Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Editoriál. Vytvárame čoraz viac odpadu. A to je dobre

Ukazuje sa, že cieľ znižovať produkciu odpadov nie je tak jednoducho riešiteľný, ako obmedziť emisie nejakých znečisťujúcich látok do ovzdušia. Úvodník vyšiel v decembrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2019/12.

Vytvárame čoraz viac odpadu. A to je dobre

Foto: Fotolia

Neformálne združenie Slovenský ochranársky snem vydalo pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie vyhlásenie, v ktorom viacerí známi aktivisti aj vedci hodnotia stav životného prostredia na Slovensku.

Medzi najväčšie negatíva vývoja po roku 1989 zaraďujú aj skutočnosť, že produkujeme stále viac komunálneho odpadu.

Ich hodnotenie vyzerá dosť drasticky, veď napokon kto by nechcel, aby sme produkovali čo najmenej odpadov. Kým si to nerozmeníme na drobné.

Potom totiž zistíme, že v porovnaní s inými krajinami EÚ aj OECD patríme naďalej ku krajinám, ktoré produkujú najmenej komunálneho odpadu na osobu. Takže nemôžeme hovoriť o Slovensku ako o zásadnom znečisťovateľovi životného prostredia odpadom.

Je to preto, lebo z vyspelého sveta patríme naďalej ku krajinám ekonomicky menej silným.

Platí totiž, že čím je krajina bohatšia, presnejšie povedané, čím rýchlejšie rastie, tým viac komunálneho odpadu jej obyvatelia produkujú. Tieto dva ukazovatele vykazujú pomerne zjavnú kauzalitu, i keď samozrejme „len“ trendovú a s odchýlkami.

Na jednej z tohtoročných odpadových konferencií upozornil na túto súvislosť aj jeden z najznámejších slovenských manažérov v odpadovom hospodárstve: zberové a zvozové spoločnosti sú prvé, ktoré vedia identifikovať blížiacu sa hospodársku krízu, a to v momente, keď začnú voziť menej odpadu v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku.

Túto príčinnú súvislosť uznáva aj Európska únia, preto k jej prioritným politikám je snaha „odstrihnúť“ produkciu odpadu od ekonomického rastu. Teda najmä predchádzať vzniku odpadu.

Lenže jej to vôbec nejde.

Ani vyspelým krajinám sveta, ktoré sú známe svojou ekologickou politikou (napríklad Rakúsko, Švédsko, či Nemecko), sa dlhodobo nedarí výrazne znižovať produkciu komunálneho odpadu na osobu. Zväčša ju len stabilizovali, mnohé dokonca trendovo mierne rastú.

Ukazuje sa, že cieľ znižovať produkciu odpadov nie je tak jednoducho riešiteľný, ako obmedziť emisie nejakých znečisťujúcich látok do ovzdušia. Podobá sa skôr emisiám skleníkových plynov, ktoré sú rovnako výrazne ovplyvnené hospodárskym rastom.

Bezpochyby je veľmi dôležité, aby sme sa snažili predchádzať vzniku odpadov, ale robiť environmentálneho strašiaka z rastúcej produkcie komunálneho odpadu na Slovensku nemá rozumné dôvody. Považovať ekonomickú aktivitu za hriech je cesta k neslobode.

A to presne v tomto prípade urobili ochranári.

Radovan Kazda
Autor je šéfredaktorom denníka Odpady-portal.sk.


Mohlo by vás zaujímať

Nariadenie o ekodizajne – supply chain by malo zbystriť pozornosť (PRÁVNY POHĽAD)

Nariadenie o ekodizajne – supply chain by malo zbystriť pozornosť (PRÁVNY POHĽAD)

Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v decembrovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 10-12/2024 a zaoberá sa nariadením o ekodizajne udržateľných výrobkov.

Materiálová recyklácia je pekná, no nerieši problém odpadového hospodárstva, tvrdí prevádzkovateľ ZEVO

Materiálová recyklácia je pekná, no nerieši problém odpadového hospodárstva, tvrdí prevádzkovateľ ZEVO

Asi by sme nemali donekonečna hovoriť, že budeme zelení, nech to stojí čo to stojí. Lebo nakoniec to zaplatia ľudia, hovorí Iveta Jurenová zo SAKO Brno.

TOP 10 najčítanejších článkov o odpadoch v roku 2024

TOP 10 najčítanejších článkov o odpadoch v roku 2024

Nestíhali ste celý rok sledovať dianie? Tu je 10 textov, ktoré by vám nemali ujsť.

X
X
X
X