hospodárstvu a posudzovaniu vplyvov na životné prostredie.

V doterajšej parlamentnej rozprave sa obsahu programu v týchto oblastiach venovalo len zopár poslancov. Najviac Michal Sabo (PS), ktorý vláde vyčítal aj to, že v nej chýbajú návrhy na riešenia v mnohých odpadových problémoch.

Faktom je, že v programe absentujú viaceré kľúčové témy. Vláda sa vyjadrila vágne k povinnosti zaviesť úpravu odpadov, ktorú odbila lakonickým konštatovaním, že o tom bude viesť dialóg.

V programe chýba akútna téma rozšírenej zodpovednosti výrobcov. Tá síce funguje a prináša dobré výsledky vo zvyšovaní miery triedenia obalov, ale nevyhnutne potrebuje dôležité systémové zmeny, aby systém neskolaboval na nestabilitu a nepredvídateľnosť.

Upozorňujú na to aj samotné organizácie zodpovednosti výrobcov v ankete, v ktorej sa k programu vyjadruje osemnásť odborníkov z oblasti odpadového hospodárstva.

Výrazná väčšina expertov však vidí v programe vlády viac pozitív, než negatív. Viacerí oceňujú, že si ministerstvo uvedomuje potrebu vybudovania kapacít na energetické zhodnocovanie odpadov.

Ak vnímame programové vyhlásenie najmä ako sondu do myslenia vlády a nie ako podrobný návod na vyriešenie všetkých problémov, potom tento program ponúka v odpadovom hospodárstve jasné odpovede najmä na to, v čom chce byť vedenie rezortu iné, než predchádzajúca vláda.

Ministerstvo vysiela jasný signál, že chce zmeniť postoj k energetickému využitiu odpadov, ako aj k prieťahom v environmentálnom povoľovaní.

Čas ukáže, či sa envirorezortu podarí tie zámery zrealizovať a či prinesú očakávané výsledky.

Programové vyhlásenie síce malo obsahovať viac, ale prepadákom nie je.

Radovan Kazda
redaktor Odpady-portal.sk


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 10-12/2023

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 10-12/2023

Čo obsahuje štvrté tohtoročné vydanie magazínu o odpadovom hospodárstve, energetike a vodách?

Systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov trpí nedostatkami, myslí si starosta obce

Systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov trpí nedostatkami, myslí si starosta obce

Podľa zástupcu samosprávy je nemožné, aby akákoľvek obec priamo alebo nepriamo nedoplácala na odpady z obalov.

Rumunsko spustilo zálohovanie, využíva softvérové riešenie slovenskej firmy

Rumunsko spustilo zálohovanie, využíva softvérové riešenie slovenskej firmy

Ide o najväčší centralizovaný zálohový systém na svete, hovorí Martin Basila zo spoločnosti Sensoneo.