Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Radovan Kazda: Dotrieďovacie linky a zber bioodpadu sú dve protichodné riešenia

Podľa ministerstva sú MBÚ a hygienizácia správnou cestou najmä z pohľadu životného prostredia, aj keď ide o drahý proces.

Radovan Kazda: Dotrieďovacie linky a zber bioodpadu sú dve protichodné riešenia

Ľ. Augustín, R. Kazda, I. Maleš, M. Bakyta | foto: Odpady-portal.sk

Celkový cieľ 50 % miery recyklácie v odpadovom hospodárstve na Slovensku pre rok 2020 splnený nebude. Zároveň sa prijímajú stále ambicióznejšie nové méty, ako napríklad dosiahnutie miery recyklácie 65 % do roku 2030.

Michal Bakyta, riaditeľ Sekcie environmentálneho hodnotenia a odpadového hospodárstva Ministerstva životného prostredia má pre to vysvetlenie. “Obehové hospodárstvo a s tým súvisiaca materiálové aj energetické zhodnocovanie je oveľa drahší proces v porovnaní s tým, ako sa dnes na Slovensku nakladá s odpadom. Odpady na Slovensku nemôžu stáť 20 eur. Hlásenie sa k princípom obehového hospodárstva a cieľom EÚ nie je lacné,” uviedol v diskusii na konferencii “Deň odpadového hospodárstva 2020”. Konferenciu každoročne organizuje spoločnosť Reclay Slovensko a Odpady-portal.sk je mediálnym partnerom podujatia.

Ivana Maleš z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky si myslí, že odpadové hospodárstvo sa za posledné roky pohlo o niečo ďalej. Obehové hospodárstvo je však stále vnímané ako odpadové, teda končí pri smetiach. “Málo sa zatiaľ zameriavame na predchádzanie vzniku odpadov, podporu ekodizajnu, či využívania odpadu ako zdroja.”

Stovky miliónov eur z fondov nespasia

Veľa peňazí má do odpadového hospodárstva smerovať z plánu obnovy, tradičných eurofondov aj domácich fondov. Vyrieši tak niekoľko stoviek miliónov eur všetky problémy? Iba z plánu obnovy pôjde 300 miliónov najmä na bioodpad a materiálovo-biologickú úpravu pred skládkovaním.

“Samozrejme, to nie sú dostatočné finančné prostriedky, aby sa z toho dokázali vyriešiť všetky problémy odpadového hospodárstva. Je to čiastka, ktorá pomôže, ale nezachráni,” tvrdí zástupca envirorezortu. Ministerstvo má predstavu, na čo všetko by peniaze mali ísť.

Základný rámec by mal určovať aj Program odpadového hospodárstva SR na roky 2021-2027, ktorý bude k dispozícii na pripomienkovanie v najbližších dňoch. “Chceme priniesť zmeny v legislatíve v prospech materiálovej recyklácie. Určite jedným z najväčších problémov je aj proces posudzovania vplyvov na životné prostredie, ktorý nie celkom dobre funguje,” avizuje M. Bakyta.

Konferencia ENVIROMANAGEMENT 2024

Radovan Kazda, poslanec NR SR za stranu SaS (a vydavateľ denníka Odpady-portal.sk) si kladie otázku, či vôbec sú potrebné peniaze z plánu obnovy. “Už z názvu vyplýva, že by sa malo niečo obnovovať. Ale veď tu nejde o renováciu rozbitých recyklačných liniek.” Zhruba tretina z niekoľko miliardového balíka pre Slovensko má ísť na zelené a klimatické projekty.

“V súčasnosti beží niekoľko výziev práve na budovanie infraštruktúry – MBÚ, BRKO, nebezpečný odpad, atď. zo štrukturálnych, či iných fondov. Samozrejme, odpadové hospodárstvo potrebuje peniaze. Ale povedzme aj to, že to bude od občanov napríklad cez poplatky za skládkovanie v prípade envirofondu,” pripomína.

M. Bakyta súhlasí, že je lepšie nachádzať udržateľné riešenia v rámci voľného trhu. “Hľadajme prirodzené finančné riešenia a nespoliehajme sa na to, že dotácie nás zachránia. Balík z plánu obnovy nás určite nespasí. Problém odpadového hospodárstva na Slovensku je ďaleko väčší ako niekoľko sto miliónov.” 

Konferencia ENVIROMANAGEMENT 2024

Prioritou ministerstva má byť materiálová recyklácia, kompostárne a transformácia bioplynových staníc. Ručné dotrieďovacie linky v mestách považuje za nie trvalo udržateľné.

V ďalšej časti článku sa ešte dozviete:

 • prečo dotrieďovanie a zber bioodpadu predstavujú protichodné riešenia
 • aké sú argumenty MŽP SR pre mechanicko-biologickú úpravu
 • ako sa zavedenie dotrieďovania zmesového odpadu a spracovania bioodpadu prejavia na poplatkoch za odpad
 • vzrastie cena iba pre tých, ktorí netriedia, alebo pre všetkých obyvateľov?
 
 

Zostáva vám 35% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (2)

 1. durajka.m@t-t.sk29.11.2020 (20:41)
  “Skúsenosť z praxe ukazuje, že z toho zvyšku už veľa nevypadne,” reaguje R. Kazda. - pán Kazda, z akej konkrétnej praxe, hovoríte o nejakej konkrétnej MBÚ linke v SR? Pretože ťažko sa porovnávať so západnou Európou.Možno by Vám nezaškodilo navštíviť fungujúcu MBÚ aby ste korigovali Váš názor a aby ste nekriticky nelobovali za výstavbu spaľovní s roštovými kotlami (vo všetkých Vašich príspevkoch). Pri disciplíne obyvateľov SR vo vzťahu k triedenému zberu považujem budovanie MBÚ liniek za nevyhnutnosť. Ďurajka, T+T.
 2. info@odpadovyhospodar.sk30.11.2020 (08:47)
  Rado, hoci sa to možno zdá ako niečo protichodné, ale ako chceš potom zabezpečiť zber BIO pri zdroji od 2024 inak? A ako zabezpečíš, že ten zvyšok od ľudí bude mať nižšiu biologicku stabilitu ako číslo 10, aby sa zvyšok mohol skládkovať? Teda sú asi len dve cesty. buď triediť a zvyšok páliť, alebo triediť, a zvyšok MBÚ upravovať.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Preprava odpadu po novom: Čo nás čaká a neminie? 1. časť (PRÁVNY POHĽAD)

Preprava odpadu po novom: Čo nás čaká a neminie? 1. časť (PRÁVNY POHĽAD)

Prinášame prvý z článkov Kataríny Brath Liebscherovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland, týkajúci sa Nariadenia o preprave odpadu a jeho budúcom použití v praxi.

Názor. Treba zadefinovať textilný odpad. Kľúčové je opätovné použitie

Názor. Treba zadefinovať textilný odpad. Kľúčové je opätovné použitie

Nezbierajme z obcí iba špinavý textilný odpad pohádzaný v kontajneroch a po zemi, píše Miroslava Kuchárová.

Rozhodlo, ako obce a mestá triedia odpad. Envirofond rozdelil príspevky za rok 2023

Rozhodlo, ako obce a mestá triedia odpad. Envirofond rozdelil príspevky za rok 2023

Uspelo takmer 1 600 samospráv. Najväčšie sumy zinkasovali veľké mestá, tradične sa však darilo aj obciam so zberňami a výkupňami kovov.

X
X
X
X