Končí v zmesovom odpade naozaj to, čo tam patrí? | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Kontajnery na zmesový odpad častokrát obsahujú aj predmety, ktoré do nich nepatria

OZV NATUR-PACK spolu s autorom projektu Chytrý macko a známymi osobnosťami urobili malý prieskum zloženia kontajnerov určených na zmesový odpad. Výsledok nepotešil.

Kontajnery na zmesový odpad pravidelne obsahujú aj predmety, ktoré do nich nepatria

Foto: Youtube NATUR-PACK

Pri pohľade do kontajnerov určených na zmesový odpad bolo vidieť, že ľudia ešte stále minimálne polovicu odpadu neseparujú.

Na jednom z bratislavských sídlisk prieskumníci otvorili tri kontajnery. V prvom sa našiel šalát zo supermerketu a plastová fľaša z aviváže, v druhom veľké množstvo papiera, sklo a plechovka od nápoja, všetko predmety, ktoré predstavujú veľmi cenné druhotné materiály. V treťom kontajneri bol obsah, z ktorého sa dve tretiny dajú odseparovať.

„Ľudia tu majú tri kontajnery, keby separovali, stačí im jeden, prípadne by pribudol jeden žltý a jeden modrý a ušetrili by sa financie z vlastného vrecka plus čistejšia príroda,“ hovoril Juraj Janech, autor projektu Chytrý macko (článok o projekte sme priniesli v máji).

Na jeho slová nadväzoval aj Marek Brinzík, PR riaditeľ OZV NATUR-PACK: „Nestačí, keď o tomto probléme hovorí Naturpack, či mesto Bratislava, musia o ňom začať hovoriť speváci, herci, spisovatelia, jednoducho verejne známe osoby, ktoré počúva množstvo ľudí a musia to opakovať asi celý rok.“

Jednou takou osobou, ktorú NATUR-PACK oslovil, je aj spevák Thomas Puskailer. Na otázku, čo považuje za problém triedenia zberu, odpovedal:

„Uvedomujem si, že kontajner na zmesový odpad by vôbec nemusel existovať. Vidím v ňom tetrapaky, ktoré môžu ísť do plastov, papier, aj bioodpad, to všetko sa dá vytriediť a potom by tento kontajner bol vlastne zbytočný. A čo by bolo super, my to zrecyklujeme a odpadu bude medzi nami menej.“

„Je smutné, že množstvo veľmi dobre zrecyklovateľných materiálov pravidelne končí v zmesových kontajneroch. Na väčšine územa Slovenska ich totižto čaká smutný osud na niektorej zo skládok odpadu a ako všetci už dobre vieme, skládka je pre odpady tá najhoršia možnosť,“ uzatvára M. Brinzík.

NATUR-PACK zverejňuje výsledky všetkých svojich analýz v reportážach na YouTube kanáli NATUR-PACK verejnosti. Onedlho chcú na ňu nadviazať reportážou o recyklácii skla, ako aj reportážou o pravidlách správneho triedenia skla.

Odkaz na reportáž: https://youtu.be/HKy3QYHgj1Q

Chytrý macko vznikol v roku 2017 ako vzdelávací projekt, ktorého cieľom je motivácia, vzdelávanie a zvyšovanie povedomia občanov o správnom triedení odpadov priamo prostredníctvom obalov výrobkov BONAVITA SERVIS. Systém označovania výrobkov spotrebiteľom uľahčuje triedenie odpadu do správneho kontajneru.

Zdroj: NATUR-PACK


NATUR-PACK je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.


Mohlo by vás zaujímať

Aké kontajnery sa hodia na zberný dvor? Obce zaujímajú dodacie lehoty, ceny aj možnosti dotácie

Aké kontajnery sa hodia na zberný dvor? Obce zaujímajú dodacie lehoty, ceny aj možnosti dotácie

Samosprávy, ktoré sa rozhodnú rozšíriť kapacity pre triedený zber odpadu alebo vybudovať nový zberný dvor, môžu žiadať o príspevok z eurofondov.

Niekedy za úhradu, niekedy bez nej. Ako správne účtovať a evidovať plastové tašky?

Niekedy za úhradu, niekedy bez nej. Ako správne účtovať a evidovať plastové tašky?

V niektorých prípadoch obchodníci musia spoplatňovať aj mikroténové vrecká. Účtovaním poplatkov však ich povinnosti zďaleka nekončia.

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v januári 2022

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v januári 2022

Aké evidenčné a ohlasovacie povinnosti v odpadovom hospodárstve musí dodržiavať držiteľ odpadu, sprostredkovateľ alebo obchodník v januári 2022? Prinášame vám ich prehľad.