Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Kontajnery na zmesový odpad častokrát obsahujú aj predmety, ktoré do nich nepatria

OZV NATUR-PACK spolu s autorom projektu Chytrý macko a známymi osobnosťami urobili malý prieskum zloženia kontajnerov určených na zmesový odpad. Výsledok nepotešil.

Kontajnery na zmesový odpad pravidelne obsahujú aj predmety, ktoré do nich nepatria

Foto: Youtube NATUR-PACK

Pri pohľade do kontajnerov určených na zmesový odpad bolo vidieť, že ľudia ešte stále minimálne polovicu odpadu neseparujú.

Na jednom z bratislavských sídlisk prieskumníci otvorili tri kontajnery. V prvom sa našiel šalát zo supermerketu a plastová fľaša z aviváže, v druhom veľké množstvo papiera, sklo a plechovka od nápoja, všetko predmety, ktoré predstavujú veľmi cenné druhotné materiály. V treťom kontajneri bol obsah, z ktorého sa dve tretiny dajú odseparovať.

„Ľudia tu majú tri kontajnery, keby separovali, stačí im jeden, prípadne by pribudol jeden žltý a jeden modrý a ušetrili by sa financie z vlastného vrecka plus čistejšia príroda,“ hovoril Juraj Janech, autor projektu Chytrý macko (článok o projekte sme priniesli v máji).

Na jeho slová nadväzoval aj Marek Brinzík, PR riaditeľ OZV NATUR-PACK: „Nestačí, keď o tomto probléme hovorí Naturpack, či mesto Bratislava, musia o ňom začať hovoriť speváci, herci, spisovatelia, jednoducho verejne známe osoby, ktoré počúva množstvo ľudí a musia to opakovať asi celý rok.“

Jednou takou osobou, ktorú NATUR-PACK oslovil, je aj spevák Thomas Puskailer. Na otázku, čo považuje za problém triedenia zberu, odpovedal:

„Uvedomujem si, že kontajner na zmesový odpad by vôbec nemusel existovať. Vidím v ňom tetrapaky, ktoré môžu ísť do plastov, papier, aj bioodpad, to všetko sa dá vytriediť a potom by tento kontajner bol vlastne zbytočný. A čo by bolo super, my to zrecyklujeme a odpadu bude medzi nami menej.“

„Je smutné, že množstvo veľmi dobre zrecyklovateľných materiálov pravidelne končí v zmesových kontajneroch. Na väčšine územa Slovenska ich totižto čaká smutný osud na niektorej zo skládok odpadu a ako všetci už dobre vieme, skládka je pre odpady tá najhoršia možnosť,“ uzatvára M. Brinzík.

NATUR-PACK zverejňuje výsledky všetkých svojich analýz v reportážach na YouTube kanáli NATUR-PACK verejnosti. Onedlho chcú na ňu nadviazať reportážou o recyklácii skla, ako aj reportážou o pravidlách správneho triedenia skla.

Odkaz na reportáž: https://youtu.be/HKy3QYHgj1Q

Chytrý macko vznikol v roku 2017 ako vzdelávací projekt, ktorého cieľom je motivácia, vzdelávanie a zvyšovanie povedomia občanov o správnom triedení odpadov priamo prostredníctvom obalov výrobkov BONAVITA SERVIS. Systém označovania výrobkov spotrebiteľom uľahčuje triedenie odpadu do správneho kontajneru.

Zdroj: NATUR-PACK


NATUR-PACK je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.


Mohlo by vás zaujímať

Svetový deň recyklácie: Novou výzvou je recyklácia fotovoltiky

Svetový deň recyklácie: Novou výzvou je recyklácia fotovoltiky

Spoločnosť SEWA zabezpečila vlani zber a recykláciu viac ako tretiny všetkého elektroodpadu vyprodukovaného na Slovensku v roku 2024.

Treba aj špeciálne vybavenie. Eurofondy na množstvový zber odpadu sa dajú využiť rôzne

Treba aj špeciálne vybavenie. Eurofondy na množstvový zber odpadu sa dajú využiť rôzne

Jednou z ciest je výstavba stojísk, ktoré sa odomykajú prostredníctvom čipu. MEVA-SK ponúka inovatívne riešenia.

Svetový deň recyklácie: NATUR-PACK rozvíja envirovzdelávanie a oznamuje novú ekoknihu

Svetový deň recyklácie: NATUR-PACK rozvíja envirovzdelávanie a oznamuje novú ekoknihu

Svetový deň recyklácie je skvelou príležitosťou zamyslieť sa nad tým, aký odkaz zanecháme budúcim generáciám.

X
X
X
X