Briti pripravujú kroky na spustenie osvedčeného systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov. Slovensko mešká v zavedení systému pre textil a nevylučuje ani štátny monopol.
Legislatívnym procesom v súčasnosti prechádza novela rámcovej smernice EÚ o odpadoch (Waste Framework Directive - WFD). Po jej prijatí sa zavedú nové opatrenia na podporu obehového hospodárstva a zníženie odpadu z textilu v EÚ.
Jedným z kľúčových ustanovení uvedených v novele rámcovej smernice o vode je zavedenie rozšírenej zodpovednosti výrobcov (RZV, angl. extended producer Responsibility - EPR) pre textil.
EPR sa riadi zásadou "znečisťovateľ platí", pričom všetky čisté náklady na nakladanie s textilným odpadom znáša jeden člen dodávateľského reťazca (zvyčajne dovozca do EÚ alebo vlastník značky).
Európsky parlament prijal svoju konečnú pozíciu 13. marca 2024, ďalší procedurálny postup by mal pokračovať až po júnových voľbách do Európskeho parlamentu.
Advokátska kancelária Osborne Clarke vo svojom článku predvčerom pripomenula, že parlament súhlasí s návrhom Európskej komisie na zavedenie systému, ale skrátil lehotu, ktorú majú členské štáty na zavedenie systémov EPR, z 30 mesiacov, ako navrhovala Komisia, na 18 mesiacov odo dňa nadobudnutia účinnosti zmeny. Konečný návrh nových pravidiel sa očakáva koncom tohto roka.
Pozícia Spojeného kráľovstva
Vláda Spojeného kráľovstva prijala v júli minulého roku politický dokument s názvom "Maximalizácia zdrojov, minimalizácia odpadu".
V dokumente načrtáva plány vlády v oblasti textilu a zdôrazňuje, že znižovanie textilného odpadu je v súlade so záväzkami Spojeného kráľovstva týkajúcimi sa nulovej čistej hodnoty.
Vláda chce v roku 2024 uskutočniť konzultácie, ktorými chce preskúmať opatrenia, ako je napríklad povinnosť podnikov nad určitú veľkosť zaviesť systémy spätného odberu použitého textilu od zákazníkov.
Textilný odpad považujú za dôležitý segment
Textilný odpad považuje vláda Spojeného kráľovstva za jeden z kľúčových prúdov odpadu, ktorý zníži mieru vzniku tzv. zvyškového odpadu.
„Prostredníctvom stratégie Net Zero sa vláda zaviazala k takmer úplnej eliminácii skládkovania biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu od roku 2028 a v environmentálnom zákone na rok 2021 sme stanovili environmentálny cieľ znížiť množstvo zvyškového odpadu (okrem hlavných minerálnych odpadov) v kg na osobu o polovicu do roku 2042. Aby sme splnili naše ciele v oblasti odpadov a záväzky Net Zero, musíme výrazne znížiť množstvo textilu, ktorý sa dostáva do zvyškového odpadu,” uvádza vláda v dokumente.
Odhaduje sa, že len v Anglicku sa v rámci zvyškového komunálneho odpadu z domácností a komerčného odpadu zneškodňuje viac ako jeden milión ton textilu, pričom odevov je takmer 400 000 ton a neoblečeného textilu takmer 430 000 ton.
To zodpovedá 4,2 % všetkého vznikajúceho komunálneho odpadu (podľa hmotnosti). Tento materiál končí na skládkach alebo v spaľovniach.
V Spojenom kráľovstve je pritom už zavedený silný systém zberu, v rámci ktorého sa každoročne oddelene vyzbiera 620 000 ton použitého textilu na opätovné použitie a recykláciu, konštatuje dokument. Až 60 % sa však vyváža.
Vláda chce preto zvýšiť domáce triedenie a opätovné spracovanie textilu nevhodného na opätovné použitie, aby sa využil rastúci dopyt po recyklovanom obsahu a získala sa maximálna hodnota z materiálových tokov.
Chcú zaviesť rozšírenú zodpovednosť výrobcov
Vláda v dokumente avizuje vznik inovačného fondu pre obehové hospodárstvo vo výške 2,5 milióna GBP na podporu projektov zosúladených s programom vlády.
Jedným z nich je napríklad 150 000 GBP na pilotný projekt, ktorého cieľom je vyvinúť model systému rozšírenej zodpovednosti výrobcu pre textil.
„Tento pilotný projekt sa bude vyvíjať v spolupráci s poprednými obchodnými organizáciami vrátane Asociácie Spojeného kráľovstva pre módu a textil, Britskej rady pre módu a Britského maloobchodného konzorcia. Budeme spolupracovať s priemyselným odvetvím s cieľom uľahčiť priemyselný prístup k zodpovednosti výrobcov za náklady na nakladanie s textilným odpadom, ktorý produkujú, a v rámci dlhodobého rozvoja politiky posúdime náklady a prínosy tohto prístupu,” uvádza dokument.
Advokátska kancelária Osborne Clarke vo svojom komentári odporúča, aby podniky v textilnom a módnom priemysle zvážili prijatie obehových obchodných modelov a prípravu na EPR.
„To zahŕňa prijatie postupov, ako sú opravy, ďalší predaj, prenájom a upcyklácia, ktoré pomôžu predĺžiť životnosť výrobkov a v konečnom dôsledku znížiť množstvo textilného odpadu, čo je v súlade s cieľmi udržateľnosti v EÚ a Spojenom kráľovstve,” konštatujú advokáti.
Slovensko vajatá
Zostáva vám 17% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.