Čo s PET fľašami a plechovkami, ktoré spotrebitelia prinesú do obchodov a distribútori ich nebudú schopní prevziať? Píše environmentálna špecialistka OZV NATUR-PACK Uršula Pomfyová.
Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) predložilo do legislatívneho procesu návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 302/2019 Z. z. o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení n.p. a o zmene a doplnení zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení n.p. z dôvodu legislatívnych nastavení vo veci zabezpečenia zálohového systému.
Jednou z úprav, ktorá je podľa dôvodovej správy potrebná je legislatívna úprava režimu odpadov, ktoré spotrebitelia donesú do obchodných prevádzok a ktoré distribútori nebudú schopní prevziať pre jeden z dôvodov uvedený v § 3 ods. 2 zákona č. 302/2019 Z. z. o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení n.p.
Pre uvedené odpady platí, že distribútor sa stáva vo vzťahu k týmto odpadom pôvodcom odpadu a podrobnosti k zasielaniu evidencie budú upravené vo vykonávacom predpise.
Navrhovaná úprava:
„Návrh zákona v Čl. II bod 1 dopĺňa § 81 ods. 1 písm. b) zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v znení n.p. (ďalej len zákon o odpadoch) o bod 4.
Z dôvodu vizuálnej prehľadnosti znenie § 81 ods. 1 zákona o odpadoch by po novom vyzeralo takto:
81 ods. 1 - Za nakladanie s komunálnym odpadom zodpovedá:
a) obec, ak ide o
- zmesový odpad a oddelene vyzbieraný odpad z domácností,
- zmesový odpad z iných zdrojov,
- drobný stavebný odpad,
b) ako pôvodca odpadu fyzická osoba – podnikateľ a právnická osoba, ak ide o
- oddelene vyzbieraný odpad z iných zdrojov, na ktoré sa nevzťahuje rozšírená zodpovednosť výrobcov,
- elektroodpad a použité batérie a akumulátory,
- oddelene vyzbieraný odpad z obalov z iných zdrojov a oddelene vyzbieraný odpad z neobalových výrobkov z iných zdrojov,
- oddelene vyzbieraný odpad z jednorazových obalov na nápoje, ktoré distribútor obalov odmietol z dôvodu, že nespĺňajú požiadavky na odber podľa osobitného predpisu108a).“
108a) Zákon č. 302/2019 Z. z. o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení n.p.
Toľko krátke konštatovanie, aj keď dôvodová správa sa aspoň odvoláva na dnes platný § 3 ods. 2 zákonao zálohovaní. Odvolávka pod čiarou (108a), mohla byť doplnená o § 3 ods. 2 zákona o zálohovaní (resp. po správnosti 3, v novom navrhovanom znení), ktorý znie: „Distribútor obalov môže vrátenie zálohu za jednorazový obal podľa odseku 1 (fľaše z plastu a kovové plechovky) odmietnuť, ak obal:
- neobsahuje označenie s uvedením pokrytia obalu zálohovým systémom,
- v dôsledku znehodnotenia alebo deformácie obalu nemožno identifikovať jeho pokrytie zálohovým systémom alebo
- ak takýto obal neobsahuje viditeľný štítok a čitateľný čiarový kód umožňujúci identifikáciu jeho výrobcu,
- vrátenie zálohu možno odmietnuť aj vtedy, ak jednorazový obal podľa odseku 1 (fľaše z plastu a kovové plechovky) nie je prázdny.“
Ilustračné foto: NATUR-PACK
V platnom znení zákona o zálohovaní v § 5 distribútor obalov nemá uvedenú povinnosť, že by sa mal postarať o odpady z jednorazových obalov na nápoje, ktoré nebudú vhodné do zálohovému mechanizmu.
V návrhu zmeny zákona o zálohovaní nápojových obalov tiež nie je uvedená táto povinnosť. Chýba prepojenie s § 81 ods. 1 písm. b) nový bod 4 zákona o odpadoch. Rovnako ani správca v § 7 v platnom znení zákona o zálohovaní nemá uvedené, že má (mal by?) financovať odpady z obalov, ktoré distribútor obalov odmietne ako nevhodné.
Ani v novom návrhu zmeny zákona o zálohovaní nápojových obalov nie je uvedené dofinancovanie nakladania s týmito odpadmi z obalov.
Jedinú takú povinnosť, ktorá by sa dala „našiť“ na riešenie nakladania s týmito nevhodnými obalmi je v § 7 ods. 1 písm. j) zákona o zálohovaní, ktorý znie: „správca je povinný zabezpečiť prepravu, zhodnotenie a recykláciu odpadov zo zálohovaných jednorazových obalov na nápoje a zneškodnenie nezhodnotiteľných vytriedených odpadov zo zálohovaných jednorazových obalov na nápoje“.
Ale tými odpadmi sa rozumejú sekundárne vzniknuté odpady až na dotrieďovacej linke, napríklad u recyklátora.
Zákon o zálohovaní nastavil fungovanie na ideálny stav, ale ten neexistuje. Lebo z akéhokoľvek dôvodu (v dnešnom § 3 ods. 2 zákona o zálohovaní, po zmene ods. 3) odmietnutá fľaša alebo plechovka aj pri ekologicky zarytom spotrebiteľovi musí niekde skončiť ako odpad. Môže skončiť ako:
- odpad zálohovaných obalov na nápoje, pri ktorých sa záloha vybrala ale obal neprešiel z akéhokoľvek dôvodu tunelom automatu alebo ručnej čítačky kódov, alebo
- odpad obalov, ktoré nie sú zálohované a do systému správcu nepatria.
Ak ostane spotrebiteľovi poškodený obal z pôvodne zálohovaného nápojového obalu a zistí to ešte pred odovzdaním na odberné miesto, s najväčšou pravdepodobnosťou na jeho „zbavenie sa“ využije farebnú zbernú nádobu na triedený zber komunálnych odpadov. Financovanie tohto nakladania s odpadmi z obalov zabezpečujú v mestách a obciach organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV).
Ak ostane spotrebiteľovi poškodený obal z pôvodne zálohovaného nápojového obalu priamo na odbernom mieste v obchode, ak mu ho distribútor neprevezme, ponechá spotrebiteľ tento obal (odpad) napospas prevádzke?
Keďže správca tento obal pravdepodobne neprevezme, bude musieť distribútor vyčleniť vhodné zberné nádoby na tieto odpady. A tu sa dostávame k novému bodu 4 v § 81 ods. 1 písm. b) zákona o odpadoch.
Ilustračné foto: NATUR-PACK
Zákonodarca navrhol, aby za tieto odmietnuté obaly mal zodpovednosť distribútor. Musí sa o nich postarať, nakladať s nimi v súlade so zákonom o odpadoch, odovzdať ich len oprávnenej osobe na ich ďalšie nakladanie, viesť evidenciu a ohlasovať údaje z nej a celé to financovať ako pôvodca.
Keďže v prípade týchto odpadov z obalov sa z akéhokoľvek dôvodu ich neprevzatia stanú odpadmi mimo systému správcu záloh, nebudú podliehať ani evidencii v zmysle § 4 ods. 1 písm. c) a d) vyhlášky MŽP SR č. 347/2019 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje.
Nakoľko sa nebude jednať o odobrané, recyklované a zhodnotené odpady zo zálohovaných jednorazových obalov, lebo neprejdú automatom, alebo čítačkou. Ale aby nevypadli z evidencie úplne, tak ako sa v osobitnej dôvodovej správe k § 81 ods. 1 písm. b) bod 4 návrhu zákona o odpadoch uvádza, MŽP SR doplní evidenčnú vyhlášku (k odpadom).
Lenže tu nejde len o vedenie a podrobnosti evidencie o odpadoch. Pri jednom obale v dvoch rôznych časoch (u spotrebiteľa/na prevádzke distribútora) vzniknú odpady zaradené do skupiny 20 – komunálne odpady pod katalógovým číslom 20 01 39 - plasty, alebo 20 01 04 – obaly z kovu, ale s dvomi možnosťami financovania.
V prvom prípade je to triedený zber financovaný OZV a v druhom podnikateľský náklad. Pri aplikovaní nového bodu 4 chýba ale dôsledné prepojenie v zákone o odpadoch na nakladanie s vyhradeným prúdom odpadu, na preukazovanie materiálového toku a v konečnom dôsledku na plnenie cieľov odpadového hospodárstva.
Okrem tohto prepojenia chýbajú zase v zákone o zálohovaní nápojových obalov (ako v existujúcom, tak aj v návrhu) krížové odkazy a odkazy pod čiarou, napr. aj na plnenie povinností distribútora obalov ako pôvodcu ďalších odpadov podľa nového § 81 ods. 1 písm. b) bod 4 zákona o odpadoch.
Distribútor jednorazových zálohovaných obalov na nápoje, ktorý sa orientuje prevažne na zákon o zálohovaní, bez príslušného prepojenia prostredníctvom odkazu alebo poznámky pod čiarou na zákon o odpadoch, nemusí danú povinnosť zachytiť. Hoc je v jeho úsilí dodržiavať zákonné povinnosti.
Z tohto celého vyplýva, že v zmene zákona o odpadoch je potrebné napr. v novom § 16b doplniť povinnosti právnických osôb a fyzických osôb – podnikateľov (distribútorov obalov), ktorí budú zabezpečovať oddelený zber jednorazových obalov na nápoje, aby v prípade neprevzatého odpadu nahlásili najneskôr do konca mesiaca po ukončenom štvrťroku údaje o druhu a množstva tohto odpadu, ako aj informáciu o nasledujúcom držiteľovi.
Údaje by mali nahlásiť ako obci tak aj príslušnej OZV, aby sa dané „čísla“ mohli zarátať do úrovne vytriedenia komunálnych odpadov, do cieľov zberu odpadov z obalov, ktoré sú súčasťou komunálnych odpadov a do cieľov odpadového hospodárstva v oblasti nakladania s odpadmi z obalov.
Dnes reálne nevieme odhadnúť o aké množstvo týchto obalov na nápoje vlastne pôjde.
Uršula Pomfyová
environmentálna špecialistka, NATUR-PACK, a.s.
OZV NATUR-PACK je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.