NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Ako nastaviť poplatok za odpad? Expert odporúča držať sa niekoľkých princípov

Určenie výšky a štruktúry poplatku za odpad by malo zahŕňať dôležité zásady, vrátane spravodlivosti, zrozumiteľnosti a jednoduchosti.

Martin Steiner

Martin Steiner | Foto: Odpady-portal.sk

Financovanie zberu a nakladania s komunálnym odpadom je vždy horúcou témou v odpadovom hospodárstve. Domácnosti aj výrobcovia chcú platiť za odpad čo najmenej, samosprávy chcú pokrývať rastúce náklady zvyšovaním poplatku, zberové firmy musia požadované činnosti zabezpečiť v rámci vyčlenených peňazí a optimalizovať procesy.

Ako správne nastaviť poplatok za komunálny odpad? Existuje vôbec spravodlivý poplatok, s ktorým budú všetci spokojní? Aké sú základné princípy, ktoré je dobré zohľadňovať pri navrhovaní spôsobu platby za odpad? Aj o týchto témach hovoril na konferencii Enviromanagement 2023 Martin Steiner, riaditeľ rakúskej spoločnosti TBU Environmental Engineering Consultants.

„Väčšina odbornej verejnosti asi bude súhlasiť s tým, že náklady na systém by nejakým spôsobom mali znášať výrobcovia. Existujú však aj krajiny, kde to vidia inak a legislatíva v oblasti financovania odpadového hospodárstva uvádza, že zdroje by mali pochádzať z verejného rozpočtu,“ vraví.

Sú aj krajiny, kde zákon určuje, že odpadové hospodárstvo sa má financovať dobrovoľnými príspevkami. „A potom je tu aj súkromný sektor, ktorému niekde legislatíva umožňuje využívať odpad ako zdroj energie a predávať elektrinu do siete za cenu nižšiu, než je priemer na trhu.“

Stanovovanie výšky a štruktúry poplatku za odpad by podľa experta malo zahŕňať niekoľko princípov, vrátane spravodlivosti, zrozumiteľnosti, jednoduchosti a ľahkej administrovateľnosti.

1. Jednoduchosť a zrozumiteľnosť poplatku

Poplatok za odpad by mal byť jednoduchý a v súlade s princípom „KISS - keep it simple, stupid!“. Napríklad municipality na juhozápade Nemecka majú k dispozícii softvér v podobe internetovej stránky, kde si na spôsob nakupovania v Amazon môžu zaškrtnúť jednotlivé služby, ich frekvenciu, objem a ihneď vidia cenu konkrétnej položky, aj výslednú cenu.

Na princípe jednoduchosti je založený napríklad poplatok za odpad vo Viedni. Domácnosť platí iba za nádobu pre zmesový odpad a všetky ďalšie služby sú už v tom zahrnuté. „Neexistuje tu väčšia motivácia pre domácnosti, ale je to ľahké z administratívneho pohľadu,“ objasňuje odborník.

 
 

Zostáva vám 62% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chemická recyklácia plastov nebude konkurenciou pre odpadárov ani energetikov, myslí si zástupca rafinérie

Chemická recyklácia plastov nebude konkurenciou pre odpadárov ani energetikov, myslí si zástupca rafinérie

Z nádob s plastovým odpadom si zoberieme iba časť. Zvyšok, vhodný pre energetické využitie, bude mať konštantnejšiu kvalitu, vraví Vojtěch Lambl zo spoločnosti Orlen Unipetrol.

Pribúda fotovoltického odpadu, hlási envirorezort. Skokový nárast však ešte len príde

Pribúda fotovoltického odpadu, hlási envirorezort. Skokový nárast však ešte len príde

Ročne na Slovensku pribúdajú tisíce ton nových solárnych panelov, ukazuje štatistika MŽP SR. Raz z nich bude odpad.

Treba sa pripraviť na pokles zmesového odpadu. Obce musia zvyšovať triedenie, mieni expert

Treba sa pripraviť na pokles zmesového odpadu. Obce musia zvyšovať triedenie, mieni expert

To, že sme boli 30 rokov zvyknutí na rast produkcie zmesového odpadu, neznamená, že to tak bude naďalej, vraví Petr Havelka, riaditeľ Českej asociácie odpadového hospodárstva.