Nová povinnosť prinesie vyššie náklady a zdraženie odpadu. Väčšina odpadárskych spoločností preferuje najjednoduchšie riešenia.
Od budúceho roka má byť zavedená už niekoľkokrát posúvaná úprava odpadov pred uložením na skládku. Odpadárske spoločnosti sa s väčšou, či menšou intenzitou pripravujú na novú povinnosť už niekoľko rokov. Hoci do konca roka zostáva ešte niekoľko týždňov, plánové spustenie by sa už v legislatíve meniť nemalo.
Pri skládkach odpadov tak postupne vznikajú nové zariadenia, ktorými sa vstupujúci zmesový komunálny odpad rozdelí na ľahkú a ťažkú frakciu. S každou by sa malo nakladať iným spôsobom, čím by sa malo viac odpadu recyklovať a menej skládkovať.
V článku sa dozviete:
- ako môžu k úprave odpadu pristúpiť niektoré spoločnosti,
- prečo zvyšovanie miery recyklácie a znižovanie skládkovania nezávisí iba od úpravy odpadu,
- aké riešenia preferuje väčšina odpadárskych subjektov,
- o koľko zdražia odpady po zavedení úpravy.
Realita však môže byť iná. Ľahšie zložky odpadu sa budú naďalej, minimálne po ďalšie sprísnenie legislatívy, ukladať najmä na skládku, hoci niektoré spoločnosti avizujú prednostné poskytnutie na energetické zhodnotenie v prípade záujmu. Ten však môže byť minimálny vzhľadom na chýbajúce zariadenia energetického využívania alebo ich vzdialenosť. Ťažká frakcia v podobe kontaminovaného bioodpadu bude končiť po stabilizovaní tiež najmä na skládke.
Uľahčenie si povinnosti
Odborníci upozorňujú na to, že niektoré spoločnosti realizujúce úpravu sa môžu snažiť minimalizovať tzv. “podsitnú” časť v snahe uložiť ihneď na skládku aj časť bioodpadu.
„Mnohých výrobcov frakcií láka možnosť nastaviť veľkosť sita tak, aby v podsitnej frakcii zostalo čo najmenej odpadu. Desať, alebo dvadsať percent. Väčšinu odpadu tak môžu uložiť hneď na skládku. Systém sa dá takto obísť, ale tým sa dostane do nadsitnej frakcie aj biologický odpad, čo je v rozpore s predpismi,” myslí si Roman Malček, majiteľ spoločnosti Redox.
Pre nedostatok kapacít zariadení pre energetické zhodnocovanie odpadu očakáva, že úprava odpadov nebude iba krátkodobá alternatíva nakladania s odpadom.
Najjednoduchšie riešenia
Aj kvôli častému posúvaniu termínu a neistoty pri zavádzaní povinnosti úpravy väčšina vznikajúcich liniek bude obsahovať iba základné technológie pre oddelenie dvoch zložiek a stabilizáciu bioodpadu.
„Kto by dal ruku do ohňa za to, že to bude od budúceho roka? Zatiaľ to vyzerá tak, že áno,“ komentoval situáciu s legislatívou Peter Pajerchin, konateľ spoločnosti CEBZ, na konferencii Enviromanažment 2024.
Zostáva vám 46% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.