NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Zmenili VZN, záhradný odpad budú v Bratislave odvážať aj v zime

Mestský podnik OLO v týchto dňoch spúšťa odvoz biologicky rozložiteľného odpadu zo záhrad.

bioodpad

Foto: Odpady-portal.sk

Bratislavský mestský podnik Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) rozbieha zber biologicky rozložiteľného odpadu (BRO) zo záhrad. Zatiaľ čo v minulosti mal tento zber sezónnu prestávku počas zimy, po novom bude celoročný. Avšak s nižšou frekvenciou v zimných mesiacoch.

Dôvodom zmeny je úprava všeobecného záväzného nariadenia (VZN) č. 18/2023, ktorú v závere vlaňajška prijalo hlavné mesto. S účinnosťou od 1. januára 2024 VZN hovorí o tom, že odvoz záhradného bioodpadu v mesiacoch december, január a február sa má realizovať raz za 28 dní.

Ročne sa v hlavnom meste vyzbierajú tisíce ton záhradného bioodpadu, ktorý OLO odváža k spracovateľovi. „V roku 2023 sme vyzbierali 6 137 ton záhradného bioodpadu, ktorý bol spracovaný v kompostárni,“ uviedla mestská spoločnosť.

Kedy budú vývozy

Ako OLO vysvetľuje na svojom webe, domácnostiam zapojeným do zberu BRO zo záhrad, ktoré majú odvoz v nepárny týždeň, odpad odvezú pri intervale 1x za 28 dní odvozov v období od 18.1. – 28.2.2024. Prvý odvoz BRO v intervale 1x za 14 dní bude realizovaný v období od 29. februára do 12. marca 2024.

Na druhej strane domácnostiam zapojeným do zberu, ktoré majú odvoz v párny týždeň, vykoná OLO odvoz BRO pri intervale 1x za 28 dní odvozov v období od 22.1. – 23.2.2024. V tomto prípade bude prvý odvoz v intervale 1x za 14 dní realizovaný v období od 4. marca do 8. marca 2024.

„Od 29. februára do konca novembra bude záhradný bioodpad odvážaný opäť v intervale 1x za 14 dní,“ uviedol mestský podnik. Informáciu o svojom odvoznom dni po zadaní konkrétnej adresy nájdu obyvatelia na stránke OLO.

Hnedá zberná nádoba na BRO slúži na odvoz kvetov, štiepky, pilín, pokosenej trávy, malých kusov konárov do priemeru 5 cm, lístia, odpadu z ovocia a zeleniny, buriny. V zbernej nádobe na BRO sa nemôžu nachádzať kompostovateľné vrecká (a to ani biodegradovateľné a biologicky rozložiteľné), odpady nebiologickej povahy a zmesový komunálny odpad, iné cudzorodé predmety, kamene, palety, fľaše, črepníky, kov a podobne.

Alternatívou sú zberné dvory v Bratislave

Fyzické osoby a obyvatelia bytových domov, ktorí sú zapojení do systému množstvového zberu komunálneho odpadu, môžu BRO celoročne odovzdať aj na zbernom dvore OLO, na Starej Ivanskej ceste 2. Obyvatelia Rače, Nového Mesta a Vajnôr môžu BRO odovzdať sezónne od apríla do novembra aj na zbernom dvore na ulici Pri Šajbách.

Okrem toho sa bioodpad zo záhrad dá odovzdať aj na zberných dvoroch ďalších mestských častí. V

Ako požiadať o nádobu

V prípade, ak obyvatelia nadobudli novú nehnuteľnosť a majú záujem o nádobu na BRO alebo o kompostér, žiadosť treba doručiť na Oddelenie miestnych daní, poplatkov a licencií Magistrátu hlavného mesta.

Do zberu sa pritom môžu zapojiť aj obyvatelia bytoviek. „Ak bývate v bytovom dome chceli by ste mať nádobu na BRO, obráťte sa na svojho správcu, ktorý je oprávnený vás bezplatne prihlásiť do systému BRO. Po zapojení do systému zberu bude nádoba dodaná spravidla do siedmich pracovných dní,“ informuje OLO.


Spoločnosť OLO je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Natočili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Natočili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Pri rozbehu slovenského systému pomohla spolupráca stakeholderov, hovorí šéf OZV NATUR-PACK.

Uvádzate na trh drevené palety? Pozor na chybu, ktorá vás môže stáť nemalé peniaze

Uvádzate na trh drevené palety? Pozor na chybu, ktorá vás môže stáť nemalé peniaze

Pri evidencii si treba dať pozor na opakovane použiteľné drevené palety, píše odborníčka z OZV ENVI - PAK.

Kríza recyklácie plastov sa týka aj Slovenska. Hráči na trhu sa zhodujú, že by vlády mali konať

Kríza recyklácie plastov sa týka aj Slovenska. Hráči na trhu sa zhodujú, že by vlády mali konať

Profesionáli v odpadovom hospodárstve poukazujú na nerovnosť podmienok voči importérom, aj na potrebu zásahu vlád.