Kuchynský odpad musí prejsť hygienizáciou, ktorá eliminuje nebezpečné patogény. Aké zariadenia budú potrebné na spracovanie tohto odpadu a bude o kompost vôbec záujem?
Jednou z nových povinností, ktoré pribudnú od nového roka v oblasti nakladania s komunálnym odpadom, je aj triedený zber a spracovanie kuchynského odpadu z domácností. Teda najmä zvyšky potravín, obsahujúce vedľajšie živočíšne produkty.
A tie vyžadujú špeciálne spôsoby spracovania. Základom je tzv. hygienizácia, pri ktorej sa materiál podrví a zahrieva na 70 °C po dobu jednej hodiny. Hoci kompostárne na odpad zo záhrad a parkov už existujú, takéto zariadenia nie sú bez dodatočných úprav vhodné pre kuchynský odpad.
„Neznamená to, že kompostáreň, spracovávajúca odpad zo záhrad a parkov, môže v súčasnosti spracovať aj kuchynský odpad. V prípade produkcie takéhoto kompostu môže takýto materiál ohrozovať zdravie,“ objasňuje Oliver Šujan, generálny riaditeľ spoločnosti Marius Pedersen.
Náročnosť procesu hygienizácie odpadu vyriešili v okolitých krajinách tzv. alternatívnou hygienizáciou. V Česku aj Rakúsku existuje vyhláška, umožňujúca odviezť kuchynský odpad aj do kompostárne a nebezpečné patogény eliminovať tam. Samozrejme, za prísnejších podmienok ako pri výrobe kompostu zo zeleného odpadu.
„Taká vyhláška na Slovensku v súčasnosti chýba. Umožnila by využitie kapacít existujúcich kompostární, pričom ku kuchynskému odpadu by sa pristupovalo osobitne,“ myslí si O. Šujan.
Kompostovacie boxy s hygienizátorom
S riešením v podobe kompostovacích boxov prichádza dodávateľ komunálnej techniky spoločnosť Redox. Tieto boxy s jednotkovou kapacitou 1 500 ton ročne dokážu zhygienizovať kuchynský odpad spolu s ďalším biologicky rozložiteľným odpadom ako je tráva, orezy, či zeleň zo záhrad.
„Takéto zariadenie zaberá 2 500 m2. Ak by ste chceli klasické hroble s kapacitou 3000 ton bioodpadu ročne, je potrebná plocha 10-tisíc m2. A tu začína problém. Kompostáreň s kapacitou 3000 ton je dosť náročné postaviť, pretože ide o veľkú priemyselnú regionálnu kompostáreň,“ predstavil riešenie majiteľ Redoxu Roman Malček na septembrovom Dni komunálnej techniky 2020.
Lučenecká firma postavila doteraz na Slovensku 17 kompostární. Väčšinou aj s hygienizátorom, hoci to nebola legislatívna povinnosť. Slúžili predovšetkým na spracovanie gastroodpadu z reštaurácií. Fermentory s objemom 30 m3 však už v nových podmienkach zberu aj kuchynského odpadu stačiť nebudú. Práve preto prichádza s tzv. rýchlokompostovacími boxami, umožňujúcimi meniť kapacitu podľa potreby.
V ďalšej časti článku sa ešte dozviete:
- bude sa môcť kuchynský odpad zmiešavať so zeleným bioodpadom?
- súčasťou hygienizácie odpadu je aj drvenie. Bude povinné do veľkosti 12 mm? Aké sú alternatívne možnosti?
- prečo kuchynský odpad z domácností nemusí mať úplne tekutú formu?
- sú pri zbere odpadu lepšie vedierka alebo vrecká? Prečo môžu vrecká ďalej skomplikovať proces spracovania?
- bude sa môcť kuchynský odpad voziť do bioplynových staníc?
- kam s hotovým kompostom? Bude o takýto produkt vôbec záujem?
Zostáva vám 62% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.