NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Aké sú najväčšie výzvy pri zbere a kompostovaní kuchynského odpadu?

Kuchynský odpad musí prejsť hygienizáciou, ktorá eliminuje nebezpečné patogény. Aké zariadenia budú potrebné na spracovanie tohto odpadu a bude o kompost vôbec záujem?

Aké sú najväčšie výzvy pri zbere a kompostovaní kuchynského odpadu?

Foto: Flickr

Jednou z nových povinností, ktoré pribudnú od nového roka v oblasti nakladania s komunálnym odpadom, je aj triedený zber a spracovanie kuchynského odpadu z domácností. Teda najmä zvyšky potravín, obsahujúce vedľajšie živočíšne produkty.

A tie vyžadujú špeciálne spôsoby spracovania. Základom je tzv. hygienizácia, pri ktorej sa materiál podrví a zahrieva na 70 °C po dobu jednej hodiny. Hoci kompostárne na odpad zo záhrad a parkov už existujú, takéto zariadenia nie sú bez dodatočných úprav vhodné pre kuchynský odpad.

„Neznamená to, že kompostáreň, spracovávajúca odpad zo záhrad a parkov, môže v súčasnosti spracovať aj kuchynský odpad. V prípade produkcie takéhoto kompostu môže takýto materiál ohrozovať zdravie,“ objasňuje Oliver Šujan, generálny riaditeľ spoločnosti Marius Pedersen.

Náročnosť procesu hygienizácie odpadu vyriešili v okolitých krajinách tzv. alternatívnou hygienizáciou. V Česku aj Rakúsku existuje vyhláška, umožňujúca odviezť kuchynský odpad aj do kompostárne a nebezpečné patogény eliminovať tam. Samozrejme, za prísnejších podmienok ako pri výrobe kompostu zo zeleného odpadu.

„Taká vyhláška na Slovensku v súčasnosti chýba. Umožnila by využitie kapacít existujúcich kompostární, pričom ku kuchynskému odpadu by sa pristupovalo osobitne,“ myslí si O. Šujan.

Kompostovacie boxy s hygienizátorom

S riešením v podobe kompostovacích boxov prichádza dodávateľ komunálnej techniky spoločnosť Redox. Tieto boxy s jednotkovou kapacitou 1 500 ton ročne dokážu zhygienizovať kuchynský odpad spolu s ďalším biologicky rozložiteľným odpadom ako je tráva, orezy, či zeleň zo záhrad.

„Takéto zariadenie zaberá 2 500 m2. Ak by ste chceli klasické hroble s kapacitou 3000 ton bioodpadu ročne, je potrebná plocha 10-tisíc m2. A tu začína problém. Kompostáreň s kapacitou 3000 ton je dosť náročné postaviť, pretože ide o veľkú priemyselnú regionálnu kompostáreň,“ predstavil riešenie majiteľ Redoxu Roman Malček na septembrovom Dni komunálnej techniky 2020

Dni teplárenstva a energetiky 2021

Lučenecká firma postavila doteraz na Slovensku 17 kompostární. Väčšinou aj s hygienizátorom, hoci to nebola legislatívna povinnosť. Slúžili predovšetkým na spracovanie gastroodpadu z reštaurácií. Fermentory s objemom 30 m3 však už v nových podmienkach zberu aj kuchynského odpadu stačiť nebudú. Práve preto prichádza s tzv. rýchlokompostovacími boxami, umožňujúcimi meniť kapacitu podľa potreby.

V ďalšej časti článku sa ešte dozviete:

  • bude sa môcť kuchynský odpad zmiešavať so zeleným bioodpadom?
  • súčasťou hygienizácie odpadu je aj drvenie. Bude povinné do veľkosti 12 mm? Aké sú alternatívne možnosti?
  • prečo kuchynský odpad z domácností nemusí mať úplne tekutú formu?
  • sú pri zbere odpadu lepšie vedierka alebo vrecká? Prečo môžu vrecká ďalej skomplikovať proces spracovania?
  • bude sa môcť kuchynský odpad voziť do bioplynových staníc?
  • kam s hotovým kompostom? Bude o takýto produkt vôbec záujem?
 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odpadárska firma v Česku mala údajne ukrátiť štát o miliardy korún na neodvedených poplatkoch

Odpadárska firma v Česku mala údajne ukrátiť štát o miliardy korún na neodvedených poplatkoch

Čerešničkou na torte bolo vlaňajšie schválenie novely zákona, ktorá znemožňuje štátu aj mestám spätne vymáhať poplatky. Odpadárska firma sa bráni a tvrdí, že kauza je spolitizovaná.

NATUR-PACK získal prestížne ocenenie Nadácie Pontis VIA BONA

NATUR-PACK získal prestížne ocenenie Nadácie Pontis VIA BONA

OZV získala toto ocenenie za projekt YouTube kanála NATUR-PACK verejnosti. NATUR-PACK nám prezradil, na aké reportáže a informačné videá sa môžeme tešiť v najbližšej dobe.

Ako nastaviť povinné ciele recyklovaného obsahu v obaloch? Priemysel nie je úplne jednotný

Ako nastaviť povinné ciele recyklovaného obsahu v obaloch? Priemysel nie je úplne jednotný

Plastový priemysel požaduje, aby bol do roku 2030 povinný cieľ recyklovaného obsahu v obaloch na úrovni 30 %. Niektorí spracovatelia však poukazujú na určité riziká.