Prírodný cintorín chce prepájať úctu k ľuďom so šetrným prístupom k prírode. Základom je prechádzanie vzniku odpadu.
Cintoríny sú miestami, kde každoročne vznikajú desiatky tisíc ton odpadu. Obzvlášť veľké množstvo odpadu sa pritom na cintorínoch každoročne tvorí na prelome októbra a novembra, kedy si pozostalí prichádzajú k hrobom svojich blízkych uctiť ich pamiatku.
Z dekorácií použitých na hroboch sa však dá vytriediť a následne zrecyklovať iba malá časť. Takmer všetok odpad z hrobov končí v zmesovom odpade a následne na skládkach odpadu. Vedeli ste, napríklad, že umelé kvety spravidla nepatria do žltých kontajnerov na plasty?
Hoci časť odpadu z hrobov sa predsa len podarí zrecyklovať, kľúčom k udržateľnosti na miestach posledného odpočinku je predchádzanie vzniku odpadu. Práve s týmto zámerom vznikol prvý slovenský „zero-waste“ cintorín.
Záhrada spomienok je súčasťou mestského Cintorína Zlatý Potok vo Zvolene. Vznikla spoluprácou neziskovej organizácie Živica, mesta Zvolen a združenia Ke kořenům, ktoré založilo a spravuje Les vzpomínek – prvý český prírodný cintorín v Prahe.
Foto: Záhrada spomienok
Vo svojej najnovšej reportáži sa projektu venuje PR riaditeľ organizácie zodpovednosti NATUR-PACK Marek Brinzík. Pozrite si video.
„V Záhrade spomienok sa snažíme, aby všetky produkty a veci, ktoré tu používame, mali čo najmenšiu ekologickú stopu,“ vysvetlila správkyňa cintorína Andrea Uherková.
„Jednou z nich sú napríklad kamane, ktorými si pozostalí označujú urnové miesta svojich blízkych. Väčšina kameňa konvenčných cintorínoch pochádza zo zahraničia, drvivá väčšina z Číny, Talianska alebo okolitých krajín,“ priblížila.
Cieľom prvého prírodného cintorína na Slovensku je spájať spája úcta k ľuďom so šetrnosťou k prírode. Popol zosnulých v Záhrade spomineok ukladajú do kvetinových záhonov či ku koreňom stromov, a to priamo alebo v rozložiteľných urnách. Posledné rozlúčky sa odohrávajú pod šírym nebom a ich podoba sa odvíja od prianí pozostalých.
„Záhrada spomienok je živá a počas roka sa mení. Kvety trvalkových záhonov poskytujú nektár pre včely a ďalší hmyz, stromy zasa zázemie pre vtáctvo. Bez umelých kvetín a sviečok má príroda Záhrady spomienok príležitosť plne prekvitať a v zime pokojne odpočívať,“ píše sa na webe projektu.
„Chceme udržať prírodný vzhľad miesta, a preto sa do Záhrady nenosia predmety ako: malé sošky a iné dekorácie, umelé sviečky, kahance, kvety a vence s umelými alebo kovovými komponentami, fotografie, či vázy.“
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.