NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Ako vyzerajú zálohové systémy v Európe? Nóri môžu záloh venovať na charitu

Systém zálohovania jednorazových nápojových obalov musí byť prispôsobený konkrétnemu štátu a jeho ekonomickým podmienkam. V Európe v súčasnosti zálohuje desať krajín.

Deň odpadového hospodárstva 2019

Anna Larsson | Foto: Odpady-portal.sk

Anna Larsson, špecialistka na udržateľné nakladanie s odpadmi a zástupkyňa mimovládnej medzinárodnej organizácie zaoberajúcej sa obehovým hospodárstvom Reloop, priniesla na nedávnu konferenciu Deň odpadového hospodárstva 2019 porovnanie európskych zálohových systémov so slovenským zákonom o zálohovaní.

Záloh na charitu

Zaujímavým príkladom je systém zálohovania nápojových obalov v Nórsku, ktorý je prepojený na charitu. V krajine zaviedli pre spotrebiteľov možnosť nevybrať si záloh späť, ale túto čiastku presmerovať na konto charitatívnej organizácie.

Funguje tam tzv. „recyklačná lotéria“, do ktorej sa spotrebiteľ môže zapojiť tak, že pri vracaní nápojového obalu si čiastku zálohu nevyberie, ale ju daruje nórskemu Červenému krížu. Spotrebiteľ je na oplátku zaradený do žrebovania, v ktorom môže vyhrať finančnú odmenu až milión nórskych korún.

V minulom roku sa týmto spôsobom pre Červený kríž vyzbieralo v Nórsku takmer päťdesiat miliónov nórskych korún, teda takmer päť miliónov eur. Od roku 2008, kedy tento systém zaviedli, na charitu spotrebitelia nevybranými zálohmi prispeli sumou približne dvestopäťdesiat miliónov korún, čiže necelými dvadsiatimi piatimi miliónmi eur.

Deň odpadového hospodárstva 2019 | Foto: Odpady-portal.sk

Najdlhšie zálohujú Švédi

Systém zálohovania jednorazových nápojových obalov má podľa Anny Larsson obrovský dosah na premýšľanie spotrebiteľov o problematike obalov na jedno použitie, čo je jeho veľkým pozitívom.

Vo Švédsku a Nórsku sa správcom zálohového systému nesmierne darí vo zvyšovaní povedomia o zálohovaní, oplatili sa im aj investície do reklamy. Systém má navyše podporu od štátu aj pokrytie v médiách.

Najstarší systém zálohovania jednorazových nápojových obalov má Švédsko, funguje tam už od roku 1984. V súčasnosti aktívne zálohuje desať európskych krajín a niekoľko ďalších sa pre to už rozhodlo.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Už žiadne rozširovanie skládok odpadu, apelujú českí teplári

Už žiadne rozširovanie skládok odpadu, apelujú českí teplári

Z odpadu odkloneného zo skládok by bolo možné vyrobiť teplo pre 135-tisíc domácností a nahradiť 500-tisíc ton uhlia v teplárňach, tvrdí české teplárenské združenie.

Parlament schválil veľkú novelu zákona o odpadoch

Parlament schválil veľkú novelu zákona o odpadoch

Návrh podporila len vládna koalícia. Pribudla aj povinnosť úprav odpadov a vážiaceho systému do zvozových vozidiel, ktoré podnikatelia považujú za nevykonateľné.

Poznáme víťazov cien Zlatý mravec 2019. Uznanie získal aj denník Odpady-portal.sk

Poznáme víťazov cien Zlatý mravec 2019. Uznanie získal aj denník Odpady-portal.sk

Ocenenia najlepších projektov odpadového hospodárstva SR za rok 2019 boli odovzdané vo štvrtok 21. novembra 2019 v rámci 15. medzinárodného kongresu Deň odpadového hospodárstva 2019. Išlo už o 14. ročník súťaže.