Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Skládkovanie odpadov, III. časť. Bez skládok sa nezaobídu ani lídri recyklácie

Slovensko má na svoju ekonomickú úroveň podiel skládkovania primeraný, podobne ako jeho geografickí a geopolitickí susedia [ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, č. 10/2012]. Aj európske hospodárske veľmoci disponujú rozsiahlym počtom skládok [ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, č. 12/2012]. Tretia časť seriálu o skládkovaní odpadov [ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, č. 02/2013] sa zaoberá niektorými krajinami EÚ27, ktoré sú podľa Eurostat-u lídrami v nízkej miere skládkovania odpadov.

Skládkovanie odpadov, III. časť. Bez skládok sa nezaobídu ani lídri recyklácie

  • Publicistika |  03.04.2013 |  Ing. Marek Hrabčák | Geosofting Prešov

Ide o krajiny, ktoré sú považované za vzor environmentálne vyspelého obyvateľstva, vďaka ktorému sa zaobídu bez skládok. Skutočnosť je však podstatne odlišná.

Dánsko

Krajina s rozlohou 43 094 kilometrov štvorcových a 5,5 miliónmi obyvateľov je týmito parametrami veľmi podobná so Slovenskom. V roku 2011 bolo v Dánsku v prevádzke celkom 42 skládok. Na tieto skládky sa uložilo -  30 000 t inertného odpadu, 2,252 000 t nie nebezpečného odpadu 142 000 t nebezpečného odpadu. Spolu bolo v roku 2011 v tejto krajine skládkovaných asi 2 424 000 t odpadov, čo je asi 436 kg/obyv. resp. v priemere 58 000 ton/rok na jednu skládku. Podľa Eurostat-u bola v roku 2010 priemerná produkcia MSW 673 kg/obyv. ( v roku 2008 ale až 830 kg/obyv.)

Belgicko – Flámsko

Flámsko predstavuje región v rámci Belgicka, ktorý sa často prezentuje samostatne v ekonomických či environmentálnych projektoch. Zaberá rozlohu 13 522 km2 (28 % zo SR) a žije tam asi 6,0 mil. obyvateľov, čo predstavuje 4-násobny vyššiu hustotu obyvateľstva ako na Slovensku. V roku 2011 bolo vo Flámsku v prevádzke 16 skládok odpadov nasledujúcich typov:

  • 4 pre nebezpečný odpad (skládkované 408 tisíc ton, voľná kapacita 2,6 mil. m3)

  • 8 pre nie nebezpečný odpad (skládkované 846 tisíc ton, voľná kapacita 7,9 mil. m3)

  • 4 pre inertný odpad (skládkované 38 tisíc ton, voľná kapacita 1,1 mil. t)

Spolu bolo vo Flámsku skládkované približne 1 292 216 t odpadov, čo je asi 213 kg/obyv. a v priemere 81 tisíc ton/rok odpadu na skládku.

Holandsko

Holandsko je krajina s podobnou demografickou charakteristikou, ako Flámsko. Rozlohou zaberá asi 42 tisíc km2, počtom obyvateľov 16,7 miliónov však výrazne prevyšuje Slovensko. Administratívne sa člení na 12 provincií a 415 samospráv. Priemerná hustota osídlenia je okolo 406 obyv./km2, ale viac ako tretina samospráv dosahuje až 2-3x vyššiu hustotu (700-1500 obyv./km2).


Čítajte: Skládkovanie odpadov, I. časť. Mýty a fakty

Čítajte: Skládkovanie odpadov, II. časť. Aj veľmoci skládkujú


Celkom bolo v roku 2011 v Holandsku uložené na 22 skládok cca 2 126 000 t odpadov, čo predstavuje asi 126 kg/obyvateľa a v priemere 97 tisíc ton/rok odpadov na jednu skládku.

Podľa Eurostat-u bola v roku 2010 priemerná produkcia MSW 595 kg/obyv. ( v roku 2008 až 624 kg/obyv.).

Rakúsko

Juhozápadní sused má rozlohu 84 tisíc km2 a počet obyvateľov okolo 8,4 mil., čo predstavuje nepatrne nižšiu hustotu ako u nás. Posledné údaje o počte skládok a skládkovanom odpade sú podľa Bundesministerium für Land- und Forstwirtschaft, Umwelt und Wasserwirtschaft až z roku 2008. Podľa týchto podkladov bolo v Rakúsku v prevádzke celkom 666 skládok, pričom až 475 slúžilo pre výkopovú zeminu a inertný odpad, 90 skládok pre stavebný odpad a 86 skládok pre nie nebezpečný odpad.

Celkom bolo v danom roku skládkované 9 449 850 t odpadov, čo predstavuje cca 1 125 kg/obyv. a priemerne  14 000 ton uloženého odpadu za rok na jednu skládku. Podľa EUROSTATU bola v roku 2010 priemerná produkcia MSW 591 kg/obyv. ( v roku 2008 o málo vyššia - 599 kg/obyv.).

Švajčiarsko

Krajina s rozlohou 41 tisíc km2 a počtom obyvateľov 7,8 mil. je demograficky mierne zaľudnenejšia ako Slovensko, či susedné krajiny V4. Podľa údajov švajčiarskeho ministerstva životného prostredia bolo v tejto krajine v roku 2011 v prevádzke 149 skládok pre inertný odpad, 13 skládok pre nie nebezpečný odpad a 40 skládok pre NNO fungujúcich ako tzv. bioreaktorové – t.j. s podstatným podielom bioodpadov. 

Celkom teda bolo v prevádzke 202 skládok odpadov, na ktoré bolo uložené 6 888 000 ton inertného odpadu, 128 000 t stabilizovaných zvyškov a 1 270 000 ton odpadov na bioaktívne skládky. Sumárne v roku 2011 vo Švajčiarsku skládkované 8 286 000 ton odpadov, čo je asi 1 068 kg/obyv. a asi 41 000 ton/rok na jednu skládku.

Podľa EUROSTAT-U bola v roku 2010 priemerná produkcia MSW 707 kg/obyv. ( v roku 2008 ale až 735 kg/obyv.).

Sumarizácia

Je zjavné, že ani jedna krajina EU27, resp. vyspelej Európy (t.j. vrátane Nórska či Švajčiarska), sa bez skládkovania svojich odpadov nezaobíde. Aj Švajčiarsko – tzv. „krajina bez skládok“ - skládkovalo v roku 2011 dvakrát viac odpadov, ako Slovensko.

Každá z týchto krajín má ale svoje osobitosti vyplývajúce z demografie,  hospodárskeho zamerania priemyslu a poľnohospodárstva a najmä ekonomickej vyspelosti krajiny. Je zrejmé, že krajiny tradične orientované na ťažký priemysel (baníctvo, hutníctvo) budú produkovať viac odpadov, ako krajiny s výrobou hodiniek či prekvitajúcim bankovým sektorom.

Porovnávanie mernej produkcie odpadov je zavádzajúce kritérium, asi tak, ako keby Európska únia zvolila jednotné kritérium pre krajiny EÚ v množstve vypestovaných pomarančov, vyrobených osobných automobilov, či tonáže námorných lodí.

Nasledujúca tabuľka sumarizuje základné demografické podmienky, celkový počet skládok v jednotlivých krajinách a množstvo skládkovaného odpadu podľa údajov miestnych agentúr EPA, resp. ministerstiev.

Obsahuje tiež orientačný prepočet tzv. zvozového rajónu (obyv./skládku) a tiež priemerné množstvo skládkovaného odpadu na jedného obyvateľa každej krajiny. Údaje pre jednotlivé krajiny nie sú z jedného roku, nakoľko zo všetkych krajín sa nepodarilo potrebné aktuálne dáta (2008-2010).

Tabuľka obsahuje tiež oficiálne údaje podľa Eurostatu za rok 2010 z tabuľky WASTE DISPOSAL = „waste DEPOSIT into land“ a „waste LAND treatment“.

Údaje Eurostatu sa oproti národným štatistikám niekde značne líšia (Dánsko, Nemecko, Švédsko), preto je potrebné tieto údaje rozlišovať a správne interpretovať.

Závery

Z údajov v tabuľke aj ďalších všeobecných poznatkov o odpadovom hospodárstve (Eurostat News 48/2012) možno sformulovať nasledovné poznámky:

  • Bohatšie krajiny (vysoké HDP/obyv.) menej skládkujú a viac recyklujú a spaľujú svoje odpady. Chudobnejšie krajiny naopak viac skládkujú, lebo je to pre nich lacnejšie. Kľúčovú rolu má ekonomika – dostupné investičné prostriedky na nové, technologicky náročnejšie spôsoby nakladania s odpadmi a tiež vysoké prevádzkové náklady sofistikovanejších zariadení (WtE).

  • Demograficky hustejšie krajiny majú obvykle menej skládok. Cena pozemkov v týchto krajinách totiž s pribúdajúcim počtov obyvateľov neustále stúpa – preto sa v poslednom období stále častejšie spomína LANDFILL MINING. Odťažením bývalých skládok sa okrem environmentálnych a ekonomických benefitov získajú tisíce hektárov novej pôdy pre developerske projekty.

  • Naopak redšie osídlené krajiny majú relatívne viac menších skládok (odporúčanie Svetovej banky je jedna skládka na 100 000 obyvateľov), nakoľko náklady na prepravu tony odpadu sú omnoho vyššie ako v husto zaľudnených. Paradoxne, obyvateľstvo v procese EIA tiež skôr akceptuje menšie zariadenia, ako veľké regionálne prevádzky (spaľovne, kompostárne atď.).

  • Lídrami v spaľovaní komunálnych odpadov (Dánsko, Švédsko, Holandsko, Nemecko, Belgicko) sú ekonomicky vyspelé krajiny a krajiny ležiace severne od 50. rovnobežky. Spotreba tepla v týchto krajinách je riešená spaľovaním odpadov ako logickou náhradou za klasické fosílne teplárne.

  • Maximálny rozvoj kompostovania (Rakúsko, Holandsko, Belgicko) je evidentný v krajinách, ktoré sa tradične orientujú na klasické poľnohospodárstvo. Kompost tak predstavuje cielené vyrábaný žiadaný výrobok (ako náhrada za inú surovinu = hnojivá) a nie „vedľajší produkt“ zo spracovania odpadov, o ktorý nie je na trhu záujem kvôli nižšej kvalite.

  • Z 13 vyspelých európskych krajín len 4 z nich (Holandsko, Belgicko, Dánsko a Česko) skládkuje v prepočte na obyvateľa menej odpadu ako Slovensko. Viac odpadu na hlavu sa skládkuje aj v Nemecku, Írsku, Francúzsku, Rakúsku či Švajčiarsku.

Bez skládok to nejde

Cieľom série článkov na tému skládkovania odpadov vo vyspelých európskych krajinách bolo vyvrátiť často prezentovaný mýtus o tzv. „nulovom skládkovaní“ odpadov vo vyspelých európskych krajinách, ktorý často prezentujú napríklad niektorí enviroaktivisti.

Aj v najvyspelejších krajinách EU27 sa významná časť odpadov skládkuje a skládky sa neustále využívajú v odpadovom hospodárstve po celom svete. Skládkovanie  predstavuje integrálnu súčasť odpadového hospodárstva spoločne s materiálovou recykláciou, energetickým využívaním či organickým zhodnotením odpadov.

Vízie časti poslancom EP o totálnom zákaze skládkovania a tzv. kruhovej ekonomike sú podobne utopistické, ako boli pred časom sny o „spravodlivej spoločnosti, kde už nebudeme potrebovať peniaze a všetko bude spoločne“. História s Lysenkom nás už dostatočne poučila, že ak prevládne ideológia nad odbornosťou, má to pre spoločnosť vždy nedozerné následky.


Diskusia (5)

  1. Augustín03.04.2013 (10:36)
    Slovensko sa pri celkovej bilancii odpadov môže porovnávať s členskými štátmi EÚ. Problém je však so skládkovaním KO - priemer EÚ  38%, SR 81%. 
  2. Ing. Tomáš Schabjuk03.04.2013 (13:31)

    Súhlasím.

    Bolo by zaujímavé, keby boli v tabuľke spracované všetky štáty EÚ. Porovnanie mernej produkcie odpadov je skreslujúce tiež z pohľadu možných jednorázových výkyvov odpadov v danom roku, napr. aj u nás keď sa produkoval odpad z výstavby tunelov a ciest. Preto by bolo potrebné poznať aj vývoj týchto ukazovateľov.

    Menej kolísavé čísla vykazuje komunálny odpad - MSW. Tu by bolo porovnanie dosť odlišné, čo sa dá pozrieť aj z čísiel Eurostatu.

    Údaje o počte skládok odpadov v prerozdelení na inertný odpad, nie nebezpečný a nebezpečný pri Nemecku, ČR a SR sú zrejme preklepom (Nemecko 33+96+28=1186? ČR 76+155+31=179? SR 16+90+11=107?) Alebo z rozdielnych zdrojov?

  3. Marek Hrabčák04.04.2013 (08:46)
    ad TS
    - dík za upozornenie na jeden preklep !
    - skutočne pri Nemecku sa jedná o preklep v tabuľke (uniklo to mne aj redakcii napriek kontrole) - dáta v zverejnenej opakuju údaj zo Švedska.
    Správne pre Nemecko má byť (Inert - NNO - NO):
    rok 2009 - DK0 = 1111, DKI+II = 219+183, DKIII+IV =33+4
    celkom 1550 skládok 
    rok 2010 - DK0 = 818, DKI+II = 164+165, DKIII+IV =32+4
    celkom 1186 skládok 
    Udaje oficialne poskytol Dr. Ing. B. Engelmann - Nemecký federálny úrad pre žp v prednáške na Deponieworkshop Zittau - XI.2012 a potvrdil pri meilovej komunikacii,.nemám dôvod ich spochybňovať.

    Čo sa týka súčtov SR a ČR - údaje sú oficiálne dáta poskytnuté SAŽP a MŽP CR. Tu je treba upozorniť - (písal som o tom v I. časti o skládkach),  že výraz "skládka" je trochu ľudový - oficialne je to ZARIADENIA NA ZNEŠKODŇOVANIE ODPADOV a v rámci jedného zariadenia niekedy bývajú aj tri samostatne "skládky" na IO + NNO + NO. Takže sa fyzicky jedná o jedno ZARIADENIA ale vlastne 3 skládky. Matematicky preto súčtom "skládok" nezískame presný počet zariadení.

    S inertom a výkopom súhlasím - stačí pozrieť na evidenciu Dánska či Holandska (IO = 0 skládok resp. zanedbateľný podiel, podľa ich vyjadrení sa tento materiál ihneď "zhodnocuje" a preto nepotrebujú skládky na inert)
    Naopak - Rakusko či Nemecko má absolútnu väčšinu "skládok" na inert - každú kopku zeminy dôsledne eviduje...
    Ktorý prístup  je plne v súlade so smernicami či najvovšej filozofii "predchádzania vzniku odpadov" nech si posúdi každy sám.

    Porovnavanie všetkých krajín EU27  bude zase trochu problematické  - minimálne pre ostrovné štaty ako Malta či Cyprus, ktoré žijú zo sezónnej turistiky a  ich celkové množstvo komunálu bude potom zavádzajúce. Ale niečo pripravím do budúcna.

    ad A:
    v tom plne súhlasím - z hľadiska množstva skládkovaného komunálu sme na tom zrejme v dolnej polovici rebríčka. Chýbajú nám však seriozne údaje o skutočnom množstve vyprodukovaného MSW a potom aj o množstve vyseparovaného odpadu. Nehovoriac už o tom, že evidencia o skládkovanom odpade je tiež dosť zavádzajúca - vieme síce údaj o celkovom množstve uloženého odpadu na skládku, ale koľko z toho bola 15 -17 - 19 či 20 ?
    Znovu pripomínam napr. výklad DEFRA (britskeho MZP), ktoré po konzultáciíí s EK usmernilo povodcov, že podstaná časť  katalogovej 15 + 17 + 19 sa započítava do MSW  t.j. ako KOMUNáLNY ODPAD, Teda nie len presne 20 tam patrí.

  4. Klaus Marijczuk24.07.2013 (09:39)
     Po statistické stránce nelze článku nic podstatného vytknout.
    Problém omezení ve skládkování ve vyspělích zhápadních zemích
    ( Německo, Rakousko, Francie a další ) je dán legislativou, která přesně definuje materiály, které se skládkovat nesmí.  A tyto parametry mají zajistit:
    1. Aby se zamezilo vzniku metanu - bioplynu na skládkách  - ( jeho negativní vliv na sklenííkový ehfekt je asi 49 krát vyšší než CO2)
    Je proto stanoven limit biologické stability  dle Normy AT4.

    2. Aby se zamezilo skládkování materiálu s vysokou výhřevností, .
    Jsou proto předpisy, které stanovují hranici výhřevnosti  ( 6 MJ/kg ,
    8 MJ/kg a pod,. které jsou v různých zemích odlišné )

    Tyto základní parametry jsou hlavním nástrojem pro to, že nelze skládkovat neupravený směsný komunální odpad a vedou k tomu, že se z komunálního odpadu vyrábí alternativní palivo ( RDF ), které se používá v energetice , v teplárenství, v cementárnách pod. Energetické výkony ze spalování tohoto paliva již v řadě zemí převyšují výkony klasických spaloven TKO.

    Zavedení těchto parametrů pro skládkování   vede k výstavbě zařízení, která jsou podstatně  investičně méně náročná než výstavba spaloven TKO, lze zachovat stávající logistiku sběru komunálního odpadu, neboť je lze provozovat  i přímo na skládkách, vytvářejí navíc nová pracovní místa a zlepšují životní prostředí v okolí skládek a méně zatěžují živottní prostředí.

    Výsledné alternativní - náhradní palivo ( RDF ) šetří náklady energetických zařízení, protože cena tohoto paliva, které se výhřevností přibližuje hnědému uhlí, je podstatně nižší než cena fosilních  paliv.
  5. Klaus Marijczuk24.07.2013 (09:40)
     Po statistické stránce nelze článku nic podstatného vytknout.
    Problém omezení ve skládkování ve vyspělích zhápadních zemích
    ( Německo, Rakousko, Francie a další ) je dán legislativou, která přesně definuje materiály, které se skládkovat nesmí.  A tyto parametry mají zajistit:
    1. Aby se zamezilo vzniku metanu - bioplynu na skládkách  - ( jeho negativní vliv na sklenííkový ehfekt je asi 49 krát vyšší než CO2)
    Je proto stanoven limit biologické stability  dle Normy AT4.

    2. Aby se zamezilo skládkování materiálu s vysokou výhřevností, .
    Jsou proto předpisy, které stanovují hranici výhřevnosti  ( 6 MJ/kg ,
    8 MJ/kg a pod,. které jsou v různých zemích odlišné )

    Tyto základní parametry jsou hlavním nástrojem pro to, že nelze skládkovat neupravený směsný komunální odpad a vedou k tomu, že se z komunálního odpadu vyrábí alternativní palivo ( RDF ), které se používá v energetice , v teplárenství, v cementárnách pod. Energetické výkony ze spalování tohoto paliva již v řadě zemí převyšují výkony klasických spaloven TKO.

    Zavedení těchto parametrů pro skládkování   vede k výstavbě zařízení, která jsou podstatně  investičně méně náročná než výstavba spaloven TKO, lze zachovat stávající logistiku sběru komunálního odpadu, neboť je lze provozovat  i přímo na skládkách, vytvářejí navíc nová pracovní místa a zlepšují životní prostředí v okolí skládek a méně zatěžují živottní prostředí.

    Výsledné alternativní - náhradní palivo ( RDF ) šetří náklady energetických zařízení, protože cena tohoto paliva, které se výhřevností přibližuje hnědému uhlí, je podstatně nižší než cena fosilních  paliv.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ZEVO v strednej Európe: čísla, fakty a súvislosti (analýza)

ZEVO v strednej Európe: čísla, fakty a súvislosti (analýza)

Stav energetického zhodnocovania odpadu v Rakúsku a v krajinách V4 analyzuje Ladislav Halász, viceprezident Konfederácie európskych prevádzkovateľov zariadení na energetické využitie odpadu (CEWEP).

Slovensko posunulo termín úpravy odpadu. Aká je situácia v iných krajinách? (analýza)

Slovensko posunulo termín úpravy odpadu. Aká je situácia v iných krajinách? (analýza)

Súčasnú situáciu s mechanicko-biologickou úpravou komunálneho odpadu vo vybraných krajinách analyzuje Ján Chovanec, generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu.

Nové pravidlá pre obaly: Udržateľnosť už nie je voliteľná (PRÁVNY POHĽAD)

Nové pravidlá pre obaly: Udržateľnosť už nie je voliteľná (PRÁVNY POHĽAD)

Podľa nových pravidiel bude možné uvádzať na trh len také obaly, ktoré spĺňajú požiadavky na udržateľnosť a označovanie podľa tohto nariadenia, píše Katarína Brath Liebscherová.

X
X
X
X